Solidarnost in pomoč

Italijani se zahvaljujejo Kitajski, ostri do evropskih držav

B.K./STA
13. 3. 2020, 13.47
Posodobljeno: 13. 3. 2020, 13.49
Deli članek:

Italijanski zunanji minister Luigi di Maio se je danes zahvalil Kitajski, ker je Italiji poslala pomoč in strokovnjake za boj proti novemu koronavirusu. Je bil pa kritičen do evropskih držav, ki niso pomagale, ter do Evropske centralne banke (ECB), češ da je sprožila velike padce na borzah. Prepričan je, da so se ukrepi izkazali za učinkovite.

Reuters
Luigi Di Maio

V 10 mestih na severu Italije, ki so jih pred dvema tednoma zaradi novega koronavirusa razglasili za rdečo cono, prvič niso zabeležili novih primerov okužb. To po mnenju Di Maia kaže, da so bili ukrepi učinkoviti. Izrazil je upanje, da bo Italija prva evropska država, ki bo izšla iz izrednih razmer.

"Italija je prva evropska država, ki je hudo prizadeta, a upam, da bomo tudi prva država, ki bo premagala epidemijo," je poudaril. Po njegovih besedah večina državljanov spoštuje ukrepe za boj proti virusu, morebitnim kršiteljem pa je zagrozil s sankcijami.

"Temu pravimo solidarnost"

Italija, žarišče virusa v Evropi, je druga najhuje prizadeta država za Kitajsko, kjer je novi koronavirus konec lanskega leta izbruhnil. Na Kitajskem se razmere že umirjajo, v Italiji je stanje marsikje kritično. Kitajska je zato Italiji poslala pomoč, za kar se ji je Di Maio zahvalil.

"Tu je prvih 40 respiratorjev, tu so maske," je dejal v videoposnetku, objavljenem na Facebooku, v katerem kaže na fotografije blaga, ki ga raztovarjajo z letala. "In temu pravimo solidarnost," je dodal.

Kritiziral države, ki niso hotele poslati pomoči

Minister je ob tem kritiziral države, ki niso pomagale Italiji, kjer so do četrtka zvečer zabeležili 12.839 okužb in več kot tisoč smrtnih žrtev. Francija in Nemčija sta prejšnji teden obvestili Evropsko komisijo, da ne bosta izvažali zaščitne opreme, kot so maske. Še posebej pa je bil kritičen do ECB, češ da z začasnimi ukrepi, ki jih je sprejela v četrtek, Italiji ni pomagala, temveč je sprožila enega najhujših padcev na borzah v zgodovini države.

V Italiji so zaradi epidemije sprejeli drastične ukrepe. Ta teden so uvedli strogo karanteno za celo državo, ki je od četrtka še strožja, saj so zaprti tudi bari, lokali in večina trgovin. Državljani imajo še vedno dostop do lekarn, pošt in trgovin z življenjskimi potrebščinami. Ukrep bo veljal do najmanj 25. marca in ga bodo lahko ob nadaljnjem širjenju novega koronavirusa še podaljšali.