Ukrepi med prvomajskimi prazniki

Namera o ukinitvi obstaja, a odlok ostaja v veljavi, policija bo na preži, pikniki pa so prepovedani

S.R./STA
25. 4. 2020, 07.13
Posodobljeno: 25. 4. 2020, 07.31
Deli članek:

Tudi v teh predprazničnih in prazničnih dneh ostaja v veljavi odlok, ki zaradi epidemije novega koronavirusa prepoveduje zbiranje na javnih krajih in prehajanje občinskih meja. Kot so napovedali na policiji, bodo spoštovanje prepovedi preverjali tudi pred in med prvomajskimi prazniki.

Bobo
Prirejanje piknikov v naravi ne sodi med izjeme in je zato prepovedano.

Vlada je sicer na petkovi dopisni seji v odlok o začasni prepovedi gibanja in zbiranja na javnih krajih ter gibanja zunaj občin stalnega oziroma začasnega prebivališča vpisala namero, da strokovno utemeljenost ukrepov preveri najmanj vsakih sedem dni, kar je od nje zahtevalo ustavno sodišče. Ob petkovem preverjanju po seznanitvi s strokovno oceno posvetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje pa je veljavnost ukrepov podaljšala. 

Na policiji so ob tem že napovedali, da bodo tako v teh dneh preverjali, ali med občinami res potujejo samo tisti, ki spadajo v izjeme. Tiste, ki bodo zaradi malomarnosti ali ignorance kršili odlok oz. zakon o nalezljivih boleznih, bodo vrnili nazaj ali jih prijavili zdravstvenem inšpektoratu, če bodo ocenili, da to ne zadostuje, so sporočili. 

Pikniki? Nikakor ...

V zvezi s prepovedjo zbiranja na javnih krajih pa opozarjajo, da prirejanje piknikov v naravi ne sodi med izjeme, ki bi jih določal omenjeni vladni odlok. Tudi plaža ni javni park ali sprehajalna površina, kjer bi bilo prirejanje piknikov dovoljeno. Sprehajanje posameznikov po sprehajalnih poteh pa je, ob upoštevanju varne razdalje, dovoljeno, so zapisali v nasvetih državljanom. 

Pri nadzoru prometa v času pred in med prvomajskimi prazniki bodo policisti še posebej pozorni na prekoračitve hitrosti, psihofizično stanje voznikov, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje prednosti. Ugotavljali bodo tudi druge kršitve, ki vplivajo na večjo varnost kolesarjev in motoristov. 

"Pokanju" se raje odpovejte

V naslednjih dneh pričakujejo tudi več gneče na meji, ki pa se ji lahko izognemo, če bodo potniki na nov nadzor pripravljeni. Zaradi epidemije so namreč tudi na naših državnih mejah uvedeni posebni režimi in omejitve prometa ter spremenjeni pogoji. 

Policisti vsem, ki so sicer zvesti praznični tradiciji pokanja s karbidom in možnarji, svetujejo, da se letos temu raje odpovedo, saj bi lahko zaradi poškodb ob neprevidni uporabi dodatno obremenili zdravstveni sistem in povečali možnosti za okužbe. 

Tudi kurjenju kresov se bo treba letos odpovedati, saj je od 20. marca za celotno državo razglašena velika požarna ogroženost. Policija državljanom, ki se bodo med prazniki odpravili od doma, še svetuje, naj dom ustrezno zavarujejo pred vlomilci.

Občine za odpravo

Skupnost občin Slovenije je včeraj sicer na državo posredovala poziv k načrtovanemu sproščanju omejitev v epidemiji. Med drugim predlaga, da bi gibanje med občinami pogojno omejili samo tam, kjer je zaradi števila okuženih nujna dodatna previdnost ali tam, kjer si ne želijo "turističnega pritiska". Pozivajo tudi k vzpostavitvi varstva otrok. 

V Skupnosti občin Slovenije so poziv poslali "glede na stanje števila okuženih v Sloveniji in dejstvo, da se kažejo znaki prvega umirjanja pandemije ter nujnost ponovne vzpostavitve delovanja gospodarstva in drugih sistemov, z namenom zmanjšanja celotne nacionalne škode". 

Predvsem pozivajo, naj se čim prej omogoči nemoteno delovanje zdravstvenih ustanov zaradi preventivnih ukrepov, sicer pa si želijo tudi zagona vseh drugih sistemov, od gospodarstva, javnega potniškega prometa, vrtcev, športa, seveda ob spoštovanju ukrepov, ki jih bo določil Nacionalni inštitut za javno zdravje

Zavedajo se, da je zagon gospodarstva nujen, a opozarjajo, da tega ne bo mogoče izpeljati s sočasnim zagonom drugih javnih servisov, v kar sodi tudi zagotavljanje varstva za otroke. 

Zasebno varstvo

Ob tem so na ministrstvo za izobraževanje poslali tudi odprto pismo, v katerem so kritični do izjav ministrice Simone Kustec, da naj starši, ki bodo morali ob sproščanju omejevalnih ukrepov na delo, težavo z varstvom otrok rešujejo z najemom zasebnega varstva. 

Izpostavili so, da so od osamosvojitve Slovenije vse vlade zagovarjale, vzpostavljale in ohranjale visoko stopnjo kakovosti predšolske vzgoje, ki je omogočila, da so bili očetje in mame lahko enakopravno uspešni na številnih področjih njihovega dela, ob tem pa bili tudi dobri, skrbni in ljubeči starši. "Vaša včerajšnja izjava staršem jemlje vse to," so navedli. 

"Zato glavni odbor Skupnosti občin Slovenije pričakuje, da vaše ministrstvo nemudoma pripravi načrte, protokole ter terminski načrt odpiranja vrtcev. V prvi fazi za vse tiste otroke, katerih starši so poklicani nazaj na delo, nato pa tudi za vse ostale. Pri tem smo vam seveda pripravljeni brez zadržkov pomagati," so zapisali. 

Povprečnine

V občinah si sicer želijo tudi, da se natančno opredeli protokol vračanja tujih delavcev na trg delovne sile v Sloveniji, njihove namestitve, testiranja ter še posebej obveznosti delodajalcev. 

Skupnost občin je sicer znova podprla tudi dvig povprečnin, ki ga predlaga vlada v drugem protikoronskem zakonu. Pričakuje pa, da se z namenom finančne razbremenitve občin na sejo DZ prioritetno uvrsti predlog zakona o finančni razbremenitvi občin in se ga nujno sprejme. 

Glavni odbor je obravnaval tudi sklep, s katerim je vlada določila obseg sredstev za financiranje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve. Na Generalni sekretariat vlade so pozvali poziv k pripravi enoznačnih navodil s kriteriji za občine, na podlagi katerih bodo lahko ravnale poenoteno pri razdelitvi in izplačilu dodatka za zaposlene v občinskih upravah in občinskih javnih zavodih. 

Glede na razrez bo največ sredstev lahko pričakovano porabila Mestna občina Ljubljana, in sicer 1,3 milijona evrov na mesec, medtem ko je za občino Hodoš, ki ima 360 prebivalcev, limit postavljen pri 121 evrih mesečno.