Slovenija

Jankovića obmetavali s 'tamponi' in 'vložki'

STA / S.R.
15. 6. 2013, 16.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na prireditvi Parade ponosa so izrazili zahteve za izenačitev pravic istospolno usmerjenih s pravicami heterospolno usmerjenih. Nad obiskom politikov niso bili vsi navdušeni.

Mediaspeed
Nad Jankovićevim obiskom udeleženci parade niso bili navdušeni.

Nagovor ministrice Anje Kopač Mrak, ki sicer napoveduje več pravic za istospolno usmerjene, so pospremila vstajniška gesla, župana Zorana Jankovića so obmetavali s papirjem.

Parade ponosa se je letos prvič udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki pa udeležencev ni nagovoril in tudi izjav za medije ni dajal. So pa v njegovem uradu dan pred prireditvijo sporočili, da gre za nadaljevanje postavljanja zgodovinskih mejnikov v podporo solidarnosti in enakopravnosti posameznih družbenih manjšin, saj je bil Pahor leta 2002 prvi, ki je kot takratni predsednik državnega zbora sprejel predstavnika lezbičnih in gejevskih nevladnih organizacij.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Kopač Mrakova pa je v današnjem nagovoru udeležencem, ki so se po povorki po ljubljanskih ulicah zbrali na Kongresnem trgu, spomnila, da boj za izenačitev pravic različno spolno usmerjenih v Sloveniji traja vse od sredine 80 let. Po njenih besedah se moramo zavedati, da je naša demokracija "toliko močna, kolikor so trdne človekove pravice najmanj priljubljenih, najmanj sprejetih družbenih skupin".

"Nobenih izgovorov ne sme več biti, da država tako simbolno, še posebej pa vsebinsko neupravičeno različno obravnava zakonsko zvezo kot tudi registrirano istospolno partnersko skupnost," je dejala ministrica. Ob tem je napovedala, da bodo še letos ponovno začeli s sistemsko ureditvijo položaja istospolnih skupnosti, s posebnim poudarkom na pravicah otrok, ki v teh skupnostih živijo. "Nadaljevali bomo tam, kjer smo z družinskim zakonikom končali. Verjamem, da boj za družinski zakonik ni bil zaman in da bomo končno dosegli cilj," je dejala.

Letošnje Parade ponosa, katere sklepni del je zaključna prireditev na Kongresnem trgu, se po navedbah organizatorjev niso udeležili samo geji, lezbijke, biseksualci in transseksualci, ampak tudi brezposelni mladi, neplačani delavci, matere samohranilke, izbrisani ter ostali socialno ali drugače diskriminirani posamezniki, saj je vsem skupna socialna izključenost.

Nekateri med njimi nad obiskom politikov niso bili navdušeni. Tako so nekateri Pahorja pospremili z vzkliki neodobravanja, pred nastopom ministrice so vzklikali vstajniško geslo "Vsi ste lopovi, ne diskriminiramo", v ljubljanskega župana Zorana Jankoviča pa so metali iz papirja narejene ženske vložke in tampone. Ob tem so poudarili, da gre za Parado ponosa in ne parado politikov.

Župan Mestne občine Ljubljana, ki tudi sofinancira prireditev, je dejal, da si v letu do izteka mandata želi, da Cafe open odpre svoja vrata v centru mesta in da kot župan opravi prvo istospolno poroko. Ob tem je dodal, da imajo vsi pravico do svojega mnenja.

Prireditve na Kongresnem trgu, kjer je po nagovorih sledil koncert, so se med drugim udeležili tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo ter predstavniki različnih gibanj in zunajparlamentarnih strank. Po navedbah predsednice Društva Parada ponosa Nine Hudej se je današnje prireditve udeležilo med 500 in 600 ljudi, kar predstavlja najštevilčnejšo udeležbo doslej.

Današnja parada, ki nosi geslo Svoboda in solidarnost sta istospolni par, je sklepni del prireditve Ljubljana pride 2013, v okviru katere so se skozi teden zvrstile številne kulturne, športne in izobraževalne aktivnosti v Mariboru in Ljubljani.