MARIANA POZNIČ

Argentinska urednica slovenskega tednika

Sara Strk, Edita Žugelj
26. 8. 2019, 21.05
Deli članek:

S starši govori slovensko, z otroki špansko.

Facebook
Mariana prostovoljno dela kot urednica tednika Svobodna Slovenija.

Mariana Poznič je odvetnica, prevajalka, urednica častnika Svobodna Slovenija in dejavna članica slovenske skupnosti v Argentini. Slovenijo je tokrat obiskala predvsem zaradi seje sveta Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu, v katerem skupaj z Juretom Komarjem, predsednikom Zedinjene Slovenije, zastopata argentinske Slovence.

»Rodila sem se v Argentini pred 54 leti, slovenskim staršem. Oba moja starša sta kot otroka po drugi svetovni vojni s svojima družinama bežala iz Slovenije, po nekaj letih taborišča pa so prišli v Argentino. Družina Poznič prihaja iz Domžal, moja mati Alenka pa iz Ljubljane. Obe družini sta bili zelo aktivni v slovenski skupnosti, predvsem moj stari oče, ki je kot bivši ravnatelj učiteljišča v Ljubljani že v taboriščih v Italiji skrbel za šolanje slovenskih otrok. Doma ves čas govorimo slovensko, brat in sestra pa živita v Sloveniji, zato se nam to zdi povsem normalno,« je svojo družino predstavila Mariana. »Situacija je malo drugačna v moji družini, ki sem si jo ustvarila v Argentini, saj moj mož ni Slovenec, pač pa Argentinec. Tam doma torej govorimo večinoma špansko; predvsem otroci, kljub dobremu znanju slovenščine, pogosteje uporabljajo španščino.«

Potem ko so se z družino odselili v Argentino, je Mariana Slovenijo prvič obiskala po zaključenem študiju leta 1991. »To je bilo moje prvo večje potovanje po svetu, saj v tistih časih potovanja niso bila tako dostopna kot zdaj. Zadnja leta res rada izkoristim vsako priložnost, da obiščem Slovenijo in tudi katero drugo državo.«

EDINI SLOVENSKI TEDNIK ZUNAJ SLOVENIJE

Zadnji dve leti Mariana prostovoljno dela tudi kot urednica tednika Svobodna Slovenija. »To delo opravljam kot amaterka, vendar menim, da se z dobro voljo lahko dobro dela in sodeluje. Svobodna Slovenija je edini tednik, ki izhaja v slovenščini zunaj Slovenije. V njem objavljamo predvsem dogajanja v naši skupnosti, gre za nekakšen živ arhiv. Članke objavljamo tudi na spletu, saj smo želeli, da bi bili dostopni vsem po svetu. Prav tako tednik pošiljamo po elektronski pošti v države, kot so Švedska, Amerika in Avstralija.«