Nasveti

Drugi del: 101 varčevalni nasvet

Uredništvo
10. 2. 2023, 07.00
Deli članek:

Zasuti z nasveti za varčevanje jih bomo objavili v več delih, zato naše povabilo še vedno velja. Kako pa vi prihranite?

Shutterstock
Kako pa vi varčujete?

Ne meči strehe stran

Branko Gradišnik, pisatelj:
 »Mi prihranimo na več načinov. Prvič, praviloma ne jemljemo nobenih kreditov. S tem odpadejo najhujši plačniški okovi. Ker nismo nikoli v rdečih številkah, si lahko seveda tudi kaj privoščimo, saj je poraba itak pod limitom. Drugič, imamo glavo družine, mojo ženo Bernardo, ki se ji ljubi ukvarjati s financami in je v tem zelo dobra. Recimo, vsak teden preveri vrtljaje števčka elektrike. Tretjič, jaz sem katastrofist, vseskozi pričakujem udarce usode in tako smo vnaprej pripravljeni nanje. Recimo zdajšnja poraba elektrike. Ta je (ugotavlja B.) zmerna. Razlog: že leta 2008, ko smo morali novokupljeno hišo najprej prenoviti, obstoječe strehe nismo pometali dol, ampak smo nanjo pač položili še eno. Menil sem namreč, da bo to preprečevalo uhajanje toplote. In imel sem prav. Bernarda pa je leta 2012 sfinancirala instalacijo toplotne postaje. Tudi to je bil zadetek v polno. Dnevno temperaturo imamo nastavljeno na 20,4, spustil bi jo tudi na 20, pa ne znam, ker so navodila prekomplicirana. Četrtič, skromni smo pri jedi. Smo sicer skoraj sami vegani, in veganska prehrana naj bi bila dražja, vendar samo, če pri jedilniku ne slediš sezonski ponudbi. Petič, imamo svojega kmeta. Za rezervo pa tri brate s Kosova. Šestič, ne prenajedamo se. Sam popijem recimo dnevno po deciliter ekstra deviškega (enkrat naj mi kaka devica pove, kako se da biti ekstra deviški) olivnega olja, ljudje se križajo, kako razsipen sem, saj je tako olje drago, recimo po 13 evrov za liter. Vendar račun pokaže, da je moja dieta izjemno poceni. V litru olja je 890 kcal, torej pribl. 45 odstotkov mojih energijskih potreb. Na mesec popijem 3 litre = 40 evrov. In s tem je plačana skorajda polovica moje prehrane. Sedmič, ne preseravamo se. Pravilo, da ne smemo vzeti kredita, pa je taka varovalka, da si lahko tudi kaj privoščimo. Samo čez mejo ne smemo. Ne vem pa, ali kaj prihranimo. To morate vprašati mojo ženo, ki je financminister. Sam sem ji za svoj 70. rojstni dan prepustil vse svoje imetje. Enako imam od takrat notarsko overjeno oporoko. Sem torej fogelfraj in verjemite, občutek lahkotnosti je poživljajoč.

Mateja Jordović Potočnik
Branko Gradišnik, pisatelj

Najnevarnejši so impulzivni nakupi!

Tanja Zajc Zupan, citrarka: »Poročena sem 30 let. V tem času sva z možem na družinski hiši naredila že več sprememb. Pred petnajstimi leti sva zamenjala okna in dodatno obložila fasado. Prihranek pri ogrevanju je neverjeten in se je investicija že zdavnaj povrnila. Sčasoma se je sicer pojavilo nekaj plesni, ker hiša ne diha, kot je prej. Če bi hotela namestiti prezračevalni sistem, pa je poseg prevelik in predrag, zato to rešujemo sproti. Lani sva vgradila toplotno črpalko za ogrevanje in sanitarno vodo. Dobro je, ker je tudi mnogo tišja od peči na olje. Letos pa načrtujeva na strehi še sončno elektrarno. Investicija bo v nekaj letih povrnjena, bomo pa samooskrbni z električno energijo. Pri hiši, ki je stara več kot trideset let, vse te spremembe sploh niso preproste. Ena za seboj potegne drugo, s tem pa bistveno narastejo stroški. Vendar sva izračunala, da se dolgoročno vse to izplača. Menim pa, da je treba začeti z varčevanjem pri drobnarijah, ki na koncu leta za eno gospodinjstvo lahko pomenijo ogromno prihranka. Najnevarnejši so impulzivni nakupi. Že stokrat sem si rekla, da ne bom več kupovala stvari na zalogo. V past se najpogosteje ujamem pri čevljih in oblačilih. Najbolj pomaga, če ne grem v trgovino ali ne brskam po spletu. Če nekaj ne vidim, ne potrebujem. Možu poskušam dopovedati, naj ne kupuje hrane po trenutnem navdihu in popustih, temveč po seznamu. Na hladilnik mu napišem, kaj mora kupiti, a kaj ko ga vedno pozabi doma. Če kupi stvari na zalogo, zgnijejo, se pokvarijo. Pri kuhanju živila, preden jih dam v lonec, stehtam. Ne rečem, da za vse zelo kompliciram, ampak to je res super, ker tako vem, da bo hrane ravno prav. Čim več uporabljam tudi pokrovko. Pralni in sušilni stroj uporabljamo v cenejših terminih. Likam čim manj, tudi sicer tega res ne delam rada. Kadar moram kupiti nov gospodinjski aparat, se pozanimam o energijskem razredu. Obvezno zapiram vodo. Za vodo me vedno boli srce, če  se troši neupravičeno. Menim, da je prihodnost v čim več samooskrbe, na primer, da imamo vrtiček. To je zdravo in imamo marsikaj pri roki. Pred nami je še veliko izzivov in premišljevanja, kako zmanjšati stroške. Prav gotovo bo bližnja prihodnost tudi električen avto. O vsem tem pa se moram še ogromno poučiti, saj so nekateri ponudniki zelo agresivni in je treba biti previden.«

osebni arhiv
Tanja Zajc Zupan

Naberem v naravi

Peter Smole, založnik in urednik pri založbi Chiara: »S partnerico Katjo skozi leto veliko nabereva v naravi (začenši s čemažem spomladi, pa koprivami, divjim hmeljem itd..), prav tako se da nabrati sadja (lansko leto je bilo res obilno), skuhati čežane, marmelade, pa razne omake iz paradižnika, da ne govorim o zeliščih (čaji, semena koprive ...). Že samo tu se da precej prihraniti (če pa dodamo še dobrobiti gibanja v naravi, na svežem zraku, sploh ni dileme).«

Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 6, 07. 02. 2023.

revija Jana
V prodaji je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!