Ljudje

Navdihujoča zgodba gospe Gelce: Če imaš voljo, lahko narediš vse

Biba Jamnik Vidic
9. 2. 2023, 09.00
Deli članek:

Gospa Gelca, ki je na invalidskem vozičku že 22 let, je lahko marsikomu v navdih, da je mogoče marsikaj, če ima človek voljo. Ona zares počne marsikaj, veliko več kot večina njenih zdravih vrstnikov.

Mateja Jordovič Potočnik
70-letna Angela Gajšek – Gelca je zadnjih 22 let na invalidskem vozičku.

Bil je lep zimski dan, ko smo se pripeljali v Vrbno, vasico, ki leži tik nad Šentjurjem pri Celju. Pred vrati kmetije, obdana z bujno rastočimi rastlinami v cvetličnih loncih, nas je na invalidskem vozičku pričakala 70-letna Angela – Gelca Gajšek. Zmotili smo jo pri čiščenju semen korenja.

»Korenje imam še vedno v zemlji. Tako ga imam ves čas na voljo, pa še seme naredi.« Vse, kar pridela na vrtu in njivi, je zraslo iz njenih semen. »Vzgoja lastnih semen in pridelava svoje hrane postaja čedalje pomembnejša. Sama semena vzgajam že od nekdaj, tudi moja mama jih je. Brez lastnih semen ne moremo pridelati kakovostne hrane.«

Ljudem, ki tarnajo, da je hrana draga ter nimajo časa in zemlje, Gelca svetuje, naj zelenjavo posadijo vsaj v cvetlične lonce. »Tudi tako se lahko vzgoji marsikatero zdravo zelenjavo.«

Mateja Jordovič Potočnik
Še vedno aktivno dela tako na vrtu kot tudi na njivi. Po gredah se vzvratno premika s pomočjo posebnega stolčka.

Navdih na invaldiskem vozičku

Gospa Gelca, ki je na invalidskem vozičku že 22 let, je lahko marsikomu v navdih, da je mogoče marsikaj, če ima človek voljo. Ona zares počne marsikaj, veliko več kot večina njenih zdravih vrstnikov. Še vedno dela na vrtu in njivi, skrbi za kokoši in zajce, pripravlja hrano za prašiče, kuha, čisti, lika, pere. Ob vsem tem najde čas za ročna dela, vodi tudi delavnice. Aktivno sodeluje v upravnem odboru društva Vizija Slovenske Konjice za gibalno ovirane ženske, je članica društva paraplegikov ter Krščanskega bratstva bolnikov in invalidov. Poleg vseh opravil in druženj najde čas še za izobraževanje. Zdaj se uči računalniških veščin in uporabe pametnega telefona, od letos sodeluje v gibanju Oskrbimo Slovenijo – štafeta semen.

Trnova pot, prežeta z bolečinami

Ko je Gelca hodila v četrti razred osnovne šole, je zbolela. »Imela sem hude bolečine v hrbtu, nog nisem čutila. Ker oče ni pustil mami, da bi me peljala k zdravniku, je šla mama po pomoč k prijateljici zeliščarici. Ta ji je dala neke žavbe in z njimi me je masirala.«

Pomagale so in Gelca se je spet postavila na noge. Je pa od takrat imela ves čas težave pri hoji. Tudi po svoji poti ji ni bilo dano hoditi. Čeprav je osnovno šolo končala s prav dobrim uspehom, ji oče ni pustil, da bi se vpisala na srednjo vrtnarsko šolo, kamor si je neizmerno želela. Morala se je zaposliti. »Pri sedemnajstih sem začela delati v tovarni Toper. 14 let sem hodila v službo. Po poroki sem ob službi pomagala na kmetiji družine mojega moža.« Do taščine smrti je bila delavka in kmetica. »Ko je tašča na hitro umrla za rakom, sem morala pustiti službo. 30 let sem potem aktivno delala na kmetiji, vozila traktor, bila na kosilnici, tudi ravnanje z motorno žago mi je bilo domače.«

Mateja Jordovič Potočnik
Njeno vsakodnevno opravilo je tudi skrb za kokoši.

Nikoli se ni pritoževala. Tudi ko se je pri 25 letih hudo poškodovala v delovni nesreči in so bolečine postale njene stalne spremljevalke, ne. »Zdrobila sem si ličnico, imela pretres možganov, spahnjeno ramo in pretegnjena vretenca v vratu. Sem se pa takrat v bolnišnici naučila ročnih del (smeh).« Ko je bila stara 47 let, so se bolečinam v hrbtu pridružile še tiste v trebuhu. »Po ginekološki operaciji sem začasno ohromela. Ko se mi je stanje počasi izboljšalo, je sledil nov šok. Čez dve leti sem dobesedno čez noč popolnoma ohromela.«

Skoraj pol leta v bolniških posteljah

Gelca se še vedno živo spominja 4. junija 2001, ko je bila zaradi težav v črevesju naročena na pregled v bolnišnici Celje. »Ker niso mogli ugotoviti, kaj mi je, so mi med drugim slikali hrbtenico. Zdravnik se je začudil, kako lahko s tako poškodovano hrbtenico sploh hodim. Z gastro oddelka so me prestavili na ortopedski oddelek. Bilo je s četrtka na petek, v bolnišnici sem bila od torka, ko sem se okoli polnoči s pomočjo trapeza nad posteljo hotela premakniti, pa nisem mogla dvigniti rok. Zjutraj sem medicinski sestri povedala, da ne morem premakniti telesa. Spodnji del telesa sem imela čisto trd, nog nisem čutila. Bolečine so bile neznosne. Potem je šlo samo še na slabše. Skrivilo mi je usta, nisem jih mogla več odpreti, niti oči. Povedali so mi, da sem doživela kap hrbtenjače.« Okrog Gelčine postelje se je vsak dan drenjalo več zdravnikov.

»Nisem jih videla, sem pa slišala, da so razburjeni. Potem so sklicali posvet, poleg ortopeda je prišel še nevrolog. Meni pa se je stanje še kar slabšalo. Dobila sem še krče v prsnem košu, začelo me je dušiti. Zdravniki so se nazadnje odločili, da me prestavijo na nevrološki oddelek.«

Mateja Jordovič Potočnik
Angela – Gelca Gajšek

Preiskave so se vrstile. »Potem so opazili nekaj na pljučih. Povedali so mi, da sumijo na pljučno embolijo. Ves čas so me spraševali, ali kaj kašljam.« Čeprav do takrat ni, je naenkrat začela izkašljevati kri. Iz bolnišnice Celje so jo odpeljali na pljučni oddelek v bolnišnico Topolščica. Tam je preživela šest najhujših tednov v življenju. »Pregledi, ki so jih opravljali, so vedno znova pokazali, da je z mojimi pljuči vse v redu. Jaz pa sem imela ves čas povišano temperaturo, zraven pa sem se tako močno potila, da je kar lilo iz mene. Še vedno sem izkašljevala kri. Da ne bi umazala postelje, so mi prinesli kar plastični lonček, v katerega sem jo pljuvala. Za nameček se nihče ni kaj dosti ukvarjal z mojo higieno. Dobesedno prositi sem morala, da so mi prinesli malo vode za umivanje zob. Skopali in pošteno umili me niso niti enkrat.«

Nazadnje je na pobudo medicinskih sester in fizioterapevtk zahtevala, da jo pošljejo še na kakšen temeljitejši pregled. »Poslali so me na globinsko slikanje pljuč v Slovenj Gradec. Enajst dni sem čakala na izvide, saj so jih nekje založili. Ko so končno le dobili sliko mojih pljuč, so mi povedali, da mi ne morejo povedati nič, saj zna sliko odčitati le onkolog, ki k njim prihaja iz Ljubljane.«

Takrat se je Gelca prvič zares razjezila. »Zdravniku sem rekla, da če mi ne znajo pomagati, naj me pošljejo domov umret. Jaz v tej vaši svinjariji ne želim umreti!« Nazadnje so se dogovorili, da jo premestijo v Maribor, in tam so ji potem operirali tumor na pljučih. Čeprav ni bil rakav, ima Gelca danes le še tretjino desnega pljučnega krila. »Iz Maribora so me prestavili nazaj na nevrološki oddelek v Celje. Tam sem bila še šest tednov. Potem sem šla še za tri tedne v zdravilišče Laško. Domov sem prišla 19. novembra, točno na svoj 49. rojstni dan.« Mesec dni je ostala doma, potem pa bila še šest mesecev v Soči. Tam so ji s terapijami pomagali, da danes zmore stopiti na noge, uspe ji celo narediti kakšen korak.

Aktivna kljub zdravstvenim težavam

Gelca ima cel kup diagnoz. Poleg diagnoze spastična tetrapareza ima hude težave zaradi hernije diska, močno ima obrabljeno tudi hrbtenico, zraven pa še osteoartrozo, kronično bolezen sklepov, za katero je značilna degeneracija sklepnega hrustanca. »Prste na rokah imam čisto zvite, še posebej na desni roki.« Od kod ji torej volja in energija, ki pa ju ima obilo?

Več o tem si lahko preberete v reviji Jana, št. 6, 07. 02. 2023.

revija Jana
V prodaji je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!