Dober začetek dneva

Jutranje navade vas lahko stanejo zdravja

T.D.
11. 10. 2020, 16.22
Deli članek:

Če vsako jutro začnete s stresnim prebujanjem, pitjem kave in celo cigareto, lahko te navade vplivajo na vaše zdravje in počutje. Morda je čas, da jih spremenite.

Dreamstime
Kozarec vode z limono je odličen, da telo spravite v pogon.

Jutro je odskočna deska v nadaljevanje dneva – dobrega ali slabega. Če boste v življenje vpeljali naslednjih sedem jutranjih navad, slabih začetkov ne bo več. Dan za dnem boste lahko le zatrjevali: danes je bil odličen dan!

Popijte kozarec tople vode z limono

Ko se zjutraj zbudite, je že osem ur od tedaj, ko ste nazadnje pili. Zato se najprej izdatno odžejajte, da prebudite vse telesne celice. Kozarec vode z limono je odličen za to, da telo spravite v pogon. Voda naj bo topla, saj je mrzla šok za organizem, limona pa bo prebavnim organom pomagala, da se pripravijo na nadaljnje obroke.

Vstanite zgodaj

Če se želite dobro pripraviti na prihajajoči dan, boste zjutraj potrebovali nekoliko več časa. Zato vstanite bolj zgodaj, najbolje malo pred sončnim vzhodom. Ali povedano drugače: zjutraj si vzemite vsaj uro in pol zase, preden odidete od doma.  

Zdrgnite si jezik

Čiščenje jezika s kovinskim strgalom je tista jutranja rutina, ki je ne boste nikoli več opustili, ko jo boste enkrat začeli. Zakaj? Ker je življenje s čistim jezikom preprosto boljše. Predvsem vam iz ust ne bo več smrdelo, hrano boste bolje okušali, pa tudi bolj zdravi boste, saj se na jeziku ne bodo več razraščali mikroorganizmi, ki prispevajo k nastanku ustnih bolezni.

Jutranja telovadba

Telesna aktivnost v zgodnjih urah spodbuja metabolizem, izboljša razpoloženje, saj boste zadovoljni, da ste že zjutraj storili nekaj zase, učinkuje pa tudi na možgane. Razgibavanje izboljša ostrino uma in hitrost sklepanja. Vsekakor je dobra priprava na vse preizkušnje, ki vas čakajo. Katere vaje izbrati? Čisto vseeno je, le da telovadite. Nekateri priporočajo tibetanske vaje, drugi trebušnjake, sklece in počepe, tretji prisegajo na skakanje po sobnem trampolinu. Petnajstminutno skakanje namreč pospeši delovanje limfe, ta pa je odgovorna za izločanje toksinov iz organizma.