Saga se nadaljuje

Še tretji "ne" sporazumu Mayeve: se bodo odločili za "kaos" ali EU volitve?

T.L./STA
29. 3. 2019, 15.45
Posodobljeno: 29. 3. 2019, 17.22
Deli članek:

Premierka je po glasovanju izrazila obžalovanje, da so poslanci zavrnili sporazum. EU sporoča: pripravljeni smo na brexit brez dogovora.

Profimedia
Theresa May

Tusk po tretji zavrnitvi ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu za 10. april sklical vrh EU.

Britanski poslanci so danes že tretjič zavrnili izstopni sporazum, ki ga je z EU sklenila premierka Theresa May. Za sporazum je glasovalo 286 poslancev, 344 pa jih je bilo proti. Premierka je po glasovanju izrazila obžalovanje, da so poslanci zavrnili sporazum. 

Mayeva je po zavrnitvi povedala, da jo "globoko žalosti, da poslanska zbornica znova ni bila sposobna podpreti urejenega izstopa iz Evropske unije". "Združeno kraljestvo naj bi zdaj izstopilo 12. aprila - čez samo 14 dni," je povedala. 

Vodja laburistov Jeremy Corbyn pa je poudaril, da je parlament že tretjič zavrnil dogovor, ki ga je z EU sklenila premierka. Vprašal jo je, ali zdaj končno sprejema dejstvo, da poslanci ne podpirajo njenega sporazuma. 

V ponedeljek, ko bodo znova opravili več nezavezujočih glasovanj o možnostih brexita, bodo imeli poslanci po njegovih besedah priložnost, da se odločijo o "boljšem dogovoru za prihodnost te države", je dejal. "Dogovor se mora spremeniti. In če premierka tega ne more sprejeti, mora iti, izvesti pa je treba splošne volitve," je še poudaril. Mayeva je sicer skušala poslance prepričati v podporo dogovoru tudi z obljubo, da bo po potrditvi sporazuma zapustila premierski položaj.

Današnji rezultat glasovanja pomeni, da bo London zamudil rok, ki ga je postavila EU za preložitev brexita na 22. maj, s čimer bi imelo Združeno kraljestvo več časa za priprave na urejen brexit. Zdaj pa mora Mayeva uniji do 12. aprila poslati prošnjo za daljšo preložitev brexita ali pa se bo ta dan zgodil brexit brez dogovora.

Evropske volitve tudi na Otoku? 

Ker je parlament izrazil voljo, da ne pride do brexita brez dogovora, bo treba zdaj najti alternativno pot naprej, je dejala premierka po glasovanju. Ob tem je opozorila, da bo to "skoraj zagotovo" pomenilo izvedbo evropskih volitev na Otoku konec maja. V EU bodo namreč od 23. do 26. maja volitve, na katerih britanski volivci v primeru brexita seveda ne bi več sodelovali.

Proti sporazumu je danes glasovalo 34 poslancev premierkinih konservativcev, člani severnoirske stranke DUP, ki sicer zagotavlja večino vladi, in večina laburistov, poroča BBC. Pet laburističnih poslancev ter štirje neodvisni poslanci so dogovor podprli.

To sicer formalno gledano ni bilo tretje glasovanje o dogovoru z EU, saj ni vključevalo glasovanja o politični izjavi o prihodnjih odnosih, ki je del dogovora z unijo o izstopu. Poslanci so glasovali le o pravno zavezujočem izstopnem sporazumu, ki določa pogoje izstopa in prehodno obdobje, vključno s spornim irskim varovalom. Spodnji dom britanskega parlamenta je konec lanskega leta sklenjeni dogovor z EU prvič zavrnil januarja, drugič pa sredi marca.

EU pripravljena na brexit brez dogovora

Kljub vsem optimističnim željam poslancev, pa z današnjo zavrnitvijo postaja vse bolj verjeten črni scenarij in izstop Združenega kraljestva iz EU brez ločitvenega dogovora. To so izpostavili tudi v Evropski komisiji. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je po tretji zavrnitvi ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu za 10. april sklical izredni vrh EU o brexitu. 

V Evropski komisiji so sporočili, da negativno glasovanje v britanskem parlamentu obžalujejo, in spomnili, da je sedaj brexit preložen do 12. aprila. "Združeno kraljestvo mora do tega datuma nakazati pot naprej v preučitev Evropskemu svetu," so še spomnili v komisiji in izpostavili, da je sedaj brexit brez dogovora 12. aprila "verjeten scenarij". EU je povsem pripravljena na brexit brez dogovora, saj se na to pripravlja od decembra 2017, poudarjajo v komisiji in zatrjujejo, da bo EU ostala enotna. 

V komisiji ob tem še opozarjajo, da koristi izstopnega sporazuma, vključno s prehodnim obdobjem, v primeru brexita brez dogovora ne bodo veljale, in izpostavljajo, da sektorski "mini dogovori" ne pridejo v poštev. 

Tusk je sicer po dogovoru o preložitvi brexita na vrhu minuli teden izpostavil, da je 12. april ključen datum za Združeno kraljestvo, da se odloči, ali bo izvedlo evropske volitve. Če jih bo, je še mogoča daljša preložitev brexita.