Svet

Zapornik po 40 letih samice kmalu na prostosti

STA/M.J.
9. 6. 2015, 07.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Ameriški zvezni sodnik James Brady je v ponedeljek v Baton Rougu v Louisiani ukazal izpustitev 68-letnega Alberta Woodfoxa, še zadnjega iz skupine "trojica iz Angole", ki je v ZDA postala znana zaradi več desetletij življenja v samici. Večino časa so bili zaprti v zloglasnem zaporu Angola v Louisiani.

Reuters

Albert Woodfox je prišel v zapor zaradi ropa. Skupaj s Hermanom Wallacom, ki je v ječi prav tako pristal zaradi ropa, je bil član temnopolte organizacije Črni panterji in v zaporu organiziral politično celico ter stavke in demonstracije. Leta 1972 so ju obtožili smrti paznika Brenta Millerja.

Wodfoxova obsodba je bila dvakrat razveljavljena in tožilci so mu hoteli soditi še tretjič. Sodnik Brady je to sedaj prepovedal, ker je Woodfox preživel več kot 40 let v samici, ker je star in bolan, ker ni več prič, ker je bila sodba dvakrat razveljavljena in ker novo sojenje ne bi bilo pošteno.

Državno tožilstvo Louisiane se je nemudoma pritožilo na prizivno sodišče in vztraja pri ponovnem sojenju. Wallace je umrl lani jeseni, le nekaj dni potem, ko je sodišče izdalo ukaz naj ga izpustijo in razpišejo novo sojenje.

Tretji član trojice je bil Robert King, ki so ga izpustili leta 2001, ko je sodišče razveljavilo obsodbo zaradi umora sojetnika leta 1973.

Trije zaporniki so bili po obsodbah ves čas zaprti v samici, kar je po trditvah organizacij za varstvo človekovih pravic mučenje. Woodfox je na stara leta v zaporu West Feliciana trikrat na teden za eno uro lahko zapustil samico, v kateri ima sicer nameščen tuš in televizor.

V Angoli ob reki Mississippi, ki je še vedno eden od najbolj zloglasnih zaporov v ZDA, in kjer je preživel večino časa, pa je bilo drugače. Gre za t.i. farmo, kjer morajo zaporniki vklenjeni v verige opravljati prisilna dela na plantažah. V Angolo so zapirali večinoma temnopolte.

Pazniki so zapornike pogosto zlorabljali in leta 1952 si je 32 zapornikov iz protesta nad nečloveškimi razmerami prerezalo Ahilove tetive. "Srednjeveške" razmere so se nadaljevale tudi v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, 90. leta pa so bila polna nasilja med pazniki in zaporniki.