Napete razmere v gostinstvu in turizmu

"Če delavci ne bodo primerno plačani, jih ne boste imeli"

S.R./STA
8. 11. 2022, 10.50
Posodobljeno: 8. 11. 2022, 11.15
Deli članek:

V panogah gostinstva in turizma ob vsesplošni draginji, ki je ne spremlja ustrezna rast plač, raste nezadovoljstvo zaposlenih. Kolektivna pogodba dejavnosti se izteče konec leta, zato Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije delodajalce poziva, naj pristopijo k pogajanjem tako za dvig plač kot za pripravo nove kolektivne pogodbe.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Kot so poudarili v sindikatu, je bilo dovolj "kršitev delovne zakonodaje, težkih pogojev dela in nizkih plač." Apel, da svoje člane spodbudita k socialnemu dialogu in k nadaljevanju pogajanj s sindikatom, so namenili zlasti predsedniku Turistično gostinske zbornice Slovenije Andreju Prebilu in predsedniku Sekcije za gostinstvo in turizem pri Združenju delodajalcev Slovenije Igorju Škrinjarju.

Zadnjih 10 let zapostavljanja delavk in delavcev v panogi gostinstva in turizma je bilo dovolj, so izpostavili. "Medtem ko kapital povečuje dobičke, s plačami v gostinstvu ustvarjamo iz delavcev reveže, kar je nedopustno in nesprejemljivo za zaposlene, ki delajo petek in svetek," so še kritični.

Namesto da bi se pogajali za dvig plač in kolektivno pogodbo dejavnosti, ki se izteče konec leta, delodajalci po navedbah sindikata zavlačujejo s pogajanji. Sindikalna stran je delodajalcem poslala predlog dviga plač že marca, vendar na ta predlog niso odgovorili z argumenti, ampak s splošno zavrnitvijo, so dodali.

Delavci bežijo

Delodajalska stran po navedbah sindikata ne spoštuje niti tega, kar so dogovorili na sestanku z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom. "Do danes niso pripravili in posredovali sindikatu še nobenega protipredloga in ne termina naslednjih pogajanj," so navedli in dodali, da govorijo predvsem o delodajalcih, upravah in direktorjih družb, kjer ima država svoje lastniške deleže. Prav tu bi morala biti politična volja, da se razmere izboljšajo, so prepričani.

"Če delavci ne bodo primerno plačani, jih ne boste imeli," opozarjajo v sindikatu. Delavci iz te dejavnosti po njihovih navedbah še vedno bežijo in se prezaposlujejo v druge poklice.

Cilj sindikata je, kot so zapisali, jasen - osnovne bruto plače morajo biti brez doplačil do minimalne plače. "Dvig plač na dostojno raven je nuja tako za delavce kot za rast in razvoj turistične panoge," so izpostavili.

V dobrih treh tednih je sindikat zbral okoli 3000 podpisov podpore zaposlenih v slovenskem turizmu. "Naša moč temelji zgolj na delavski solidarnosti in na zavzemanju za spoštovanje temeljnih človekovih pravic. Če bomo še naprej deležni prezira in zaničevanja, bomo položaj delavk in delavcev v slovenskem turizmu predstavili tudi ustreznim institucijam v okviru EU," so sklenili javni poziv.