Svet za nacionalno varnost

Obsodili hrvaške poskuse pritiskov na slovenske medije, policija medtem začela predkazenski postopek

S.R./STA
9. 4. 2019, 18.59
Posodobljeno: 9. 4. 2019, 19.45
Deli članek:

Svet za nacionalno varnost obsodil poskuse vplivanja na svobodo delovanja slovenskih medijev. Medtem so na generalni policijski upravi potrdili, da v zvezi s prisluškovalno afero vodijo predkazenski postopek.

Bobo
Zasedanje Sveta za nacionalno varnost.

Svet za nacionalno varnost se je danes seznanil s poročilom v zvezi s prisluhi v arbitražnem postopku ter obsodil kakršnekoli poskuse vplivanja na svobodo delovanja slovenskih medijev. Izrazil je pričakovanje, da se Hrvaška v prihodnje vzdrži dejanj, ki so v nasprotju z vrednotami EU, vladavine prava ter varstva človekovih pravic in svoboščin. 

Kot so po seji sveta za nacionalno varnost še sporočili iz urada vlade za komuniciranje, so se razširjene seje, ki jo je sklical predsednik vlade Marjan Šarec, poleg ključnih ministrov udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik državnega zbora Dejan Židan, predstavnik največje opozicijske stranke Franc Breznik ter državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za nacionalno varnost Damir Črnčec. Na seji je bil navzoč tudi direktor Slovenske varnostno-obveščevalne agencije (Sova) Rajko Kozmelj

Vlada naj bi po neuradnih informacijah ne glede na nova dejstva nadaljevala z vsemi aktivnostmi, povezanimi z implementacijo odločbe arbitražnega sodišča.

Brez izjav

Po seji udeleženci sestanka niso dajali izjav, z izjemo poslanca SDS Breznika, ki pa o vsebini sklepov ni želel govoriti. Je pa zatrdil, da niso prejeli bistveno več informacij, kot so jih imeli mediji pred današnjim zasedanjem sveta za nacionalno varnost. "Zdi se mi, da gre informacija bolj v dnevnopolitične namene, kot pa da bi bila nacionalno-varnostna informacija," je dejal Breznik. Zato je predlagal, da predstavniki Sove v tihi sobi objavijo te prisluhe oz. dokažejo predvsem vpliv hrvaške vlade na Ivana Tolja, ki naj bi v njenem imenu poskušal vplivati na slovensko medijsko hišo, ter ugotovijo, ali informacija drži ali ne. 

"A tega dokaza nismo dobili," je povedal Breznik in pojasnil, da predsednik vlade tega ni dopustil oz. tega sklepa niso podprli. Tako je Breznik prepričan, da gre za minorne informacije, ki "bolj služijo predsedniku vlade v njegovih dnevnopolitičnih debatah" kot pa za resno nacionalno-varnostno vprašanje. Ni pa želel Breznik odgovoriti, ali je direktor Sove informacije, o katerih je POP TV poročal, besedno potrdil.

Bobo
Današnje zasedanje Sveta za nacionalno varnost.

Policija začela predkazenski postopek

Na generalni policijski upravi so danes potrdili, da v zvezi z afero vodijo predkazenski postopek zaradi uradno pregonljivega kaznivega dejanja. Televizija POP TV pa je poročala, da je policija že zaslišala dva novinarja njihove hiše. 

Zaradi varstva osebnih podatkov pa policija ni mogla odgovoriti na vprašanje, ali je sprožila postopek proti agentu hrvaške obveščevalne službe SOA Davorju Franiću, ki naj bi bil po poročanju medijev odgovoren za prisluhe slovenski agentki in arbitru v procesu arbitražnega postopka. Prav tako ne, ali gre za postopek proti Ivanu Tolju. Policija za zdaj tudi ni odgovorila na vprašanja glede morebitnega sodelovanja s hrvaškimi organi pregona v tem primeru.

POP TV pa je poročala, da so policisti danes že zaslišali dva novinarja njihove medijske hiše. Po njihovih informacijah policija preiskuje suma dveh kaznivih dejanj, in sicer prisluškovanja novinarjem in korupcije. Slovenska policija Tolja lahko preiskuje, saj je bilo domnevno kaznivo dejanje storjeno tudi na območju Slovenije.

Navedbe "najodločneje in v celoti" zavračajo

V Banskih dvorih so danes zavrnili vse navedbe o poskusu kakršnega koli vpliva na slovenske medije. Svetovalec hrvaškega premierja Robert Kopal je zanikal tudi vpletenost hrvaške varnostno-obveščevalne agencije (SOA) v prisluškovanje slovenskim uradnikom v procesu arbitraže.

Plenkovićev svetovalec za nacionalno varnost Kopal je pred današnjim srečanjem ožjega kabineta hrvaške vlade novinarjem dejal, da SOA v Sloveniji ni snemala ljudi, ki so sodelovali v arbitraži, niti ni hrvaška vlada poskusila vplivati, da bi preprečila objavo zgodbe o hrvaških obveščevalcih. Na vprašanje, kdo je potem pozval Tolja, ki se je skliceval na hrvaško vlado, je Kopal odgovoril, da ne ve, kaj je Tolj povedal. 

"Lahko povem, da vlada na noben način ni vplivala na Tolja,"je izjavil Kopal, ki je bil v preteklosti tudi državni sekretar na hrvaškem ministrstvu za notranje zadeve, v katerem je bil tudi glavni obveščevalni analitik. Delal je tudi v hrvaških varnostnih agencijah, vključno s SOA. 

"Vse, kar SOA dela, je v skladu z zakonom, legitimno in legalno. Je tudi pod različnimi vrstami nadzora, od državljanskega do strokovnega, in nikoli doslej ni bilo ugotovljeno, da je kakorkoli delovala nezakonito ali protizakonito,"je dejal."Ni mogoče, da bi SOA prisluškovala drugi državi,"je dodal. 

"Politični motivi"

Na novinarsko vprašanje, kako potem slovenski premierMarjan Šarecna podlagi poročila slovenske obveščevalno-varnostne agencije Sova trdi, da je SOA prisluškovala slovenskim uradnikom, je Kopal odgovoril, da"hipotetično rečeno morda obstajajo politični motivi".Kot je pojasnil, je Šarec morda to dejal, ker je prepričan, da gre za resnico, a se bo, je dodal, pokazalo, da navedbe niso resnične. 

Kopal je zatrdil, da ni znano, kako so posnetki pogovorov med nekdanjim slovenskim sodnikom v arbitražnem postopku Jernejem Sekolcem in agentko slovenske vlade Simono Drenik, ki so pripeljali do umika Hrvaške iz arbitražnega postopka, prišli v hrvaške medije. Prepričan pa je, da jih hrvaškim medijem ni poslala SOA. Tudi SOA je danes zavrnila navedbe slovenskih medijev kot"netočne in tendenciozne konstrukte".