Po siloviti eksploziji pogrešajo še 4 ali 5 ljudi

FOTO: Oba poškodovana v UKC Ljubljana v življenjski nevarnosti, utrpela sta opekline po celotnem telesu

S.R./G.G.
12. 5. 2022, 13.31
Posodobljeno: 12. 5. 2022, 18.10
Deli članek:

Glede na dosedanje ugotovitve je pet pogrešanih oseb v eksploziji v kočevski kemični tovarni Melamin najverjetneje umrlo. Pred tem so iz UKC Ljubljana sporočili, da sta oba huje poškodovana, ki so ju sprejeli, življenjsko ogrožena.

STA
V kočevski družbi Melamin je zjutraj odjeknila silovita eksplozija.

Srečko Štefanič, direktor kočevskega podjetja Melamin, v katerem je danes zjutraj prišlo do silovite eksplozije, je v izjavi za javnost malo po 13. uri pojasnil najnovejše informacije, povezane z intervencijo in samo nesrečo. Kot smo že poročali, je zjutraj v Kočevju eksplodiralo in zagorelo v kemični tovarni. Po prvih informacijah je bilo poškodovanih najmanj 20 ljudi, od tega najmanj dve osebi huje, a je Štefanič nato pojasnil, da je skupaj poškodovanih šest oseb, štiri med njimi lažje, dve pa huje. Vse so njihovi zaposleni. Z ostalimi zaposlenimi je vse v redu. Požar je po njegovih navedbah popolnoma pogašen, stanje pa nadzorujejo pristojne službe.

Pristojni so pozneje sporočili, da je glede na dosedanje ugotovitve pet oseb najverjetneje umrlo.

STA
V kočevski družbi Melamin je zjutraj odjeknila silovita eksplozija.

Spomnimo, eksplodiralo je na pretakališču, kamor je cisterna pripeljala neko snov. Na kraju so bili tako prisotni zunanji izvajalci. Štefanič je potrdil, da je do eksplozije prišlo, ko je v tovarno prispela cisterna, tako je eksplozija povezana s surovino, ki jo je prevažala. Po informacijah Uprave za zaščito in reševanje je sicer pri pretakanju šlo za snov epiklorhidrin, surovino, ki jo uporabljajo za izdelavo smole.

Kar zadeva analizo vode, ki jo je opravila Agencija RS za okolje, je ta pokazala, da ni nobenih vplivov na vodo in da potrebe po nadaljnjih analizah ni. Meritve zraka še izvajajo, je dejal. Uprava za zaščito in reševanje je medtem sporočila, da podatki analize enote ELME na območju eksplozije kažejo, da v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Podtalnica ni onesnažena, voda je pitna

Poveljnik Gasilske zveze Kočevje Leon Behin je sporočil, da je več kot 15 gasilskih društev ukrotilo ogenj. Okoli 13. ure je intervencija prišla v drugo fazo, gasilci bodo izvajali le še sanacijska dela.

Do večjega onesnaženja ni prišlo. Zaradi požara je bilo zaznano preseganje pm10 delcev, bistveno pa je, da ni prišlo do iztekanja onesnažene vode. Ta je torej ostala v rezervoarjih podjetja in ni prišla v stik s podtalnico. Voda v Kočevju je pitna.

Behin je povedal še, da bodo z iskanjem pogrešanih začeli okoli 15. ure, saj se morajo strukture najprej ohladiti. Še enkrat je poudaril, da je šlo za izredno zahtevno intervencijo, na srečo v tej veliki nesreči pa so bili v podjetju na ta scenarij dobro pripravljeni, tako da ni prišlo še do hujše tragedije.

"Največja tragedija v občini Kočevje"

Župan Kočevja Vladimir Prebilič je najprej omeni, da gre za največjo tragedijo v občini Kočevje. Pripetila se je v podjetju, ki je največji delodajalec na tem območju, zato upa, da bodo zadevo sanirali in da bo lahko podjetje delovalo naprej. Prebilič je ob tej veliki tragediji občane spomnil, da je »jutri normalen delovni dan«, da življenje teče dalje, saj okolje ni onesnaženo, škoda, ki je nastala na stavbah pa bo primerno obravnavana.

Po besedah Prebiliča bodo obravnavali vso škodo, ki je nastala prebivalcem v širšem pasu okoli podjetja, tako na objektih kot avtomobilih. Popis bo stekel najverjetneje že v petek, zato naj "ljudje ne bodo prestrašeni, da bodo ostali brez česarkoli".

Tudi direktor Melamina Štefanič je poudaril, da ima podjetje zavarovanje za tovrstne dogodke ter da bodo vso škodo ustrezno obravnavali in reševali.

STA
V kočevski družbi Melamin je zjutraj odjeknila silovita eksplozija.

Utrpela opekline po celotnem telesu

Več pojasnil v zvezi s huje poškodovanima osebama, ki so ju sprejeli, so na novinarski konferenci pojasnili tudi v UKC Ljubljana. Kot je pojasnila anesteziologinja Martina Gibina, so se takoj po obvestilu o eksploziji v tovarni z nevarnimi kemičnimi snovmi povezali z ljubljansko dispečersko službo. Prve informacije s terena so kazale, da je poškodovanih več kot 20 ljudi, zato so v skladu z načrtom ukrepanja v primeru množične nesreče nemudoma ustanovili bolnišnično in poveljniško skupino. Na koncu so prejeli dva poškodovanca s hudimi poškodbami, zato so tudi znižali stopnjo alarma.

Kar zadeva oba poškodovanca, sta po navedbah vodje Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroša Tominca še vedno v obravnavi, zato o natančni naravi poškodb še ne morejo govoriti. Sta pa življenjsko ogrožena in sta utrpela "obsežne opekline celotnega telesa." Enega so že identificirali in gre za mlajšega moškega, v primeru drugega, prav tako moškega, identiteta še ni potrjena. Kot je pojasnil Tominc, sta trenutno v obravnavi kirurgov za plastično kirurgijo in opekline, najverjetneje pa bo šele v naslednjih dneh "bolj jasno, ali sta izven življenjske nevarnosti." Ob sprejemu sta bila sicer oba intubirana in v tako imenovani umetni komi.

Informacijo, da je bila v nesrečo vpletena snov epiklorhidrin, so hitro prejeli tudi v kliničnem centru, je potrdila toksikologinja Lucija Šarc, ki je pojasnila, da gre za močno eksplozivno snov, a "na srečo nima hudih sistemskih učinkov, je pa močan iritant." Povzroča lahko trajne poškodbe oči in je nevarna za dihalne poti. Po njenih navedbah so v tem primeru večjo težavo predstavljale njene "fizikalne lastnosti, torej eksplozija in požar." Kar zadeva prebivalce Kočevja in tiste, ki so se morda dlje časa zadrževali v bližini kraja eksplozije, je pojasnila, da zanje ni nevarnosti, saj gre za odprt prostor in premajhno koncentracijo snovi. Dodala, da je za tiste, ki so se na terenu soočali s težavami zaradi draženja, poskrbela pristojna ekipa nujne medicinske pomoči v Kočevju.