Nasveti

Upanje za najbolj brezupne

Katja Božič
26. 6. 2009, 01.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Z novo metodo IMSI, ki so jo začeli pred nekaj meseci izvajati pod vodstvom doc. dr. Irme Virant Klun, specialistke klinične embriologije in vodje laboratorija za oploditev z biomedicinsko pomočjo na oddelku za reprodukcijo Ginekološke klinike v Ljubljani, prinašajo upanje tudi za najbolj brezupne.

»Premalo se zavedamo, da je v kar od 50 do 60 odstotkih vzrok za neplodnost pri moškem,« pravi doc. dr. Branko Zorn, ginekolog in androlog  (strokovnjak za zdravljenje moške neplodnosti), sicer pa vodja Centra za andrologijo v ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru. Že skoraj obupanim parom poskušajo pomagati z različnimi metodami. Nova metoda IMSI, ki so jo začeli pred nekaj meseci izvajati pod vodstvom doc. dr. Irme Virant Klun, specialistke klinične embriologije in vodje laboratorija za oploditev z biomedicinsko pomočjo na oddelku za reprodukcijo Ginekološke klinike v Ljubljani ter naše prve znanstvenice leta, prinaša upanje tudi za najbolj brezupne. Pohvalijo se lahko že s prvimi uspehi.

Še vedno marsikatera ženska, ki ne more zanositi, krivdo za to prevzame nase. »Ampak naše izkušnje kažejo, da sta ženska in moška neplodnost povsem enakovredni,« pravi doc. dr. Irma Virant Klun. Pri tretjini parov, ki pridejo po pomoč, je vzrok za neplodnost pri ženski, pri drugi tretjini pri moškem, pri zadnji tretjini pa imata težave oba. »Zato lahko rečemo, da imata kar dve tretjini moških seme slabe kakovosti.« Glede na kriterije Svetovne zdravstvene organizacije je seme normalno, če vsebuje vsaj 20 milijonov spermijev na mililiter semena, če je vsaj 50 odstotkov spermijev gibljivih in vsaj 30 (po nekaterih kriterijih vsaj 14) odstotkov spermijev normalne oblike (morfologije). »Številni pacienti, ki pridejo k nam, pa imajo seme slabše kakovosti, malo spermijev oziroma spermije, ki so slabo gibljivi ali celo negibljivi ter nepravilne oblike.«

 

Revolucionarna nova metoda

»Iskalo smo nove metode,« pravi dr. Zorn. Pred desetimi leti je izraelska skupina znanstvenikov iznašla postopek, kako med spermiji slabe kakovosti izbrati dobre, in sicer z večjo povečavo. »Postopek se nam je zdel zanimiv in zelo pozitiven, zato smo ga uvedli.«

 

Več v Jani št. 25...