Zakaj gledamo stran?!

Energijske pijače namesto sokov - pijejo jih tudi otroci!

Marija Šelek / Revija Zarja Jana
25. 11. 2019, 06.45
Posodobljeno: 25. 11. 2019, 08.14
Deli članek:

Osnovnošolci s pločevinkami energijskih pijač v rokah že pred prvo šolsko uro niso redek prizor. Se starši sploh zavedajo, kaj kupujejo njihovi otroci? Kako je mogoče, da lahko tovrstne pijače kupi vsak otrok? Ker je to dovoljeno.

Profimedia
Energijske pijače naj bi po nekaterih ugotovitvah povzročale prebavne motnje, anksioznost in migreno (fotografija je simbolična).
Sedem litrov na mesec!
Raziskava Evropske agencije za varnost hrane med 27 državami članicami EU  je pokazala, da energijske pijače najpogosteje uživajo najstniki, nekateri med njimi jih popijejo celo sedem litrov na mesec.

Na področju regulative in manjše dostopnosti teh pijač se v Sloveniji ne dogaja nič. Razen novic o tem, da v Veliki Britaniji razmišljajo o prepovedi prodaje energijskih pijač mlajšim od 16 let in da so to osebam, mlajšim od 18 let, v Litvi in Latviji že prepovedali.

Dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pravi, da je bil eden od pozitivnih ukrepov umik avtomatov za pijače iz šol, saj se v njih potencialno lahko najdejo tudi energijske pijače.

»S trenutno ureditvijo tega področja res nismo najbolj zadovoljni. Otroci imajo prevelik dostop do energijskih pijač, saj so na voljo v vseh trgovinah, niti niso na mestih, ki bi jim bila slabše dostopna. Zagotovo bi potrebovali celosten premik s sodelovanjem tako trgovcev kot stroke. Na eni strani se soočamo s premajhno odgovornostjo tistih, ki te izdelke tržijo, oglašujejo in ponujajo, torej ustvarjajo potrebo po energijskih pijačah, na drugi strani pa vlada preširoka dostopnost.«

Podatkov o uživanju energijskih pijač med mlajšimi od desetih let ni na voljo, so pa znani rezultati študije o zdravih vedenjskih navadah mladostnikov, v okviru katere spremljajo tudi uporabo energijskih pijač. »Po teh podatkih uživa energijske pijače petina enajstletnikov – različno pogosto, a vsaj enkrat na teden. Tako je leta 2015 pilo energijske pijače 18,9 odstotka enajstletnikov, 39,3 odstotka 13-letnikov in 50,6 odstotka 15-letnikov. V vseh navedenih starostnih skupinah je delež fantov pomembno višji, s starostjo pa se delež uživanja teh pijač povečuje.«

Novi rezultati raziskave iz leta 2018 bodo objavljeni ravno v tem tednu, strokovnjaki pa predvidevajo, da bo delež porabe energijskih pijač enak ali še višji.

Imamo problem

»Stanje je skrb vzbujajoče,« je prepričana Blaznikova, ki se ji ne zdi primerno tlačiti energijske pijače na police skupaj z brezalkoholnimi. »Ker so si pločevinke brezalkoholnih napitkov in energijskih pijač tudi zelo podobne, se ne gre čuditi, da jih kdo pomotoma zamenja. Trgovci imajo sicer prav, češ da njihova naloga ni ozaveščanje, vendar pomembno ustvarjajo okolje, v katerem se ljudje odločajo in izbirajo hrano. Njihov način ponudbe ne pomaga pri izbiri.«

Tako so energijske pijače v naših trgovinah še vedno nekakšen otok, čeprav za opozarjanje ne bi potrebovali velikih premikov. Dovolj bi bila že oznaka na polici  »pijače s kofeinom«, pa bi ljudje postali bolj pozorni in previdni.

»Pred časom smo že opozarjali na spornost postavitve energijskih pijač skupaj z določenimi žganimi pijačami. Tako so lahko kupci na enem mestu v trgovini brez posebnega napora dobili obe pijači, ki so ju mladostniki radi in pogosto mešali.« Na to so se pri NIJZ ostro odzvali in bili pri posredovanju tudi uspešni.

»Zadnje raziskave tudi kažejo, da mladostniki, ki uživajo energijske pijače, pogosteje posegajo po alkoholu. Problematično pa je tudi, da energijske pijače oglašujejo kot zgodbo o uspehu, jih povezujejo z doseganjem športnih uspehov, prirejajo odmevne glasbene in športne prireditve, ki pritegnejo mladino in jim sporočajo: lahko si zelo uspešen, če uživaš tovrstne pijače.«

Pozor, kofein!

Energijski napitki so vir tako imenovane motivacijske energije, ki jo daje glavna sestavina kofein, v njih so tudi aminokislina taurin in še nekatere druge sestavine, ki učinkujejo stimulativno. Prav kombinacijo taurina in kofeina v zadnjem času bolj raziskujejo. Ugotavljajo, da gre za stimulacijo centralnega živčnega sistema, kar pomeni, da se poveča telesna in umska aktivnost.

Ampak pozor, energijske pijače imajo zelo visok delež kofeina. »Ena pločevinka in večja skodelica močne črne kave imata lahko primerljive vsebnosti kofeina, vendar je kofein v energijski pijači v sintetični in izolirani obliki, zato se v našem telesu veliko hitreje absorbira kot kofein, zaužit s kavo, kjer gre za naravno vezan kofein v izvlečku kave. Pri otrocih nas najbolj skrbi vpliv take pijače na srčno mišico – to je odvisno od tega, kako je otrok navajen na kofein. Proizvajalci energijskih pijač trdijo, da se s kofeinom otroci srečajo že v kakavu, kar je sicer res, vendar je kofein v kakavu v neprimerljivo nižjih koncentracijah kot v energijskih pijačah.«

Mati, raje kavo

Vpliv na centralni živčni sistem se lahko kaže kot nemir, živčnost, razburjenost, nespečnost. Prav tako obstaja nevarnost dehidracije, saj se s to pijačo ne odžejaš, celo nasprotno – organizem je po pitju energijske pijače dodatno dehidriran. »Dehidracija je pogost zaplet ob uživanju večjih količin energijskih pijač. Dolgoročno pa pri mladostnikih vzbuja skrb to, da se njihovi možgani še vedno razvijajo, zato je zanje kofein lahko bolj nevaren v primerjavi z odraslimi. Ob rednem uživanju energijskih pijač so v nevarnosti tudi spalne navade. Mladostniki bedijo, ne zaspijo, in če se to dogaja dlje časa, to vsekakor vpliva na kakovost življenja, kasneje pa je pomanjkanje spanja lahko vzrok za nastanek kroničnih bolezni. Tudi količine sladkorja v energijskih pijačah ne gre zanemariti – so vir nezdravega sladkorja.«

Česa se lahko bojimo?

Vse našteto bi moralo mladostnike od energijskih pijač odvrniti, prav tako pa ozavestiti starše. Primerneje je, da svojemu mladostniku oziroma študentu svetujete: če že moraš ostati buden, ker te čaka matura ali pomemben izpit, si raje skuhaj kavo. Seveda je bolje, če se dobro naspi, ampak včasih ne gre vse po (najbolj zdravem) načrtu. Kava je manj škodljiva kot energijske pijače, ker se kofein počasneje sprošča v organizem in se ta primerno odzove. »Organizem se na kofein hitro odzove, zato se s kavo težje predoziraš, saj se ne počutiš več dobro. Z energijsko pijačo pa lahko zaužijemo v kratkem času zelo velike količine kofeina, ki tudi hitro preide v kri.«

Česa se lahko bojimo, če na tem področju ne bomo ukrepali? »Vsekakor to ni podlaga za zdrave življenjske navade. Če posameznik ves čas posega po energijski pijači in z njo premaguje življenjske težave, lahko to vodi v druge zasvojenosti.«

Kaj se dogaja na šolah?

Na slovenskih šolah se o energijskih pijačah precej govori, učitelji vedo povedati, da se najde v otroških torbah marsikaj – poleg velike količine sladkarij še energijske pijače. Na Osnovni šoli Nazarje so se pred približno petimi leti slednjih lotili načrtno, saj so opazili povečan vnos energijskih pijač v šolo, še posebej na izlete in ekskurzije. Namesto sokov so predvsem osmošolci in devetošolci začeli prinašati energijske pijače.

Učitelji z ravnateljico Vesno Lešnik na čelu so želeli problem zajeziti na začetku, zato so ukrepali takoj. »Resno smo se zamislili in najprej pozvali okoliške trgovce, ali bi nam prišli naproti, da mladoletnim teh pijač ne bi več prodajali. Seveda pri njih nismo dosegli nič. Prav tako ni bilo odziva na naš apel na spletni strani 'predlagam vladi', kamor sem poslala dopis, da se lotijo energijskih pijač in omejitve njihove prodaje mladoletnim osebam,« pravi Vesna Lešnik, ki ukrepe glede energijskih pijač na državni ravni še vedno pogreša. »Od proizvajalcev in prodajalcev tovrstnih pijač v resnici težko pričakujemo kakršnekoli ukrepe. Smo pa zadovoljni, da smo uživanje energijskih pijač skupaj s starši in učitelji uspeli izriniti s šole.«

V šolskem pravilniku so tako zapisali, da uživanje teh pijač v šoli ni dovoljeno, učitelji so s pravili seznanili starše na roditeljskih sestankih, učitelji pa imajo pravico učencu energijsko pijačo odvzeti in mu naročiti, naj jo (če je ta še neodprta) pospravi in odnese domov. »Tudi kot starš se težko boriš s tem, saj otroka zunaj doma težko nadzoruješ. Z energijskimi pijačami je tako, da so med najstniki (srednješolci) popularne, posebej v kombinaciji z alkoholnimi pijačami, otroci pa se po starejših mladih zgledujejo ter jih posnemajo.«

Pijem, ker mi je všeč

Pred devetimi leti so osnovnošolski raziskovalci s celjske šole Hudinja opravili raziskavo o energijskih pijačah med sovrstniki. Tanja Gajić, Vitaliy Prykhodko in Margim Zuka so ugotovili, da od 128 vprašanih učencev več kot polovica pije energijske pijače. Predpostavka, da jih pijejo le občasno, je bila napačna. Večina učencev je navedla, da jih pije enkrat na mesec. Torej ne samo takrat, ko čutijo utrujenost ali potrebujejo dodatno energijo za opravljanje zahtevnih nalog. Mladim celjskim raziskovalcem so njihovi vrstniki povedali, da večina staršev dovoli otrokom, da občasno pijejo energijsko pijačo – nekateri celo, kadarkoli otroci to želijo. Zakaj pa jih pijejo? Preprosto: ker so jim všeč in ker se po njih bolje počutijo. Četudi se zavedajo, da so škodljive. Nekateri celo menijo, da jih potrebujejo, ker trenirajo nogomet. In ker so kljub uživanju še vedno zdravi.

Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja Jana.