Slaba zaščita

S ponaredki tvegate resnejše okvare oči

Z.F. / Novice Svet24
16. 6. 2018, 16.00
Posodobljeno: 16. 6. 2018, 16.11
Deli članek:

Pred začetkom poletja so nas opozorili na nevarnost nakupa ponarejenih očal. Oči so še posebej v nevarnosti v poletnih mesecih, zato se ne igrajte in ne kupujte ponaredkov, pa če so še tako lepi.

Dreamstime
Slaba UV-zaščita in napačna ukrivljenost stekel povzročata poškodbe oči.

Zdravniki opozarjajo, da je ob nakupu sončnih in korekcijskih očal treba biti še posebno pazljiv, ali gre za originalni izdelek ali ponaredek, saj imajo lahko slednji negativen učinek na vaše oči. Ljudi pozivajo, da naj očala kupujejo izključno pri pooblaščenih trgovcih, in ne na spletu. UV-sevanje je nevarno tudi za oči, saj že kratkotrajna izpostavljenost povzroča oteklino na očesni roženici. Poskrbite za zaščito, pa se boste izognili neprijetnim in celo nevarnim zdravstvenim težavam. Oči imamo za zdaj samo ene.

Dreamstime
Očala, kupljena na tržnici, nimajo zagotovil ustreznosti.

UVC, UVB in UVA

V osnovi UV-sevanje glede na valovno dolžino delimo v UVC-, UVB- in UVA-sevanje. UVC-sevanje je najbolj nevarno za oči. Na srečo večino tega sevanja absorbira ozonski sloj, zato do zemeljske površine sploh ne seže. Ozonska plast ustavi tudi večji del energije UVB-sevanja, ki ima krajšo valovno dolžino, del teh žarkov pa kljub temu doseže zemeljsko površino. V nizkih odmerkih UVB-žarki spodbujajo tvorbo kožnega pigmenta (melanina), ki povzroča, da koža na soncu potemni. Roženica absorbira vse UVB-žarke. Čezmerna izpostavljenost UVB-sevanju povzroča snežno slepoto. To je prehodna in boleča opeklina roženice, ki jo povzročijo neposredni sončni žarki, zlasti na visoki nadmorski višini, ali pa sončni žarki, ki se odbijajo od površine snega ali vode.

Poškodba lahko nastane že v eni sami uri, težave v obliki rdečega očesa, fotofobije, bolečine, solzenja in izgube vida pa se razvijejo šele čez šest do 12 ur.

Kako se zaščititi?

Najboljši način, da zaščitimo svoje oči, je, da vedno, kadar smo na prostem, nosimo zaščitna sončna očala. Ta morajo absorbirati 100 odstotkov UVA- in UVB-žarkov ter večino modre svetlobe. Izbirajmo med velikimi okvirji, ki zaščitijo tudi kožo okrog oči, in taka s stranskimi ščitniki, da se izognemo svetlobi, ki prihaja od strani. Uporaba slamnikov oziroma klobukov s širokimi krajci prepreči vdor svetlobe od zgoraj in prav tako zmanjša izpostavljenost oči UV-sevanju, tudi do 50 odstotkov, pravijo.