Zdravje

Verjetnost, da ebola pride v Slovenijo

STA/M.J.
8. 8. 2014, 17.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Verjetnost, da bolezen ebola pride v Slovenijo, je majhna, saj slovenski državljani ne potujejo pogosto v afriške države, ki so ogrožene, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Po navedbah laboratorija za diagnostiko zoonoz pa je Slovenija glede laboratorijske diagnostike sposobna slediti priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije.

Arhiv Svet24

Možnosti za okužbo se najlaže izognemo, če na ogrožena območja ne potujemo, je v današnji izjavi na inštitutu dejala zdravnica epidemiologinja Veronika Učakar. Kdor pa že mora nujno odpotovati na ogrožena območja, naj se izogiba stikom z obolelimi, svetuje. Ebola se namreč prenaša s tesnimi stiki in telesnimi tekočinami, je dejala. Po njenih besedah se je treba izogibati tudi uživanju mesa, med sadjem pa izbirati tisto, ki ga je mogoče olupiti.

Reuters

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki je zaradi epidemije ebole na zahodu Afrike razglasila mednarodne izredne razmere na področju javnega zdravja, je izdala priporočila za posamezne skupine držav. Najbolj stroga priporočila so za štiri države zahodne Afrike, kjer so izbruhi bolezni. V drugo skupino držav sodijo tiste, ki imajo kopensko mejo s prizadetimi državami in je večje tveganje, da bi se lahko pojavili primeri bolezni. Priporočila za ostale države, med katerimi je tudi Slovenija, pa so najbolj ohlapna, je dejala Učakarjeva. V skladu s priporočili za slednjo skupino naj države redno obveščajo splošno javnost o razmerah in morebitnih ukrepih za preprečevanje širjenja bolezni.

Pripravijo naj priporočila za potnike, ki potujejo na prizadeta območja, države pa naj bodo pripravljene na zaznavo sumljivih primerov in obravnavo morebitnih bolnikov, je dejala Učakarjeva. V skladu s priporočili naj se uredi tudi laboratorijska diagnostika, da bo take primere mogoče ustrezno obravnavati in jih laboratorijsko potrditi, je dodala. Po zagotovilu vodje laboratorija za diagnostiko zoonoz Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani Tatjane Avšič Županc, ki je referenčni laboratorij WHO za diagnostiko virusnih hemoragičnih mrzlic, je laboratorij v polni pripravljenosti za diagnostiko virusa ebole. "To imamo že leta, letos pa smo se še dodatno šolali. Tako imamo vse pripravljeno," je dejala za STA. Kot je dodala, imajo laboratorij tretje stopnje biološke varnosti, kjer lahko obdelujejo vzorce potencialno okuženih z virusom ebole. "Slovenija je glede laboratorijske diagnostike stoodstotno sposobna slediti priporočilom WHO," je zagotovila.