Spektakularno: Slovenija je v četrtfinalu!

STA / J.P.
14. 9. 2013, 23.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

Košarkarji Slovenije so si krog pred koncem drugega dela zagotovili uvrstitev v četrtfinale evropskega prvenstva. V Stožicah so premagali Grčijo s 73:65 (26:13, 43:27, 62:47).

Grega Wernig/ Ekipa
Razorožili Grke

Košarkarji Slovenije so si z briljantnim prvim polčasom krog pred koncem drugega dela zagotovili uvrstitev v četrtfinale evropskega prvenstva. Na krilih glasne publike in izjemnega Gorana Dragića so prvič po osmih letih in treh zaporednih porazih nadigrali Grčijo s 73:65.

Z drugo zmago v drugem delu si je Slovenija sicer zagotovila nastopanje do konca eurobasketa in boj za medalje, vendar mora v ponedeljek odigrati še eno tekmo, in sicer proti Finski, ki bo zelo pomembna za določitev vrstnega reda v skupini F in čim ugodnejše izhodišče v četrtfinalu.

Slovenija se bo za prvo mesto, ki prinaša četrtouvrščeno moštvo iz skupine E, borila s Hrvaško, ki ima edina v drugem delu dve zmagi ter eno iz prvega dela. Imajo pa naši južni sosedi tudi boljše razmerje s Slovenijo, saj so zmagali v Celju, zato bi ob enakem številu točk oni osvojili prvo mesto. Hrvaška bo zadnjo tekmo drugega dela igrala v ponedeljek ob 14.30 proti Grčiji, ki sicer še ima teoretične možnosti za četrtfinale, toda nastopila bo oslabljena; na seznamu poškodovanih se je Lukasu Mavrokefalidisu, ki je manjkal že proti Sloveniji, danes pridružil Kostas Papanikolau.

Slovenski junaki so odigrali izjemen prvi polčas. Grčija je vodila celih 57 sekund, preostanek je bil v znamenju košarkarjev v zelenih dresih, ki so prikazali verjetno enega najboljših polčasov v zgodovini slovenske košarke. Simfoniji je dirigiral Goran Dragić. Njegovih je bilo prvih enajst točk na tekmi, in to v vsega treh minutah in desetih sekundah. Prvo četrtino je Slovenija dobila s 26:13. Imela je kar sedem skokov v napadu, Grki pa so v desetih minutah iz igre zadeli le trikrat.

Gledalci so bili tedaj že na nogah, slovenski košarkarji pa so še naprej leteli, skakali in zadevali z vseh pozicij. Goran Dragić je do 16. minute dosegel že 18 točk ob metu 3:3 za tri točke, semafor v dvorani Stožice pa je kazal rezultat 39:22. Ob odmoru je bila razlika za točko nižja, pogled na statistiko slovenske reprezentance pa fantastičen: 6:11 met za tri točke, 11:11 prosti meti, 12 skokov v napadu, skupno kar 27, 3 ukradene žoge, 2 blokadi ...

Po petnajstminutnem odmoru je Slovenija nadaljevala z delom. Razlika je rasla iz minute v minuto - 27:46, 29:51, 32:56 - in se v 27. minuti ustavila pri 26 točkah (62:36). Goran Dragić je bil tedaj pri 26 točkah in nujno je potreboval počitek, zato ga je selektor Božidar Maljković poklical na klop. Njegovo odsotnost so Grki izkoristili in se do konca tretja dela igre približali na 62:47.

Slovenski košarkarji so očitno hoteli ponuditi zvesti publiki popolno uslugo oziroma celoten repertoar čustev. V prvih treh četrtinah poezijo, v zadnji pa še dramo. Ker so v dobrih sedmih minutah, torej od vodstva za 26 do 35. minute dosegli le en koš, so se Grki z delnim izidom 19:2 približali na 64:55. Vknjiženi dve točki sta kar naenkrat postali vprašljivi. Še več, Grčija je dve minuti pred koncem prišla na vsega šest točk zaostanka in imela napad za še dodatno znižanje razlike. Slovenija se je ubranila, odločitev pa prinesel kdo drug kot Goran Dragić s svojo 28. točko za 70:62 41 sekund pred koncem.

Goran Dragić je zbral še 5 skokov, 4 podaje, tekmec je nad njim naredil šest osebnih napak, iz igre pa je metal 9:18.

* Dvorana Stožice, gledalcev 12.000, sodniki: Lottermoser (Nemčija), Rocha (Portugalska), Ciulin (Romunija).
* Slovenija: Lakovič 10 (5:6), Joksimovič 5, Blažič 7 (2:2), Nachbar 5 (0:2), G. Dragić 28 (7:9), Z. Dragić 11 (4:4), Lorbek 2 (2:2), Vidmar 2 (0:2), Begić 3 (1:2).
* Grčija: Slokas 6 (4:4), Borusis 6 (4:4), Zisis 13 (6:8), Spanulis 21 (7:9), Perperoglu 1 (1:2), Fotsis 5 (3:4), Kaimakoglu 3 (3:4), Bramos 5 (1:1), Printezis 2 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 21:29, Grčija 31:38.
* Met za dve točki: Slovenija 14:43, Grčija 11:35.
* Met za tri točke: Slovenija 8:22 (G. Dragić 3, Joksimovič, Lakovič, Blažič, Nachbar, Z. Dragić), Grčija 4:18 (Spanulis 2, Zisis, Papanikolau).
* Skoki: Slovenija 47 (26 + 21), Grčija 39 (25 + 14).
* Osebne napake: Slovenija 35, Grčija 25.
* Pet osebnih: Nachbar (40.), Z. Dragić (40.).