Svet

Obtožbe niso bile resnične, a je vseeno odstopil

STA
28. 1. 2016, 21.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Hrvaški minister za veterane Mijo Crnoja (HDZ) je po današnjem večurnem srečanju v poslopju vlade v Zagrebu zvečer le stopil pred novinarje in povedal, da je premierju Tihomirju Oreškoviću podal odstop. Poudaril je, da obtožbe proti njemu, ki so se pojavile v medijih, niso resnične, a da ne želi biti breme vladi. Premier je odstop sprejel.

sta
Mijo Crnoja

Kot je dejal Crnoja, je predstavil vse dokumente vladi in pravnim strokovnjakom, ki so ocenili, da ni bilo kaznivih dejanj, ki mu jih očitajo mediji. Na novinarska vprašanja ni želel odgovarjati. Več pravnikov je dva dni preučevalo dokumentacijo, ki jo je v svojo obrambo prinesel Crnoja.

Po Crnoji je pred novinarje stopil tudi premier Orešković in potrdil, da so s pravnimi strokovnjaki dolgo razpravljali, na koncu pa je sprejel odstop ministra. Napovedal je, da bodo "kmalu našli novega človeka" in da bo ime novega ministra znano v prihodnjih dneh, saj je ministrstvo za veterane pomemben resor.

Zahvalil se je Crnoji, ker se je boril za Hrvaško, in mu zaželel vse najboljše. Zahvalil se je tudi državljanom za njihovo potrpežljivost.

Podpredsednik vlade in vodja HDZ Tomislav Karamarko je po odstopu Crnoje dejal, da ne želi in ne more povedati, kdo bo novi minister za veterane.

Izjavil je, da so na večurnem srečanju sklenili, da je šlo za "klasično blatenje" ter da so bili vsi očitki "laži in prevare". Ocenil je, da ne obstaja ne kazenska ne politična ne moralna odgovornost zdaj že bivšega ministra. "Storil ni nič nezakonitega, kot časten človek pa se je odločil za odstop," je poudaril.

Mijo Crnoja se bo v zgodovino zapisal kot hrvaški minister z najkrajšim mandatom - pred nekdanjima ministroma Osmanom Muftićem in Slavkom Degoricijo, ki sta bila na položajih julija 1991 po 14 dni.

O ministrski usodi Crnoje so pred tem v sredo skoraj 12 ur razpravljali premier Orešković, oba podpredsednika vlade Karamarko in BožoPetrov (Most) ter Crnoja. V podobni sestavi so o ministrski usodi Crnoje odločali tudi danes.

Pred popoldanskim srečanjem na vladi se Crnoja danes kot edini minister ni udeležil prve seje nove vlade. Na seji so ga sicer na predlog Karamarka potrdili kot člana vladne koordinacije za notranjo politiko in državno premoženje.

V preteklih dneh so mediji poročali predvsem o njegovih domnevnih malverzacijah s prijavo kraja bivališča, ki bi lahko bile povezane z morebitno utajo davkov. Crnojo kritizirajo tudi, ker kot veteran ni spoštoval zakonov pri pridobitvi brezplačnega zemljišča za gradnjo hiše in namenskega stanovanjskega posojila. Mediji so poleg tega poročali o njegovem nasilnem vedenju, zaradi katerega je bil tudi v priporu.

Crnoja je vse obtožbe zanikal, a je izrazil pripravljenost odstopiti, če bosta to od njega zahtevala Orešković in Karamarko. Čeprav trdi, da je nedolžen, ni izključeno, da bodo pristojne službe proti njemu sprožile postopke zaradi suma kaznivih dejanj, o katerih so dokumentirano poročali hrvaški mediji.

Nova hrvaška vlada je dobila zaupnico v saboru prejšnji petek. Crnoja je ministrske posle prevzel v ponedeljek v spremstvu več deset hrvaških veteranov.

Na Hrvaškem ocenjujejo, da je afera s Crnojo škodila novi vladi ne glede na končen izid. Razkrila je namreč vse njene pomanjkljivosti, ko se je moral nestrankarski premier namesto s perečimi gospodarskimi težavami dva dni ukvarjati z nepotrebnimi kadrovskimi zapleti, ter znova postavila pod vprašaj njegovo dejansko politično moč, ki je očitno odvisna od potez Karamarka in Petrova.