Svet

Petkov večer potrdil globoko razdeljenost Grkov

sta/mv
4. 7. 2015, 11.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na desettisoče Grkov se je v petek zvečer zbralo na ločenih shodih pred nedeljskim referendumom, na katerem bodo odločali o tem, ali sprejmejo pogoje tujih posojilodajalcev v zameno za nadaljnjo finančno pomoč. Pred današnjim volilnim molkom je podpornike še zadnjič nagovoril premier Aleksis Cipras.

Reuters

Cipras je pred množico na osrednjem atenskem trgu Sintagma, kjer so navijali za nedeljski "ne", referendum označil kot bitko za demokracijo, svobodo in evropske vrednote. Grke je pozval, naj "obrnejo hrbet tistim, ki jih dnevno terorizirajo". "V nedeljo ne odločamo le o tem, da ostajamo v Evropi, ampak se odločamo za dostojno življenje v Evropi," je med drugim poudaril. "Grški državljani, prišel je čas za odgovornost in demokracijo. Utišajmo tiste, ki širijo strah in povsem neutemeljeno napovedujejo katastrofo," je še nadaljeval.

Tako na shodu za nedeljski "ne" kot na shodu za "da" se je zbrala množica več deset tisoč ljudi, skupaj naj bi jih bilo okoli 50.000, čeprav je bilo po poročanju tujih tiskovnih agencij prvih, tistih na trgu Sintagma, nekoliko več. Njihovi nasprotniki so se zbrali nedaleč stran pred starim olimpijskim stadionom. Medtem ko so prvi rajali ob patriotskih pesmih, so drugi vrteli himno EU, Beethovnovo Odo radosti.

Shodi so potekali tudi v desetih drugih grških mestih, poleg tega pa so manjše shode v podporo referendumskemu "ne" pripravili v več mestih drugod po Evropi, med drugim v Rimu, Bruslju, Berlinu in Varšavi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi povsem brez nasilja ni šlo, čeprav o hujših izgredih na koncu niso poročali in so si zborovanja na splošno prislužila oceno "mirna". Atenski policisti so se zvečer spopadli z nekaj deset v črno oblečenih ljudi z rdečimi zastavami, šlo naj bi za radikalne anarhiste, a to je bilo vse.

Sodeč po zadnjih anketah bo sicer v nedeljo izredno tesno. V petek so bile objavljene še zadnje javnomnenjske raziskave in vse so kazale na zelo tesno zmago tistih, ki bodo glasovali za to, da Atene sprejmejo pogoje tujine in se s tem izognejo nepredvidljivi prihodnosti, morda celo izstopu iz območja z evrom. A razlika med taboroma je tako tesna, da ne omogoča zanesljivejših napovedi.

Grški finančni minister Janis Varufakis je moral medtem v petek zanikati navedbe britanskega časnika Financial Times o tem, da naj bi oblasti v okviru reševanja grških bank načrtovale t.i. bail in po vzoru ciprskega, v okviru katerega bi zasegle najmanj 30 odstotkov od depozitov, višjih od 8000 evrov. To naj bi bil "vse verjetnejši scenarij za najmanj eno banko". Varufakis je poročanje na Twitterju zavrnil kot "zlonamerne govorice".