Svet

Je bilo letalo z 239 potniki ugrabljeno?

STA/N.J.
10. 3. 2014, 16.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Vodja malezijske agencije za civilno letalstvo Azharuddin Abdul Rahman danes ni izključil možnosti, da so pogrešano malezijsko letalo boeing 777-200 ER, čigar usoda je še vedno neznana, ugrabili. Vietnamske oblasti pa so sporočile, da rumen predmet, ki so ga našli med iskanjem letala, ni povezan s pogrešanim letalom.

Wikipedia

Rahman je še dejal, da doslej "žal niso našli še ničesar, kar bi lahko bil predmet z letala ali del letala samega". Napovedal je, da bodo povečali prizadevanja za iskanje letala, samo iskanje pa bo trajalo, "dokler bo potrebno", so poročale tuje tiskovne agencije.

"Vsako uro, vsako sekundo preiskujemo vsako ped morja," je še dejal Rahman. V iskanju je danes sodelovalo 40 ladij in 34 letal devetih držav, ki letalo iščejo v vietnamskih in malezijskih vodah. Po več urah neuspešnega iskanja so območje, ki ga pregledujejo, razširili še na Južnokitajsko morje. Prav tako preiskovalci pozornost namenjajo malezijskemu kopnemu ozemlju.

Malezijsko letalo je izginilo v soboto zjutraj, dve uri po vzletu. Letalo je bilo na poti iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur v kitajsko glavno mesto Peking. Na krovu je bilo 239 ljudi; 227 potnikov in 12 članov posadke. Malezijske oblasti so tudi sporočile, da sodelujejo s kitajskimi obveščevalci pri identifikaciji dveh potnikov na krovu letala, ki sta potovala z ukradenima evropskima potnima listoma. Pred vstopom v letalo so ju posnele varnostne kamere na letališču, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Iz malezijskega notranjega ministrstva so sprva sporočili, da sta imela oba moška aziatske obrazne poteze. Kasneje pa se je ta novica izkazala za napačno. "Pogledali in znova pregledali smo posnetek na videu in fotografije. Sedaj je potrjeno, da ne gre za moška aziatskega videza," je poudaril Rahman. Generalni inšpektor malezijske policije Khalid Abu Bakar pa je sporočil, da so preiskovalci že uspeli identificirati enega od dvojice sumljivih potnikov. Javnosti sicer njegove identitete niso razkrili.

Potna lista, ki sta jih uporabila sumljiva potnika, sta bila izdana na ime avstrijskega državljana Christiana Kozela, ki so mu potni list ukradli leta 2012 na Tajskem, in Italijana Luigija Maraldija, ki so mu potni list prav tako na Tajskem ukradli lani, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Malezijski minister za transport Hishamuddin Hussein je ob tem dejal, da so vse podatke, ki so povezani s tem primerom, predali različnim nacionalnim obveščevalnim agencijam, ki sedaj preiskujejo primer.

Kitajska je malo pred tem sicer kritizirala malezijske oblasti, da bi morale okrepiti prizadevanja pri iskanju pogrešanega letala, na katerem je bilo več kot 150 kitajskih državljanov. Sorodniki nekaterih potnikov na pogrešanem letalu so že izrazili jezo nad po njihovem mnenju nezadostnimi prizadevanji. Tako letalsko družbo Malaysia Airlines kot pristojne oblasti v Kualu Lumpurju in Pekingu so kritizirali zaradi pomanjkljivih informacij v zvezi s pogrešanim letalom.