Svet

Josipović upa na pravočasno ratifikacijo pristopne pogodbe v Sloveniji

STA / A.M.
25. 2. 2013, 18.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je izrazil upanje, da prihodnji notranjepolitični dogodki v Sloveniji ne bodo vplivali na ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu v rokih, ki bodo omogočili vstop Hrvaške v EU 1. julija.

"Zagotovo lahko določena nestabilnost oblasti v Sloveniji pripelje do zamude pri odločanju. Upam, da se to v nobenem primeru ne bo zgodilo. Verjamem, da bo, kdorkoli bo slovenski premier, imel stabilno večino in bo prepoznal pomembnost ratifikacije," je Josipović odgovoril na novinarsko vprašanje o tem, ali lahko spremembe na čelu slovenske vlade ogrozijo ratifikacijo pristopne pogodbe med Hrvaško in EU.

Josipović je dodal, da sta se premiera Slovenije in Hrvaške, Janez Janša in Zoran Milanović, dogovorila za srečanje "pod predpostavko, da sta na svojih položajih". Dejal je še, da je "dobro, da sta se dogovarjala".

"Če gospod Janša ne bo več premier, kar je slovenska zadeva in se v to ne moremo vmešavati, sem prepričan, da bo naš premier vzpostavil ustrezne odnose z novim slovenskim premierom ali premierko ter končal pogajanja," je izjavil Josipović v redni mesečni oddaji hrvaškega radia "S predsednikom na kavi".

Kot je dodal, se je tudi osebno vključil v reševanje spora med državama na način, da je s prejšnjim slovenskim predsednikom Danilom Türkom in aktualnim predsednikom Borutom Pahorjem ustvarjal dobro vzdušje.

"Odločali bosta vladi, mi jih podpiramo," je dejal hrvaški predsednik. Spomnil je, da se bosta v soboto ob robu slavnostne skupščine Evropske akademije znanosti in umetnosti v Salzburgu srečala s Pahorjem ter da bosta tudi tam med pogovorom prispevala k dobremu vzdušju med Hrvaško in Slovenijo.

Josipović je še dejal, da pričakuje pozitivne ocene Evropske komisije, ki bo 21. marca objavila sklepno poročilo o izpolnjevanju preostalih zavez Hrvaške, preden bo dobila zeleno luč za vstop v EU, ki je načrtovan za 1. julij.

"Pričakujem, da bodo v poročilu povedali, da pričakujejo nadaljevanje prizadevanj pri nalogah, kot je boj proti korupciji. Morda bodo še nekatere pripombe, ki pa ne bodo bistvene, in bo poročilo dober temelj za vse ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe," je še dejal Josipović.

Poleg Slovenije, ki postopka ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe še ni niti začela, ker ga pogojuje z rešitvijo spora o Ljubljanski banki, morajo ratifikacijo skleniti še na Nizozemskem in Danskem ter v Nemčiji in v Belgiji.