Ponekod že zastoji

Pričakujejo, da bo to poletje prometa še več, smo že v tistem času

S.R./STA
22. 6. 2024, 07.27
Posodobljeno: 22. 6. 2024, 09.34
Deli članek:

V poletnem času je zlasti ob petkih in sobotah je promet občutno povečan na cestah proti Hrvaški, v obratni smeri pa ob sobotah in nedeljah. To je že stalnica, a letos utegne priti do še večje gneče.

Sašo Švigelj
Edina kratkoročna rešitev je, da skušajmo sami storiti vse, kar lahko, da se izognemo zastojem.

Slovenske ceste bodo namreč po nekaterih ocenah v primerjavi z minulim letom to poletje še dodatno obremenjene na račun tujih voznikov, ki potujejo na počitnice proti morju in drugim turističnim krajem. Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) tako voznike opozarja, da se morajo ustrezno pripraviti z načrtovanjem poti, preverjanjem aktualnih informacij o državi, v katero potujejo, ter stanja na cestah.

Avstrijska avto-moto zveza ÖAMTC denimo napoveduje, da naj bi v ali čez Slovenijo potovalo okoli šest odstotkov več avstrijskih državljanov kot lani. Na AMZS zato znova izpostavljajo, da že vsakdanji zastoji kažejo na dejstvo, da kapaciteta določenih delov avtocestnega sistema in nekaterih drugih cest ni več ustrezna. Edina kratkoročna rešitev je, da skušajmo sami storiti vse, kar lahko, da se izognemo zastojem.

"Podobno kot v minulih letih že ta konec tedna pričakujemo večje število turistov na naših cestah iz smeri Avstrije proti Hrvaški, podobno tudi v nedeljo v obratni smeri. Še več prometa pričakujemo od naslednjega konca tedna, ko se počitnice začnejo tudi v delu Avstrije in Švice, na Slovaškem, Češkem, nato pa še v Nemčiji in preostalih evropskih državah, zato bodo zelo obremenjeni vsi nadaljnji počitniški konci tednov," so na AMZS povzeli besede Matica Zupančiča iz AMZS informacijskega centra.

Ponekod že zastoji

Na nekaterih avtocestah po državi že nastajajo zastoji. Na primorski avtocesti nastaja zastoj pred Brezovico proti Kopru iz smeri Barja in Kosez. Zamuda znaša od 15 do 20 minut. Zastoj je tudi na koncu podravske avtoceste pred prehodom Gruškovje proti Hrvaški. Zamuda tam znaša od 25 od 30 minut, poroča Prometno-informacijski center za državne ceste.

Zaradi del pred priključkom Slovenska Bistrica jug je gneča tudi v smeri proti Mariboru, zamuda znaša od pet do 10 minut.

Prometno-informacijski center za današnji dan napoveduje visoko gostoto prometa. Ta konec tedna je namreč na Hrvaškem praznik, prav tako se začenjajo počitnice v nekaterih evropskih deželah. "Predvsem je pričakovati tudi zelo gost promet od Avstrije proti osrednji Sloveniji in naprej proti Hrvaški," so napovedali na svoji spletni strani.

Kako ravnati

Zupančič je voznikom svetoval, da se na pot ne odpravijo v času prometnih konic. Ob tem je dodal, naj vozniki upoštevajo, da je vlada sprejela odlok o podaljšanju nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko, ki bo veljal do 21. decembra. Prav tako Italija in Avstrija izvajata nadzor na meji s Slovenijo. Glede ravnanja v zastojih je izpostavil tudi pomen reševalnega pasu.

"Če obstanemo v zastoju, poskrbimo za ustrezno razvrščanje, da omogočimo vzpostavitev reševalnega pasu," je dejal. Na avtocesti ali hitri cesti se morajo vozniki takoj, ko opazijo, da se promet ustavlja, razvrstiti skrajno levo, če so na prehitevalnem pasu, oziroma skrajno desno, tudi na odstavni pas, če so na voznem pasu. Ob tem je še povedal, da je lahko zapuščanje vozila, ki stoji v koloni, smrtno nevarno.

Na AMZS voznike pozivajo, da se na pot odpravijo spočiti in le s tehnično brezhibnim ter ustrezno servisiranim vozilom in pravilno naloženo prtljago. Poudarjajo, da je zelo pomembno, kdaj odrinejo na pot, saj se gneči lahko izognejo z izbiro manj obremenjenih cest in mejnih prehodov. Potovanje lahko zaradi morebitnih zastojev traja dlje časa, zato je priporočljivo imeti s sabo dovolj vode in tudi kakšen prigrizek ter seveda poln rezervoar goriva oziroma dovolj energije v električnem vozilu. Če pride do okvare ali poškodbe vozila v prometni nesreči, naj velja previdnost glede nepooblaščenih izvajalcev pomoči na cesti.

Voznike opozarjajo, da je puščanje otrok in živali v pregretih avtomobilih smrtno nevarno. Že pri zunanji temperaturi 20 stopinj Celzija je po petih minutah notranjost avta segreta na 24 stopinj - po 30 minutah je v notranjosti že za 16 stopinj bolj vroče, po eni uri pa je temperatura notranjosti že 46 stopinj.