Več okužb kot v Sloveniji

Slovenija pač ni Švica: V Adelbodnu tekma in 14.000 navijačev, v Sloveniji odpoved tekem v Planici

G.G./STA
10. 1. 2022, 15.50
Posodobljeno: 10. 1. 2022, 16.29
Deli članek:

Organizacijski komite Planica je odpovedal tekme svetovnega pokala v teku na smučeh in nordijski kombinaciji, ki bi morale biti 22. in 23. januarja v nordijskem centru. Organizatorji so kot razlog navedli skokovit porast okužb s covidom-19 v državi.

Reuters
Natrpane tribune v ciljni areni v Adelbodnu. Nekateri z maskami, nekateri brez.

Organizatorji so se za ta korak odločil kljub idiličnim zimskim razmeram in zaključnim pripravam na športnih objektih ter spremljajoči infrastrukturi.

"Kritične epidemiološke razmere v Sloveniji in Evropi nam nalagajo veliko dodatnega dela in odgovornosti v zagotavljanju varnega okolja za vse deležnike. Skokovit porast okužb s covidom-19 in projekcije, ki kažejo na dodatno povečanje v naslednjih dneh, pa to še otežujejo. Po ocenah strokovnjakov za tako veliko prireditev ni mogoče zagotoviti dovolj velike zaščite tekmovalcev, spremljevalnih ekip, ter vseh sodelavcev vpletenih v izvedbo dogodka," so zapisali planiški organizatorji.

Izpostavili so, da bi bilo glede na epidemiološke napovedi resno ogroženo tudi stanje v vrstah organizatorjev in podpornih služb, saj zdesetkana ekipa ne bi bila zmožna vrhunsko izpeljati dogodka, kot je to v navadi v Planici. Ne zanemarljivo ni niti dejstvo, da je termin nordijskega vikenda v Planici načrtovan tik pred začetkom zimskih olimpijskih iger februarja v Pekingu, zaradi česar je nekaj tujih ekip že postavilo pod vprašaj svoje nastope ali pa je v ekipe uvrstilo člane ekip B.

"V trenutnih epidemioloških razmerah je tako, da stoodstotne varnosti ne moremo zagotoviti. Osebe, ki niso cepljene, se bodo zaradi velike kužnosti virusa prej ali slej okužile, kar bi zaradi tveganih stikov potegnilo za seboj v karanteno še veliko število drugih oseb, tudi tujih športnikov. Trenutno epidemiološko stanje v državi je slabo in se trudimo predvsem, da bi ohranili delovanje kritične infrastrukture, dogodke, ki predstavljajo dodatna tveganja za okužbe, pa raje odsvetujemo," je o odpovedi dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik, koordinatorka za koronske ukrepe v OK Planici. Epidemiologinja je pozabila povedati, da se z omikronom lahko okužijo tudi cepljeni, saj ta cepljenje ne ščiti pred okužb s to različico.

V Švici tekme z gledalci, na Portugalskem odprli nočne klube

V nekaterih alpskih državah so minuli teden vendarle izpeljali tekmovanja. V švicarskem Adelbodnu so v soboto in nedeljo izpeljali tekmi v veleslalomu in slalomu, na katerih so bili prisotni tudi gledalci. In to ne v majhnem številu, vsak dan jih je bilo na tribuni od 13.000 do 14.000. Kaj je v Švici drugačnega? Precepljenosti nimajo visoke, komaj 67 odstotkov je polno cepljenih, kar je sicer več kot v Sloveniji, kjer jih je 58 odstotkov, a bistveno manj kot na severu ali zahodu Evrope. Imajo nižje število dnevno pozitivnih? Tudi ne. V zadnjem tednu so jih zaznali od 25.000 do 33.000, pa imajo le trikrat več prebivalcev kot Slovenija. Tudi na intenzivnih oddelkih imajo približno dvakrat več covidnih bolnikov, kar je primerjalno gledano bolje kot v Sloveniji.

V Švici vlada ne namerava zaostriti ukrepe, saj podatki kažejo, da cepljenje ne ščiti pred okužb z različico omikron, po drugi strani pa porast okužb ne prinaša povečanega števila hospitalizacij. Podobno so ravnali na Portugalskem, kjer so sicer bistveno bolje zaščiteni s cepivi (90-odstotna precepljenost). Po preučitvi posledic okužb z omikronom, so ugotovili, da le te ne povzročajo hujšega poteka bolezni, zato so prejšnji teden odprli nočne klube, izobraževanje pa bo potekalo v šolah in na univerzah.