Zadeva "odslužene prostitutke"

FOTO: Obtoženi Janša na celjskem sodišču v vlogi žrtve, v resnici je sam doživel pogrom

S.R./STA
1. 6. 2021, 14.26
Posodobljeno: 1. 6. 2021, 14.26
Deli članek:

Celjsko okrožno sodišče je po zadnjem zapletu sredi maja danes v svojih klopeh vendarle dočakalo slovenskega premierja Janeza Janšo, ki se brani pred očitki o razžalitvi novinark Radiotelevizije Slovenija.

Bobo
Janez Janša in Franci Matoz na okrožnem sodišču v Celju.

Spomnimo, okrožno sodišče v Celju je moralo 14. maja obravnavo v ponovljenem sojenju v primeru "odsluženih prostitutk" prekiniti, saj se je izkazalo, da v tričlanskem sodnem senatu sedita dva sodnika porotnika, ki sta člana Janševe stranke SDS. Janša je moral na zatožno klop sesti še enkrat, ker je celjsko višje sodišče leta 2019 prvotno sodno okrožnega sodišča, v kateri je bil zaradi razžalitve obsojen na pogojno zaporno kazen, razveljavilo in jo vrnilo v novo sojenje. Prva sodba je padla, ker je nadomestno sodnico porotnico na prvostopenjski obravnavi imenovala nepooblaščena oseba, še preden je bila prvotna porotnica razrešena. 

Žrtev je vendarle sam

Janšev zagovornik Franci Matoz je danes podal 25 dokaznih predlogov, pooblaščenec novinark Tomaž Bajec pa je tudi vložil nekaj novih listinskih dokazov, do katerih se zdaj mora opredeliti sodni senat. Sojenje pa se bo predvidoma nadaljevalo 29. junija brez navzočnosti Janše.

Danes je sojenje vendarle steklo, pri čemer Janša ostaja pri prvotnem zagovoru, ki ga je podal na prvem sojenju leta 2018. V predvajanem posnetku takratnega zagovora je dejal, da so tožbe zoper njega absurdne, saj je njegov zapis na tvitu iz marca 2016, v katerem je med drugim zapisal, da na "neki Facebook strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.", videlo le okoli 100 ljudi.

Poudaril je, da je novinarka TV Slovenija Eugenija Carl v prispevku o članih Facebook skupine Legija smrti, ki je bil predvajan marca leta 2016, izrekla kopico laži o članih SDS, vse to pa pod mentorstvom takratne urednice informativnega programa na TV Slovenija Mojce Šetinc Pašek.

Za Janšo je bil prispevek Carlove kaplja čez rob. Skupaj s Šetinc Paškovo sta sejali sovraštvo do drugače mislečih, je takrat dejal. Janša tudi ne verjame, da sta novinarki v njegovem tvitu prepoznali očitek spolne prostitucije, očital pa jim je večletno negativno poročanje o stranki SDS, katere predsednik je. V prvotnem zagovoru je Janša še ocenil, da je bil zaradi omenjenega tvita pogrom nad njim in ne nad novinarkami.

Bobo
Janez Janša in Franci Matoz na okrožnem sodišču v Celju.

Prizadeta zaradi cenene vlačuge

Pri prvotnih zagovorih sta vztrajali tudi Carlova in Šetinc Paškova. Kot je leta 2018 dejala Carlova, je bil Janšev tvit zanjo groba žalitev in ne kritika novinarskega dela. Šlo je po njenih besedah za njeno ponižanje in žaljenje v javnosti, Janša pa je vse to storil naklepno. Njegovo izjavo, da je tvit videlo okoli 100 ljudi, je v prvotnem zagovoru označila za sprenevedanje. Carlovo je tudi prizadelo, da jo je Janša poimenoval cenena vlačuga. Niti kraljica Elizabeta ne bi mogla prenesti takšnih besed, je bila prepričana Carlova.

Šetinc Paškova je v zagovoru leta 2018 zavrnila Janševe navedbe, da ga je s svojimi prispevki žalila in blatila. Dejala je, da jo je Janša prizadel kot žensko, njegov tvit pa je razumela kot grožnjo njenemu novinarskemu delu. Zavrnila je tudi navedbe Janše, da je bila na mesto urednice politično nastavljena. Dodala je še, da je Janša izvajal grobe pritiske na novinarje ter da ni mogla verjeti, da je sposoben takšnega gnusnega zapisa.

Njegova strategija je jasna

Carlova je danes za STA povedala, da se je na današnjem sojenju jasno pokazalo, v katero smer bo šel obtoženi, torej v diskvalifikacijo in diskreditacijo njenega novinarskega dela ter v obrat prizme, da je žrtev tvita Janša in ne novinarki. Šetinc Paškova se je strinjala z oceno Carlove in dodala, da je tako že bilo na prvem sojenju, ko je Matoz podal dokaze, ki z žaljivim tvitom niso imeli nobene zveze.

Celjsko okrožno sodišče je Janšo sicer v prvem postopku zaradi razžalitve omenjenih novinark nepravnomočno obsodilo na tri mesece enotne pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Naložilo mu je tudi plačilo stroškov sodnega postopka v zvezi z žaljivim tvitom na račun novinark. Obe novinarki sta Janšo zaradi tvita tožili tudi odškodninsko.