Brezplačno cepljenje na domu?

Tako sleparji v teh kritičnih časih zlorabljajo starejše, ki so v stiski

S.R.
9. 11. 2020, 15.41
Posodobljeno: 9. 11. 2020, 15.41
Deli članek:

Starejši ljudje, ki so v času epidemije še posebej v stiski, so lahka tarča za raznorazne prodajalce bolj ali manj uporabnih predmetov in storitev, tudi sleparje in prodajalce »kačjega olja.«

Profimedia
Žrtve oziroma njihovi sorodniki lahko plačujejo lepe vsote.

Da so starejši v teh kritičnih časih žrtev zlorabe nekaterih ponudnikov različnih storitev in nakupov, opozarjata društvo Srebrna nit in Zveza potrošnikov Slovenije. Na pojav so jih opozorili zlasti sorodniki starejših, ki živijo sami ali pa so doma sami vsaj občasno, običajno v dopoldanskih urah. Ti so nato žrtve »različnih akviziterjev in drugih oseb, ki jim skušajo po telefonu ali osebno vsiliti nepotrebni nakup (raznolike zdravstvene pripomočke in storitve, ki naj bi jim izboljšale počutje), skleniti eno ali več zavarovanj ali jih celo ogoljufati na različne načine oziroma jih okrasti. Akviziterji ciljajo na posebej ranljive skupine kot so zelo stari, psihofizično krhki in celo posamezniki z demenco,« so zapisali. 

Opozorilo društva Srebrna nit in Zveze potrošnikov Slovenije je tako namenjeno tako starejšim kot njihovim bližnjim. Treba je biti pozoren na klice raznih distributerjev in obiske nepoznanih oseb. »Ob tem je starejšim včasih težko dopovedati, da je potrebno biti v hiši/stanovanju tudi podnevi zaklenjen in naj vrat ne odpirajo neznanim ljudem. Prav tako naj neznancev ne spuščajo v stanovanja, posebej če so sami doma,« so navedli ter dodali, naj nikoli ne podpisujejo nobenih dokumentov, brez da bi jih najprej v miru prebrali in se posvetovali s sorodniki ali drugimi osebami. 

Cvetober

Navedli so denimo primer starejše gospe, ki naj bi jo po vrsti klicali zastopniki več zavarovalnic, pri čemer naj bi na koncu z njo tudi vsi sklenili zavarovanje. Omenili so še druge primere, ko naj bi več starejšim po telefonu vsilili naročnino za časopis ali revijo, prodali zelo drage knjige, jim na domu predstavljali »čudežna zdravila« za bolečine vseh vrst in aparate. Poročajo o ponudbah za merjenje krvnega tlaka, krvnega sladkorja in holesterola, prodaji vseh mogočih prehranskih dopolnil, mazil, protikoronskih izdelkov, zdravilnih kamnov ter stimulatorjev. Po telefonu naj bi celo ponujali brezplačno cepljenje na domu, so med drugim poudarili. Med ponudbo naj bi se znašli tudi vsi mogoči pripomočki za dom, kmečki pridelki, tudi kruh, ki je nekajkrat dražji kot v trgovini. Nabor je pester, žrtve oziroma njihovi sorodniki pa lahko nato plačujejo lepe vsote. 

Priporočila

»Sorodniki so, če so starejši opravilno sposobni, nemočni in neuspešni v preprečevanju teh nakupov. Pogosto namreč ne vedo za 14-dnevni rok, v katerem imajo pravico odstopiti od pogodbe, sklenjene zunaj poslovnih prostorov, ali pa, kako to pravico pravilno uveljavljati,« so dodali. navedli so tudi nekatera priporočila, ki naj jih upotevajo zlasti sorodniki žrtev teh akviziterjev:

• s problemom naj sorodniki seznanijo osebnega zdravnika, morda bi bila ob hišnem obisku na to lahko pozorna patronažna medicinska sestra;

• preko lokalnega društva upokojencev bi se dalo preveriti, ali deluje pri njih projekt Starejši za starejše, kjer vitalni starejši skrbijo za bolj nemočne člane, in so lahko na to pozorni;

• sorodniki naj nemudoma preverijo, ali je že potekel 14-dnevni rok za odstop od pogodbe, sklenjene zunaj poslovnih prostorov (kamor uvrščamo prodajo na domu), in prodajalca pisno obvestijo o odstopu od pogodbe;

• ostanejo še prijava na Tržni inšpektorat, če gre za znano podjetje, ki po oceni sorodnikov krši zakonodajo, prijava na policijo ali prijava na drug ustrezen inšpektorat. 

Poudarjajo še, da je vsekakor pomembno samozaščitno vedenje starejših. Svetujejo, naj v domove ali stanovanja ne spuščajo »napovedanih ali nenapovedanih neznanih oseb, saj je goljufij ali celo kriminalnih dejanj na tem področju preveč.«