Burna razprava

Šarec: "Naj me strela udari, če je 27. januarja Janez Janša vedel kaj o virusu"

S.R./STA
14. 5. 2020, 19.25
Posodobljeno: 14. 5. 2020, 19.49
Deli članek:

Tudi v nadaljevanju današnje parlamentarne razprave o vladnem poročilu glede nabav zaščitne opreme koalicijski in opozicijski poslanci ostajajo vsaksebi.

Primož Lavre
Fotografija je arhivska.

Prvi so zagovarjali vsebino poročila in opozarjali na brezbrižnost prejšnje vlade. Drugi so opominjali na sume korupcije pri nabavah opreme, glasovanje o pozneje potrjenem vladnem sklepu pa obstruirali. 

Več opozicijskih poslank in poslancev je v razpravi problematiziralo vzpostavitev centraliziranih nabav opreme preko zavoda za blagovne rezerve, ki za to ni bil niti kadrovsko dovolj močan niti strokovno podkovan. Poslanka SD Meira Hot je ocenila, da takšna vladna odločitev ni bila naključna, pač pa je šlo za prelaganje odgovornosti. 

Po mnenju Violete Tomić iz Levice je vladno poročilo označila za farso, nabavo zaščitne opreme pa za eno največjih korupcijskih afer doslej. Vladi je očitala avtoritarnost in nesposobnost ter protiustavno delovanje ter privatizacijo proračuna 

Poslanec SAB Marko Bandelli je poročilo označil za "politično zadevo", katere namen je ščitenje vlade. Ob kritikah iz poročila na račun prejšnje vlade je spomnil je, da je Zdravko Počivalšek ministrski položaj na gospodarskem resorju zasedal že v prejšnji vladi. Opozoril je tudi na gospodarsko škodo zaradi blokade gospodarstva in pozval predstavnike vlade, naj ne strašijo ljudi pred drugim valom epidemije. 

Koalicija složna

Drugi val epidemije ni teorija zarote, to je dejstvo v nekaterih državah, ki so se s pandemijo v prvem valu sicer uspešno soočile, je ugovarjal minister za obrambo Matej Tonin. Ponovno je zanikal, da bi kakorkoli posredoval pri poslu s podjetjem Acron, prav tako to podjetje NSi po njegovih besedah ni dalo nikakršne donacije. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pa je dodal, da se gredo nekateri v skrajni levici "izvensodne politične poboje". 

Poslanka SDS Alenka Jeraj je prejšnji vladi oz. tedanjemu premierju Marjanu Šarcu očitala podcenjevanje razmer. Ocenila je, da se je Šarec sicer zavedal resnosti položaja, a da je spopadanje z njim namenoma prepustil drugim. 

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek pa se je obregnil ob vse, ki se danes razglašajo za strokovnjake za javna naročila, za poznavalce medicinske opreme in kitajskega trga. Vprašal se je, kje so bili takrat, ko je v Sloveniji izbruhnila epidemija in bi njihova znanja nujno potrebovali. 

Kot je poudaril, so delali kot ekipa in iskali vzdržne rešitve. Tisti, ki trdi drugače, noče videti preprostih dejstev, je pripomnil. Navedel je tudi nekaj primerjav v ceni zaščitne opreme, ki da je bila za časa prejšnje vlade višja kot v času aktualne.

Iskrice

Sicer pa sta za razgreto razpravo poskrbela Janša in Šarec. Janša, ki je med drugim opozarjal na grožnje s smrtjo, ki da se pojavljajo na protestih, je opomnil, da je bila epidemije 12. marca razglašena nezakonito, saj bi jo morala vlada, ne pa pristojni minister. Vendar pa prejšnji premier Marjan Šarec tega ni hotel narediti, zato je tedanji minister za zdravje Aleš Šabeder "to naredil na svojo roko". Janša je Šarcu znova očital prepozno ukrepanje ali celo neukrepanje, njegova vlada da je pustila prazna skladišča in da je vrgla "puško v koruzo na začetku epidemije."

Šarec je bil v svojem slogu še bolj slikovit. "Naj me strela udari, če je 27. januarja Janez Janša vedel kaj o virusu," je dejal odločno. Koaliciji je namreč očital, da poskušajo prikazati, da je on zbežal s prizorišča, nato pa je prišel veliki rešitelj Janša. Svetoval jim je še, naj uživajo v tem poročilu, ki so ga "frizirali 14 dni, da je približno tako, kot ste želeli." Znova je poudaril, da "ni vredno papirja, na katerem je napisano."

Obstrukcija

Vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme, ki je kritično do vlade Marjana Šarca in v večini pohvalno do aktualne vlade, so poslanci potrdili ob obstrukciji poslancev LMŠ, SD, Levice in SAB, in sicer s 50 glasovi za in brez glasu proti. 

Poslanec Levice Miha Kordiš je sprva sicer postopkovno predlagal, naj predsednik DZ Igor Zorčič vladnega sklepa ne da na glasovanje, saj da ga je vlada vložila v napačno proceduro. Ker Zorčič tega ni storil, saj da te možnosti nima, je vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec napovedal obstrukcijo glasovanja. 

Pozneje so mu sledili še vodje poslanske skupine SD Matjaž Han, vodja poslancev LMŠ Brane Golubović in vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper. Kociprova se je vprašala, za kaj je bilo koaliciji treba izvajati poslovniške manevre. Da izvršilna veja oblasti diktira zakonodajni, kako naj ravna, je pa opozoril Han.