Koronavirus

VIDEO: Med kritično bolnimi v UKC Ljubljana so tudi mlajši

B.K./STA
27. 3. 2020, 18.17
Posodobljeno: 27. 3. 2020, 19.24
Deli članek:

Na Infekcijski kliniki v Ljubljani se zdravi 50 bolnikov, od tega 13 v enoti intenzivne terapije, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

STA
Infekcijska klinika UKC Ljubljana.

"Med kritično bolnimi pacienti so tudi mlajše osebe. Zato opozorilo mladim: bolezen ne izbira, imamo tudi hujše oblike pri mladih in sicer zdravih," je v izjavi za javnost opozoril generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar in vse, tako mlade kot stare, pozval, naj upoštevajo pravila.

Ob tem je pojasnil še, da se na novo uvaja spremljanje zdravstvnega stanja zaposlenih, ker morajo javni zdravstveni in socialni zavodi "do konca ostati korona negativne trdnjave". Mnogi zaposleni v zdravstvenih zavodih so se namreč okužili izven delovnega časa in bolezen nato prinesli v zavod. V četrtek je bilo, po podatkih Ministrstva za zdravje, z novim koronavirusom okuženih 90 zdravstvenih delavcev.

Na infekcijski kliniki sicer dela polna ekipa s še 70 dodatnimi zdravstvenimi delavci. Na UKC v boju proti covid-19 deluje približno 150 ljudi.

V Sloveniji sta za boleznijo covid-19 danes umrli še dve osebi, tako se je skupno število umrlih povzpelo na devet, so pojasnili v uradu vlade za komuniciranje. Na ministrstvu za zdravje so potrdili, da je danes umrl en bolnik v celjski bolnišnici in en v Kliniki Golnik. Dve osebi sta umrli tudi v četrtek, ko se je število okuženih povečalo za 70. Gre za starejše osebe s pridruženimi boleznimi.

NIJZ: povečanje števila okužb v skladu s pričakovanji

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ob četrtkovem skoku števila potrjenih okužb pojasnili, da so že v začetku marca zabeležili uvožene primere na koronavirus pozitivnih oseb, okoli katerih so se pojavili t. i. skupki, ti pa še niso ugasnili. "Tudi pri porastu s četrtka na danes gre za že znane skupke," so navedli.

Povečanje števila okužb je tako po navedbah NIJZ pričakovano, saj gre v veliki meri za povezane okužbe v domovih starejših občanov Metlika in Šmarje pri Jelšah. V prihodnjih dneh na inštitutu pričakujejo, da se bo razvoj bolezni in povečevanje števila okuženih, zaradi vseh sprejetih ukrepov umiril.

Kot so navedli na spletni strani Doma starejših občanov Metlika, so med zdravljenjem v bolnišnici za posledicami koronavirusa doslej umrli štirje njihovi stanovalci, eden pa je umrl v domu. Iz doma Šmarje pri Jelšah poročajo o treh smrtih njihovih oskrbovancev, kar je sicer eden manj, kot je sklepati iz podatkov Ukoma.

V Ljubljani je pred dnevi umrl tudi 67-letnik, ki je imel več pridruženih bolezni in ni bil oskrbovanec v domu starejših.

V Sloveniji število novih okužb še raste. V četrtek so jih našteli 70, skupaj je v Sloveniji tako potrjenih 632 primerov. Do četrtka so opravili 18.369 testiranj. Hospitaliziranih je bilo 90 oseb, 22 jih je bilo na intenzivni negi, je objavila vlada.

Podatki ostalih bolnišnic

V UKC Maribor je trenutno hospitaliziranih 28 bolnikov, devet več kot dan prej, od tega jih je šest priključenih na respirator v intenzivni enoti. Ob tem je trenutno 93 zaposlenih preventivno v domači izolaciji, pri čemer gre za vse zaposlene, ne zgolj za zdravstveno osebje.

V celjski bolnišnici je bilo danes popoldne skupno hospitaliziranih 12 bolnikov, od tega sta dva na respiratorju v intenzivni enoti, je bolnišnica danes sporočila prek Twitterja. Število hospitaliziranih bolnikov je tako glede na četrtek poraslo za tri, število bolnikov na respiratorju pa za enega.

V Kliniki Golnik je danes hospitaliziranih 11 bolnikov s covidom-19, od tega sta dva na intenzivni negi. En bolnik na Golniku je danes umrl, enega pa so odpustili. Ker so sprejeli dva nova bolnika, je število hospitaliziranih na Golniku enako kot v četrtek, so sporočili iz bolnišnice za pljučne bolezni.