Slovenija

Šiško od višjih sodnikov pričakuje »malo razuma«

S.S.
30. 5. 2019, 20.30
Deli članek:

Na prvostopenjsko sodbo za predsednika Gibanja Zedinjena Slovenija Andreja Šiška, ki je bil marca kot prvi v Sloveniji spoznan za krivega ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, sta spisala pritožbo tako obramba kot tožilstvo.

STA
Andrej Šiško na sojenju

Obramba Andreja Šiška se je med drugim pritožila zaradi nedokazanega namena dejanske izvršitve spornega dejanja, tožilstvo zaradi višine kazni. »Gre za kaznivo dejanje, ki bi moralo biti konkretizirano. Namen mora biti dokazan. Namen rušitve države, kjer ti kandidiraš za predsednika, je na trhlih temeljih,« je za STA povedala Šiškova zagovornica Lucija Šikovec Ušaj. Prvostopenjski odločitvi oporeka tudi zato, ker se je sodba po njenih besedah oprla na televizijske posnetke in ni upoštevala dejstva, da osebe na spornih posnetkih niso imele pravega orožja. »Za to kaznivo dejanje bi se morali vsi, ki so bili tam, zavedati namena rušitve ustavne ureditve z oboroženim uporom, a vsi ti možje so na sodišču povedali, da niso vedeli, zakaj so bili pravzaprav tam,« je še povedala odvetnica.

Večino kazni že »odsedel« v priporu

Tožilstvo je po pojasnilih namestnice vodje Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru Januše Kušar Rotman vložilo pritožbo zoper sodbo zaradi določbe o kazenskih sankcijah, in sicer tako v primeru Šiška kot soobtoženega Mateja Lesjaka. Za oba je namreč tožilstvo predlagalo višje kazni. Okrožno sodišče je Šišku izreklo kazen osem mesecev zapora, soobtoženemu Lesjaku pa pogojno kazen treh mesecev zapora. Ob tem je Šiška izpustilo iz pripora, v katerem je preživel več kot šest mesecev, medtem ko se je Lesjak že od vsega začetka branil s prostosti. Prvi je bil obtožen oboroženega ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, drugi pa pomoči pri tem dejanju.

Facebook
Andrej Šišk z rdečo kapo ob svoji vardi.

Šlo je zgolj za provokacijo

To naj bi storila z različnimi ravnanji, od grožnje takratnemu predsedniku vlade Miru Cerarju januarja 2017 do ustanovitve dežele Štajerske in nato še obrambne skupine te dežele – Štajerske varde septembra lani. Pregon se je začel po objavi posnetkov postroja slednje v Apačah. Sodnica Vanja Verdel Kokol je v obrazložitvi sodbe izpostavila, da je Šiško s svojimi ravnanji šel predaleč. Kot je dejala, se lahko iz zgodovine naučimo, da takšnih dejanj ni za podcenjevati. Obtožena pa sta zatrjevala, da je šlo za provokacijo. In kaj Šiško pričakuje od mariborskih višjih sodnikov? »Od višjih sodnikov pričakujem vsaj malo razuma. Ker tega, česar me obtožujejo … ne vem, ali nisem jaz na pravem planetu ali pa niso oni,« je poudaril za Svet24.