Ponarejena diploma

Lažna diplomirana medicinska sestra in lažna zdravnica ena in ista oseba

S.R:/STA
22. 2. 2019, 19.30
Posodobljeno: 22. 2. 2019, 19.45
Deli članek:

Medicinska sestra, za katero so v bolnišnici Trbovlje ugotovili, da ima ponarejeno diplomo, je ista oseba, ki se je v izolski bolnišnici lažno predstavljala za zdravnico.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Javnost je v teh dneh najprej razburilo razkritje, da je v Splošni bolnišnici Izola pripravništvo opravljala zdravnica s ponarejeno diplomo mariborske medicinske fakultete. Njen mentor je opazil, da ima pomanjkljivo znanje, in obvestil zdravniško zbornico. Policija o zadevi zdaj vodi predkazenski postopek. 

V Splošni bolnišnici Trbovlje pa so po drugi strani potrdili, da so januarja letos odkrili medicinsko sestro s ponarejeno diplomo. Med pregledom so odkrili, da se žig z diplome kar izbriše in da taka listina ne more biti pristna. Ugotovili so, da je bila diploma ponarejena in da ženska nikoli ni končala študija. 

O tem so takoj obvestili policijo in tudi zbornico zdravstvene in babiške nege, ki vodi register diplom in šolanj, ko gre za medicinske sestre. Tam so povedali, ne le da nimajo dokumenta o diplomi te medicinske sestre, niti nimajo podatkov, da bi dosegla vsaj srednjo zdravstveno izobrazbo. Izkazalo se je, da gre pri primerih v Izoli in Trbovljah za isto osebo.

Verodostojnost diplom morajo preverjati delodajalci

Minister za izobraževanje Jernej Pikalo je v odzivu na medijsko razkritje ponarejenih diplom v zdravstvu opozoril, da evidence visokošolskih diplom vodijo univerze oz. visokošolski zavodi. "Pri njih morajo delodajalci preveriti verodostojnost diplom," je dodal. Ob tem je minister opozoril, da so podatki o diplomantih slovenskih visokošolskih zavodov od leta 2005 dalje tudi v evidenci študentov in diplomantov elektronskega sistema eVŠ. 

V januarju je sicer razburjala tudi afera s ponarejenimi diplomami v BiH. Na Facebook profilu ministrstva so tako zapisali, da se pri diplomah, pridobljenih v tujini, v primeru dvoma v verodostojnost ta preverja v državi izvora pri instituciji, ki je listino izdala. Za tuje diplome na področju zdravstva pa velja, da se preverjajo vse, ki so vložene v postopek vrednotenja. 

V primeru tujih listin je največ odkritih ponaredkov iz tujine na ravni srednje poklicne izobrazbe. V primerih, ko se potrdi sum v verodostojnost listine, ministrstvo zadevo preda organom pregona, so navedli.

"Področje vrednotenja izobraževanja sicer sodi v pristojnost ENIC-NARIC centra, ki deluje v okviru našega ministrstva. Ta center med drugim zbira in posreduje informacije o slovenskem šolskem sistemu in tujih šolskih sistemih posameznih držav, vodi postopke in izdaja mnenja o izobrazbi v skladu z zakonom o vrednotenju in priznavanju izobraževanja, svetuje posameznikom in institucijam o slovenskem in tujem izobraževanju ipd.," so še navedli.