Sindikalni protest pred vlado

FOTO: Štrukelj: "Vlada sili zaposlene v konflikt, ker krši dogovore"

G.G./STA
9. 6. 2016, 12.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Pred poslopjem vlade se je nekaj minut pred dvanajsto zbralo nekaj sto predstavnikov sindikatov javnega sektorja. Vladi očitajo, da je enostransko končala pogajanja o plačah. Če bo potrebno, pa za ohranitev socialnega dialoga in pravice do pogajanj v prihodnje napovedujejo stopnjevanje svojih aktivnosti.

STA
"Kdor zavrača pogajanja, zavrača socialni dialog," poudarja Štrukelj.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je spomnil, da je vlada lani s svojim podpisom zagotovila, da se bodo na letošnjih pogajanjih dogovorili o postopni odpravi še veljavnih varčevalnih ukrepov v prihodnjih treh letih. Prav to zagotovilo, da bo vsaj po desetih letih konec varčevanja, pa je pomembno prispevalo, da so kljub gospodarski rasti pristali le na delno odpravo varčevalnih ukrepov.

A je vlada po njegovih besedah v manj kot pol leta pozabila, kaj je podpisala. Z vnaprej načrtovanim izstopom iz pogajanj pa je posegla v eno temeljnih delavskih pravic: v pravico do pogajanj o ceni dela.

"Z enostranskim izstopom z nedokončanih pogajanj je slovenska vlada zaposlenim v javnem sektorju vzela pravico do pogajanj o plačah, sindikatom pa mandat, da zastopamo interese delavk in delavcev," je opozoril Štrukelj in dodal: "Kdor zavrača pogajanja, zavrača socialni dialog. Kjer ni socialnega dialoga, je konflikt. Kdo koga sili v konflikt v tem trenutku v tej državi, je povsem očitno. Vlada sili zaposlene v konflikt, ker krši dogovore."

STA

Grožnje s stavko

Pri tem je napovedal, da pred konfliktom ne bodo bežali, saj si pravice do pogajanj ne pustijo vzeti in se bodo zanjo borili. "Če se vlada ne bo vrnila na pogajanja v okviru podpisanih in prevzetih obveznosti in z nami sklenila dogovor o postopni odpravi še veljavnih varčevalnih ukrepov, kot se je zavezala, ji bo čas do naslednjih volitev mineval ob stopnjevanih pritiskih, protestih, stavkah, zdaj enih, zdaj drugih, in na koncu vseh skupaj," je napovedal.

STA
Govor Jakoba Počivavška

Vlada naj spoštuje zaveze

Kot je pojasnil vodje pogajalske skupine sindikatov Jakob Počivavšek, zahtevajo, da vlada spoštuje zaveze, ki jih je dala zaposlenim, da se vrne za pogajalsko mizo in se s sindikati dogovori o postopni odpravi preostalih varčevalnih ukrepov v obdobju do leta 2019. Prav tako zahtevajo, da se vlada ponovno zaveže, da parlamentu ne bo predlagala sprememb plačnega sistema in posegala v pravice delavcev, vključno s pravicami javnih uslužbencev, ne da bi imela za to soglasje sindikatov.

Počivavšek je dejal, da so se danes zbrali tako predstavniki sindikatov iz državne uprave, kot širšega javnega sektorja. "Za pravice javnih uslužbencev se nas v pogajanjih bori 40, danes se nas je v podporo našim zahtevam zbralo več kot 20-krat toliko. In vladi sporočamo, da nas bo v prihodnjih akcijah prišlo še nekajkrat toliko, v kolikor bo vztrajala pri svojih neracionalnih ravnanjih, kršitvah dogovorjenih zavez ter zanikanju socialnega partnerstva in pravice do kolektivnega dogovarjanja," je poudaril Počivavšek.

Podporo sindikatom javnega sektorja je izrekel tudi predsednik ZSSS Dušan Semolič. Stalni pritisk po zniževanju pravic delavk in delavcev v javnem sektorju po njegovih besedah ogrožajo tudi pravice delavcev v gospodarstvu. Kot je dodal, če vladi uspe odpraviti pravico do socialnega dialoga v javnem sektorju, bo to že jutri prizadelo tudi delavke in delavcev v gospodarstvu.

STA

Minister Koprivnikar ne razume

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je že pred shodom, ob prihodu na sejo vlade, dejal, da mu ni razumljiva osnova za današnje proteste. Ponovil je, da se vlada iz pogajanj ni umaknila, ampak išče nove rešitve, kako zagotoviti odpravo varčevalnih ukrepov.

Proteste na nek način sprejema kot strah sindikatov, da bi jih zaobšli in ogrozili socialni dialog. To razume, vendar, kot zagotavlja, tega nikakor ne nameravajo, ampak iščejo rešitve, "kako tudi v javnem sektorju čim prej odpraviti varčevalne ukrepe, dobiti osnove za plačilo dobrih delavcev in na nek način pomladiti javni sektor in ga pognati v nov zagon".