Škodila ugledu države

Panamski dokumenti odnesli slovenska častna konzula

M.K.
9. 6. 2016, 11.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Slovenskega častnega konzula v Luksemburgu Franca Zlatka Dreua in častnega konzula v Liechtensteinu Donata P. Marxerja je vlada danes razrešila z njunih funkcij. Neuradno zaradi vpletenosti v afero Panamski dokumenti.

Mediaspeed
Franc Zlatko Dreu

Vlada je danes razrešila Franca Zlatka Dreua, častnega konzula v Luksemburgu, in Donata P. Marxerja, častnega konzula v Liechtensteinu. Dreu se je po začetku postopka za njegovo razrešitev za odhod odločil sam, Marxerju pa se bodo po petih letih zahvalili za sodelovanje. Neuradno naj bi častna konzula razrešili zaradi vpletenosti v afero Panamski dokumenti. 

Na zunanjem ministrstvu so postopek za razrešitev Franca Zlatka Dreua po po pisanju Dnevnika sprožili že aprila, 11. maja so v kabinetu predsednika vlade dali soglasje k razrešitvi, teden dni pozneje pa je Dreu sam podal odstopno izjavo. Na današnji seji vlade naj bi Dreua tudi uradno razrešili s funkcije častnega konzula, kar je v skladu s 53. členom navodila za častne konzularne funkcionarje. Častni konzul je namreč lahko razrešen, če je poteklo petletno obdobje od njegovega imenovanja in pristojni minister predlaga njegovo razrešitev, če je dopolnil 75 let, če nadaljevanje njegove častne konzularne funkcije ni več v interesu Slovenije, če s svojim delovanjem škodi ugledu in interesu naše države in če je za razrešitev zaprosil sam. To hkrati tudi pomeni, da Dreuu ni treba navajati razloga za odstop. 

Dreu se je ujel v dokumente družbe Mossack Fonseca, saj je bil kot častni konzul v Luksemburgu leta 2006 nekaj mesecev pooblaščenec in lastnik družbe z Britanskih Deviških otokov. Za Delo je tedaj izjavil, da nikoli ni bil lastnik družbe, ampak je pravi lastnik, ki je družbo kupil, namesto svojega imena vpisal njegovo. Dreu je tudi zanikal, da bi ustanavljali podjetja v davčnih oazah za slovenske državljane, od leta 2002 naj bi bil poslovno neaktiven. Pridobljeni podatki iz afere Panamski dokumenti pa kažejo, da je Dreu pooblastila za upravljanje podjetij dobival še nekaj let po letu 2002.