Slovenija

Plečnikova nagrada arhitektom poslovno stanovanjskega kompleksa Situla

STA
14. 4. 2014, 14.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Plečnikovo nagrado so letos prejeli arhitekti Matija Bevk, Vasa Perović in Andrej Ukmar za poslovno stanovanjski kompleks Situla v Ljubljani. Plečnikovo medaljo za aktualno realizacijo so prejeli avtorji Centra za nadzor zračnega prometa Slovenije Brnik in prenove Dominikanskega samostana na Ptuju. Podelitev je bila v Moderni galeriji.

Kot je ob tej priložnosti poudaril minister za kulturo Uroš Grilc, je delo arhitekta odgovorno, saj njegova odgovornost ne obstaja le v razmerju do stranke, temveč do celotne družbe. S svojimi rešitvami namreč posega v javni prostor, z njimi pa vpliva na kakovost bivanja vseh nas. Poklic arhitekta zato velja za enega strožje reguliranih.

Kljub temu, kot je dejal minister, javnega interesa na področju arhitekture doslej na najvišji ravni politike nismo znali najbolje ubesediti. Arhitektura je bila v dosedanji slovenski kulturi le slabo zastopana in poglavje o njej je v Nacionalni program za kulturo (NPK) 2008-2011 pot našlo skozi zadnja vrata s spremembo resolucije eno leto pred prenehanjem njene veljavnosti. Z NKP 2014-2017 pa so ta molk prekinili ter ji namenili samostojno poglavje ter s tem napovedali celovito arhitekturno politiko na vladni ravni, je dejal minister.

Poslovno stanovanjski kompleks Situla predstavlja po prepričanju žirije vrhunsko stvaritev na področju arhitekture. Predpisani gabariti in stroge urbanistične omejitve so avtorjem kompleksa na degradiranem območju med Vilharjevo cesto in severno stranjo železniških tirov glavne mestne potniške postaje predstavljali dodaten izziv pri oblikovanju. Arhitekti so z vrhunskim arhitekturnim izdelkom postavili standard in merilo za nadaljnji razvoj tega pomembnega območja.

Center za nadzor zračnega prometa Slovenije na Brniku, ki je delo arhitektov Jurija Sadarja in Boštjana Vuge, je po prepričanju žirije svojevrsten presežek. Tovrstne arhitekture so namreč v svoji funkciji podvržene visokim standardom nadzora in varovanja, zato je arhitekturna lupina v teh primerih v veliki večini v podrejenem odnosu funkciji. Brniški center za nadzor zračnega prometa s plastično oblikovano zunanjostjo temeljito presega ustaljeno anonimno tipologijo letaliških tehničnih objektov, je v utemeljitvi Plečnikove medalje zapisala žirija.

Za prenovo dominikanskega samostana na Ptuju sta Plečnikovo medaljo prejela Dean Lah in Milan Tomac. Kot je zapisano v utemeljitvi, sta avtorja na spoštljiv način posegla v mnogoplasten zgodovinski prostor samostanke arhitekture. Prenova je odličen primer zadržane in premišljene arhitekturne intervencije v občutljive historične kontekste, saj je preprosta in učinkovita.

Plečnikovo medaljo za življenjsko delo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture in uveljavljanju arhitekture v družbi sta prejela Andrej Hrausky in Majda Cajnko za 25-letno vodenje galerije Dessa. Plečnikova medalja za prispevek s področja strokovne publicistike je pripadla Nataši Koselj za monografijo o arhitektu Danilu Fürstu.

Plečnikovo priznanje za izvajalski dosežek je prejelo podjetje Bramac strešni sistemi za izdelavo replike Plečnikovega strešnika za prenovo treh cerkva: cerkve sv. Florjana v Srpenici, Plečnikove cerkve za Bežigradom in cerkve v Črni vasi na Barju. Priznanje za izvajalski dosežek je prejelo tudi podjetje Stol & Stol v Kamniku za izvedbo unikatnih stolov za hotel Plaza v Ljubljani.

Študentsko priznanje je šlo v roke Martina Pelcla za diplomsko delo Arhitektura dialoga, ki predstavlja svojstveno raziskavo o vse večji odsotnosti komunikacije v arhitekturi in predloge, kako ta dialog spodbuditi.