Slovenija

S 100 milijoni pomagali 23 tisočim podjetnikom

STA/mv
10. 1. 2014, 19.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Na zavodu za zaposlovanje zaključujejo progam spodbujanja samozaposlovanja za programsko obdobje 2007-2013. S 97,3 milijona evri subvencij so do samozaposlitve pomagali 23.316 posameznikom, so sporočili z zavoda. Gre za enega najuspešnejših programov aktivne politike zaposlovanja, ki pa ga v taki obliki do nadaljnjega ne bo več, so dodali.

Osebni arhiv, Facebook

Kot so pojasnili na zavodu, trenutno obravnavajo zadnje vloge za subvencijo za samozaposlitev, sklepajo pogodbe o dodelitvi subvencije in izplačujejo subvencije novoustanovljenim poslovnim subjektom, v katerih so se brezposelni ali iskalci zaposlitve samozaposlili do sredine lanskega decembra. V obdobju 2007-2013 so za subvencije za samozaposlitev izplačali 97,3 milijonov evrov. Subvencija je v letu 2007 znašala 2100 evrov, od leta 2008 do prve polovice leta 2013 4500 evrov, v drugi polovici leta 2013 pa 5000 evrov. Prejemniki subvencije so se predhodno udeležili usposabljanja, svetovanja ter individualne predstavitve in presoje poslovne ideje. Pri tem je zavod sodeloval z zunanjimi izvajalci. Za omenjeni program je tako v obdobju 2007-2013 namenil še dodatnih 2,6 milijona evrov. Na podlagi rezultatov anketiranja prejemnikov subvencije so na zavodu ugotovili, da se jih je več samozaposlilo zaradi poslovnih priložnosti (56 odstotkov) kot iz nuje (44 odstotkov).

Prevladuje želja po večji neodvisnosti

Pri odločitvi za samozaposlitev so prevladovali: želja po večji neodvisnosti in osebni svobodi (34 odstotkov), želja po zvišanju prihodkov (19 odstotkov), pomanjkanje drugih zaposlitvenih možnosti (16 odstotkov) in želja po preverjanju podjetniške ideje (15 odstotkov). 
Vse to se po navedbah predstavnikov zavoda odraža tudi v minimalnem deležu vrnjenih subvencij. Teh je bilo glede na vsa izplačana sredstva le za dobra dva odstotka. Če prejemnik subvencije v pogodbenem obdobju, to je dveh ali enem letu, ni ohranil samozaposlitve, je moral namreč vrniti sorazmerni del subvencije za vsak neizpolnjeni mesec. Delež ohranitve samozaposlitve za pogodbeno obdobje dveh let je 85-odstoten, medtem ko je delež ohranitve samozaposlitve za pogodbeno obdobje enega leta 94-odstoten.

Pozitiven vpliv na trg dela

Uspešnost programa po besedah predstavnikov zavoda dokazujejo tudi število novoustanovljenih delovnih mest pri samozaposlenih - v obdobju 2007-2013 je 19 odstotkov samozaposlenih ustvarilo več kot 2600 novih delovnih mest -, 41,4-odstotna vključenost žensk ter rezultati opravljenih revizij in nadzora programa, v katerih ni bilo ugotovljenih nepravilnosti. "Z gotovostjo lahko trdimo, da je program pozitivno vplival na razmere na trgu dela, saj je brezposelnim in tistim, katerih zaposlitev je bila ogrožena, omogočil priložnosti za nov začetek, nikakor pa ni prispeval k umetnemu zniževanju brezposelnosti, kar so mu nekateri neupravičeno očitali," so še izpostavili na zavodu. Lani je bilo tako iz evidence brezposelnih odjavljenih skupaj 102.390 oseb, vseh dodeljenih subvencij za samozaposlitev pa je bilo 4293, kar glede na vse odjavljene znaša 4,2 odstotka.

Večja revščina med samozaposlenimi

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pozitivne ocene programa subvencij za samozaposlovanje ne delijo. Kot so opozorili v sporočilu za javnost, se je v obravnavanem času, ko se je število samozaposlenih brez kmetov zvišalo, izjemno okrepila tudi stopnja revščine med samozaposlenimi. Potem ko je leta 2007 znašala 16,3 odstotka, je bila leta 2012 že 23,8-odstotna. Pri tem po njihovih navedbah ne gre pozabiti na vse širši pojav "lažno samozaposlenih". Gre za primere, v katerih delodajalec "svetuje" delavcu oz. brezposelni osebi, da si uredi status samozaposlene osebe, četudi ima delo, ki ga bo opravljal, vse elemente delovnega razmerja.

Programa do nadaljnjega ne bo več

Programa subvencij za samozaposlovanje sicer zavod letos oz. do nadaljnjega v taki obliki ne bo več izvajal. V okviru nove finančne perspektive namerava namreč ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki skrbi za financiranje programov, spodbujati samozaposlovanje kot kombinacijo subvencij in programa podjetno v svet podjetništva, ki bo predvideval različne stopnje sofinanciranja in oblike podpore pri ustanavljanju podjetij, zlasti glede na ocenjeno perspektivnost, so sklenili na zavodu.