SLOVENSKI FILM

Steakhouse, kratka animacija Špele Čadež, nominirana v Hollywoodu

M. V.
22. 12. 2021, 11.25
Posodobljeno: 22. 12. 2021, 11.33
Deli članek:

S filmom avtorica, ki bo februarja prejela tudi nagrado Prešernovega sklada, opozarja na psihično nasilje.

SFC
Steakhouse

Kratki animirani film Steakhouse režiserke Špele Čadež je na nagradah Annie, vodilnih ameriških nagradah za animirani film, prejel nominacijo v kategoriji neodvisnih kratkih filmov. Nagrade Annie so že dolgo časa priznanje pionirjem na področju animacije v ZDA in širše ter so odmeven dogodek stroke, ki velja za pomembno merilo v industriji in napovednik oskarja za najboljši animirani film. V čast odličnosti na področju animacije bodo 49. letne nagrade Annie podeljene v soboto, 26. februarja 2022, in sicer v 10 produkcijskih kategorijah in 22 kategorijah dosežkov.

Špela Čadež v filmu, ki je svetovno premiero doživel na festivalu v Locarnu, prikazuje počasi nastajajočo dramo, v kateri osebna bolečina vre na štedilniku kot družbeni problem. Ta se zaključi s temačno komedijo, ki se prikrade nič hudega slutečemu gledalcu. Franc že več dni marinira zrezek za praznovanje Lizinega rojstnega dne. Sodelavci ji pripravijo zabavo presenečenja. Liza se sprašuje, ali bo pravočasno prišla domov, da se pridruži Francu, medtem ko on z očmi na uri stiska zobe v kuhinji.

arhiv uredništva
Špela Čadež

»Psihično nasilje je nekaj nevidnega,« pravi Čadeževa. »S filmom Steakhouse želim dobiti vpogled v zasebnost para. Kje je meja med običajnim in neobičajnim? Film mi omogoča, da se potopim v vzdušje zaprtega stanovanja, neizrečenih besed in nenehnega strahu. Ta tema se mi zdi izjemno zanimiva za nadaljnje raziskovanje multiplan tehnike, ki sem jo uporabila pri svojem prejšnjem filmu Nočna ptica. Zaradi svoje izrazite fluidnosti lahko ustvari različne iluzije prostora in hipnotične prehode med njimi. To omogoča pripovedovanje zgodbe na način, ki je mogoč le v svetu animiranega filma.«

Scenarij za film je napisal Gregor Zorc, v animaciji in risbi sta z režiserko združili moči še glavna animatorka Zarja Menart in Anka Kočevar. Glasove sta likom posodila Maruša Majer in Marko Mandič. Avtorsko glasbo slovenskih Olfamož je izbral Tomaž Grom, postprodukcijo zvoka podpisuje Julij Zornik, koloriranje pa Teo Rižnar.