Zgodbe

Zeleni škandal ali kako so "nategnili" Metoda Pevca

Marija Šelek
18. 1. 2023, 06.00
Posodobljeno: 19. 1. 2023, 14.31
Deli članek:

Če menite, da ste v lastni hiši sam svojega ogrevanja gospodar, ste se v Ljubljani zbudili v vzporedno resničnost. Čeprav imate rešitev tako za bolj zeleno ogrevanje kot tudi cenejše, vas z zakonom in odloki privežejo na (dražji) sistem.

Šimen Zupančič
Režiser Metod Pevec: »Ker ravnam napredno, sem kaznovan.«

Metod Pevec, znan slovenski režiser, je poskrbel za lasten vir ogrevanja, a mora Energetiki Ljubljana še vedno plačevati vsak mesec sto (!) evrov fiksnih stroškov. »Četudi se vedem pametno in sem se razsodno odločil, da se ogrevamo z obnovljivim virom energije, sem očitno cepec. Mislil sem, da živim v svobodni državi, a sem se motil.«

Pri Pevcu so za ogrevanje družinske hiše lani mesečno plačevali tudi do 600 evrov, zato so se odločili najprej za postavitev sončne elektrarne in nato za spremembo ogrevanja. Po posvetu z energetskim svetovalcem, ki so v pisarnah Eko sklada na voljo (brezplačno) vsem državljanom, so se odločili za geotermalno toplotno črpalko. Potem so se pomirjeni in zadovoljni, da so naposled samooskrbni, želeli odklopiti z daljinskega ogrevanja Energetike Ljubljana, a so jim v skladu z zakonom to zavrnili. Četudi se sedaj ogrevajo s toploto iz podzemlja (na dvorišču imajo dve 32 metrov globoki vrtini do ljubljanske podtalnice) in ljubljanske toplarne ne potrebujejo, morajo plačevati sto evrov na mesec za obračunsko moč, fiksni strošek daljinskega ogrevanja – pozimi in poleti!

Kako je to mogoče?! 

»Ne morem verjeti, da ima mestni monopolist, ki kuri indonezijski premog (in zato plačuje drage emisijske kupone), gradi plinski blok in se pripravlja na sežiganje smeti, prednost pred sončno elektrarno in geotermalno energijo!? Pa saj to ne more biti res! Ni logično in ni pravično! Kako naj potem verjamem Golobu, ki je priletel iz poslovnega sveta slovenske energetike in v času astronomskih računov navdihujoče govoril o sončni energiji ter zelenem preboju?! Fosilci so še zelo v sedlu (zahtevajo celo odškodnine za okrnjene dobičke), naivci pa investiramo v zeleni preboj,« je ne samo razočaran, ampak tudi jezen na svojem profilu na Facebooku zapisal Metod Pevec.

Šimen Zupančič
Režiser Metod Pevec:  »Lahko bi se ogrevali zeleno, varčno, samooskrbno in ceneje, a nam ne pustijo!«

Za ogrevanje zdaj uporablja samo sonce, obnovljivi vir energije, medtem ko mu z Energetike Ljubljana nezmožnost prekinitve dobave toplote utemeljujejo prav z Zakonom o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (sprejet lani junija, že pod novo vlado!). Ta določa obvezno uporabo daljinskega ogrevanja, odjemalca pa bi lahko odklopili samo v dveh primerih: če sistem ni energetsko učinkovit ali če bi odjemalec investiral v celovito prenovo stavbe v skoraj ničenergijski objekt. Kako dokazati, da sistem ni energetsko učinkovit? Z letnimi poročili to ugotavlja Agencija za energijo RS – in seveda so distribucijski sistemi toplote Energetike Ljubljana učinkoviti.

Energetski fevdalizem

Metod Pevec se sprašuje, kako je lahko nekaj učinkovito, če je tako presneto drago in za povrh še neekološko. So obnovljivi vir energije res indonezijski premog, plin in v prihodnosti še smeti?! »Ogrevanje z geotermalno toplotno črpalko v prihodnosti predvideva tudi Energetika Ljubljana, a nam pred njimi to ni dovoljeno. Mar ni to brezmejna krivica? V centru mesta, kjer bo zrasel NUK 2, bodo najprej naredili prav takšne vrtine za ogrevanje. Novogradnjam je to dovoljeno, nam pa ne. Temu pravim energetski fevdalizem.«

Ljudje bi za zmanjšanje stroška ogrevanja morali najprej poskusiti zmanjšati priključno moč (torej fiksno postavko na položnici) – kolikšno priključno moč vaš objekt v resnici potrebuje. »Ponudba Energetike za novo toplotno postajo in ustrezno zmanjšano obračunsko moč je bila ocenjena na 16.000 evrov. K temu samo še nekaj malega primakneš in imaš že lastno toplotno črpalko z izhodno močjo 17,5 kW toplote. Energetika nam je ocenila, da potrebujemo 42 kW, mi pa imamo zdaj 17,5 kW in doslej črpalka še ni delala z več kot četrtinsko močjo. To je realnost. Lani je v celotnem strošku za ogrevanje obračunska moč znašala visokih 37 odstotkov. To je fiksen strošek, ki uporabnikov ne spodbuja k varčevanju.«

Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 3, 17. 01. 2023.

revija Jana
Vabljeni k branju nove številke revije Jana.