Zgodbe

Zakon bo, a po čigavi meri?

Tina Nika Snoj
22. 1. 2021, 00.28
Posodobljeno: 22. 1. 2021, 00.37
Deli članek:

Slovenska zakonodaja na področju konoplje je ena najbolj zastarelih v Evropi. Od leta 2017, ko so konopljo iz prve skupine prepovedanih drog premestili v drugo, med rastline in substance, ki so sicer nevarne za zdravje, a se lahko uporabljajo v medicini, se ni zgodilo nič. Še najmanj pa sistemska ureditev tega pomembnega področja, na katerem nas prehitevajo po levi in desni tudi sosednje države. Zadnje čase je sicer v zraku čutiti obujeno zanimanje za rešitev tega vprašanja tudi v politični srenji. Politične volje je na pogled dovolj, pričakovanja, da se bo preboj zgodil kmalu, tudi. Pa se bo res kaj tudi spremenilo? Ali se bo ponovno tresla gora in rodila miš?

Revija Zarja Jana
Uporaba konoplje v rekreativne namene je prav to, kar si predstavljate. Rekreacija je v slovarju opisana kot »dejavnost, s katero se človek telesno, duševno sprosti in okrepi«.

Z vprašanjema, ali podpirajo popolno legalizacijo konoplje v medicinske namene in ali podpirajo zakonodajo, po kateri bi posamezniki lahko sami pridelovali konopljo za zdravljenje, smo se obrnili na parlamentarne stranke. Odgovore smo dobili od vseh razen od SMC in SDS.

NSi se uradno ne opredeljuje ne za ne proti. Najprej bi želeli videti konkreten predlog vlade, ki bi ga natančno preučili. Iz LMŠ so na kratko odgovorili, da uporabo konoplje v medicinske namene podpirajo, prav tako v Slovenski nacionalni stranki. Za so tudi v Stranki Alenke Bratovšek, pod pogojem, da strokovnjaki potrdijo pozitivne učinke takšnega zdravljenja. V DeSUS predlog takšnega zakona pričakujejo v prihodnjih mesecih, z možnostjo uporabe in gojenja konoplje v medicinske namene pa se strinjajo ob ustrezni zaščiti in nadzoru. Tudi Socialni demokrati podpirajo legalizacijo in regulacijo pridelave, predelave in trgovine z izdelki iz konoplje, tako tistih, ki vsebujejo izključno CBD, kot tistih, ki vsebujejo tudi THC. V ta namen so od leta 2015 pripravili že več zakonskih rešitev. Ključno za red na tem področju je, poudarjajo, da uredimo prenos ustreznih definicij iz neprevedene konvencije o mamilih, in sprostimo nesmiselne omejitve gojenja konoplje kot kulturne rastline, predvsem pa moramo vzpostaviti sistema gojenja konoplje in pridobivanja kanabinoidov v medicinske namene. To bi želeli urediti tako, da se bodo s tem lahko ukvarjali tudi manjši, lokalni gojitelji ter izdelovalci zdravil in prehranskih dopolnil.

V Levici si za legalizacijo konoplje že ves čas dejavno prizadevajo. Na njihovo pobudo so zakonodajalci dekriminalizirali rabo konoplje v prehrambne in druge namene ter konopljo premaknili iz prve v drugo skupino prepovedanih drog, kar je bil pogoj, da se rastlino začne uporabljati tudi v medicinske namene. V sporazum med strankami vladne koalicije in Levico za leto 2019 so med drugim zapisali ustanovitev delovne skupine strank koalicije in opozicijske Levice ter ministrstva za zdravje, ki naj bi pripravila izhodišča za popravke zdravstvene zakonodaje, med katerimi naj bi bila tudi legalizacija konoplje v medicinske namene. A ta delovna skupina se ni sestala niti enkrat. 

Tako v Levici kot v SD so sicer prepričani, da za ureditev področja uporabe konoplje v medicinske namene ni treba sprejemati posebne zakonodaje, ampak le sprejeti nekatere podzakonske akte oziroma pravilnike. »Zakon, ki ureja to področje, že imamo, in sicer Zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami,« pojasnjujejo v Levici. »Ta določa, da se lahko prepovedane droge iz II. skupine – kamor je sedaj uvrščena tudi konoplja – proizvajajo, dajejo v promet in imajo v posesti za medicinske, veterinarske, učne in znanstveno-raziskovalne namene ter da dovoljenje za opravljanje teh dejavnosti izda minister na podlagi letne ocene potreb.« Prav na tej podlagi je ministrstvo za zdravje biotehniški fakulteti že izdalo dovoljenje za raziskave pri vzgoji hibridov konoplje, ki bi se lahko uporabljali v medicinske namene.

Večina strank bi dovolila tudi rekreativno uporabo. Uporaba konoplje v rekreativne namene je prav to, kar si predstavljate. Rekreacija je v slovarju opisana kot »dejavnost, s katero se človek telesno, duševno sprosti in okrepi«. In mnogi uporabniki so prepričani, da je uživanje konoplje preventiva pred marsikatero boleznijo.

Z izjemo NSi, ki je odločno proti uporabi konoplje v rekreativne namene, se druge stranke s tako ureditvijo bolj ali manj zadržano spogledujejo. Medtem ko so pri NSi mnenja, da gre za neodgovoren eksperiment, ki bo povzročil škodo javnemu zdravju, poslabšanje varnosti državljanov in večje stroške zdravljenja zaradi odvisnosti od THC, v SAB ocenjujejo, da bi bila legalizacija uporabe konoplje s THC korak v pravo smer – vsak naj počne, kar želi. Ob morebitni sprostitvi uživanja pa bi uvedli tudi konkretnejše ozaveščanje o njeni škodljivosti. Socialni demokrati poudarjajo, da so države, ki poznajo regulirano osebno uporabo, najprej uredile medicinsko proizvodnjo in oskrbo. »Ko bo v Sloveniji to urejeno, bomo lahko razmišljali o nadaljnji regulaciji, ne da bi pri tem ogrožali zdravje ljudi ali jih pehali v ilegalo,« so napisali.

S tem, da so prva parlamentarna stranka v zgodovini Slovenije, ki je predlagala popolno legalizacijo konoplje, se radi pohvalijo v Počivavškovi SMC. Zakon, ki so ga v proceduro vložili leta 2018, bi dovoljeval uporabo konoplje v osebne namene, gojenje konoplje doma v majhnih količinah in prodajo. Rekreativno uporabo odkrito podpira tudi Jelinčičeva SNS, ki bi sicer omejila število rastlin in predpisala prijavo pridelave pri ustrezni ustanovi. S tem bi se, kot pravijo, »sesulo kriminalno preprodajanje in 'dilanje' marihuane«.

Tudi Levica v prihodnosti načrtuje legalizacijo (in regulacijo) konoplje za rekreativno uporabo, njihova strokovna skupina pa že pripravlja ustrezne zakonske spremembe, ki bodo podlaga zanju.  

Več v reviji Zarja Jana, št. 3191. 2021