Ljudje

V službi človekovega dostojanstva

Stane Mažgon
21. 1. 2021, 00.13
Posodobljeno: 21. 1. 2021, 00.28
Deli članek:

V ambulanto s posvetovalnico za osebe brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja prihaja veliko tujcev, a tudi številni Slovenci. »V današnjih časih se lahko mnogim hitro zgodi, da izgubijo službo in zavarovanje, zato pridejo k nam po pomoč,« pravi dr. Vida Drame Orožim in dodaja: »Vsakemu pomagamo in pri nas se nihče ne počuti manjvreden.«

Zarja Jana
Vsakemu je treba omogočiti, da ima možnost in dostop do nujne oziroma osnovne zdravstvene oskrbe.

Današnja družba ni prizanesljiva do šibkih. Ne pri nas in ne drugje po svetu. Na posameznike, ki jih je morda prej potrebovala, zlahka pozabi in jih prepusti usodi, po navadi s katerim od birokratskih razlogov ali obrazložitev. »Gonja za denarjem in pozicijami je postala že patološka,« razmere v sodobni družbi opiše dr. Vida Drame Orožim, vodja ambulante Pro bono v Ljubljani. Upokojena zdravnica, specialistka nevrologije in psihiatrije, z ambulanto kot prostovoljka sodeluje že dve desetletji. Leta 2019 je prevzela njeno vodenje in nasledila dr. Aleksandra Dopliharja.

Prostovoljstvo zdravnika žlahtni. Zakaj se je zdravnica, ki bi lahko uživala v pokoju, odločila pomagati drugim kot prostovoljka? Najprej zato, ker je prepričana, da zdravnike prostovoljstvo žlahtni. In ob tem navede še dva razloga: »Prepričana sem, da je pravico do zdravljenja treba zagotoviti vsakomur, ne glede na barvo kože, narodnost ali druge opredelitve. Ob tem opažam, da je zadnje čase vse več tistih, ki potrebujejo zdravstveno pomoč, saj smo neprestano izpostavljeni različnim spremembam, od naravnih do tehnoloških. Pomislimo le na potres v Petrinji na Hrvaškem. Tudi nam se lahko zgodi, da bomo že v naslednjem trenutku brezdomci. Zato moramo biti do ljudi, ki so v stiski, še posebej pozorni. Vsakemu je treba omogočiti, da ima možnost in dostop do nujne oziroma osnovne zdravstvene oskrbe.«

Drugi razlog pa je povsem oseben: »Nima vsak sreče opravljati poklic, ki ga ima rad. Jaz sem zelo rada zdravnica. V svojem poklicu sem vedno uživala in tako je še vedno, zato, čeprav sem upokojena, še naprej delam. Ko dobiš takšno nagrado, da uživaš v tem, kar počneš, je prav, da to deliš z drugimi.«

Bolniki z vsega sveta. V ambulanti in posvetovalnici se srečujejo z bolniki z vsega sveta, od Balkana do Japonske, iz arabskih dežel, Azije in drugih delov sveta, pravi dr. Drame Orožim. »Njihovi razlogi za iskanje zdravstvene pomoči pri nas so različni, od tega, da so zboleli na potovanju, do drugih stvari. K nam prihaja veliko tujih študentov, veliko je nekdanjih zapornikov po prestani kazni ali ljudi brez ustreznih dokumentov. Vemo, da je zakonodaja za urejanje teh stvari zahtevna in zapletena. K nam prihajajo tudi nosečnice in mamice z majhnimi otroki, ki jim nudimo ginekološko in kasneje pediatrično oskrbo. Vse, kar naredimo pri nas, je pro bono, torej brez plačila, delo opravimo kot prostovoljci. Skupna značilnost vseh bolnikov pa je ta, da so izredno hvaležni za pomoč, ki jo dobijo. Marsikomu pomagamo tudi z nasveti, ki presegajo zdravstveno oskrbo, da se lažje znajdejo pri urejanju svojih težav.«

Pandemija je katastrofa. A ne le migranti in tujci, v ambulanto Pro bono prihajajo tudi številni Slovenci. Pomislimo le na sedanjo situacijo v času pandemije, ki je za mnoge katastrofalna. Mnogi so čez noč izgubili službo in ostali brez zdravstvenega zavarovanja. Brez denarja si ne morejo privoščiti oskrbe in zdravil. »Na srečo sodelujemo z ministrstvom za zdravje, s katerim uredimo, da takšne osebe lahko dobijo osnovno, po potrebi tudi specialistično obravnavo. Na naš predlog in pobudo ministrstvo odobri stroške zdravljenja.«

Zgovoren je primer uspešnega obrtnika, ki je lani prišel v ambulanto, ko je izgubil službo in zaprl podjetje zaradi spleta okoliščin. Poleg tega je hkrati zbolel in je, kot se je izkazalo po pregledu, potreboval kirurški poseg. »Zelo smo si prizadevali, da smo našli kirurga, ki bi ga operiral, s tem pa je gospod spet pridobil sposobnost za delo. Takšni primeri so pri nas pogosti. Osebam brez zdravstvenega zavarovanja pomagamo, da si opomorejo, se pozdravijo, nato pa lažje rešujejo svoje težave.«

Zarja Jana
Dr. Vida Drame Orožim je upokojena zdravnica, specialistka nevrologije in psihiatrije, z ambulanto kot prostovoljka sodeluje že dve desetletji.