Ljudje

Kaj se zgodi, ko imajo moški hormoni žur

Katja Božič
7. 5. 2024, 08.00
Deli članek:

Škofjeločanko Minko Gantar, ki je pred dobrim letom postala Kraševka s stalnim bivališčem v Sežani, smo prvič predstavili pred osmimi leti, ko je zaradi težav z lastnimi hormoni in pomanjkanja primerne literature, da bi si pomagala, napisala knjigo Ko imajo hormoni žur. V njej je kup koristnih nasvetov in znanja za pomoč ženskam ob zagatah s hormoni. Vse, kar je zapisala, je preizkusila na lastni koži, je takrat dejala. Zatem je ob njenem razvoju in raziskovanju nastalo še nekaj knjig. Po zadnji z naslovom Ko imajo moški hormoni žur, pa bodo gotovo posegli tudi moški, predvsem v zrelem obdobju, ko imamo vsi največ težav s hormoni. Ženske so v menopavzi, moški v andropavzi, in ko hormoni zažurajo pri obeh naenkrat, lahko nastane prava 'štala', pravi Minka.

Shutterstock
Kdor jih nima, mu v postelji ne štima!

»Številni moški mislijo, da imamo s hormoni težave samo ženske. Da moški nimajo hormonov, mi je dejal eden od delavcev, ki so mi prišli polagat nov pod v hiši in sem jim povedala, o čem bom pisala. Ne da bi dobro razmislila, sem ustrelila: 'Kdor jih nima, mu ne stoji!' In očitno zadela žebljico na glavico, saj je mojster utihnil, vzel kladivo in se z vso vnemo posvetil delu,« je v uvodu povedala, zakaj se je pravzaprav lotila pisanja te knjige. Hormoni tako pri ženskah kot pri moških povezujejo čustva, misli in telo. »V telesu tvorijo podoben komunikacijski sistem kot brezžično omrežje v hiši. Povezave nihče ne vidi, vendar vsi vemo, kdaj ne deluje. Tako je tudi z našimi hormoni – dokler je naše zdravje v redu, se z njimi nihče ne ukvarja. Ko pa imajo 'hormoni žur', točno vemo, da imamo težave.«

Ko začne moški hormon upadati

»Knjigo sem napisala tako za moške kot tudi za ženske. Slovenska ženska po navadi podpira tri vogale v hiši, pa še četrtega pol, ker misli, da mora vse narediti sama. Takšne ženske so precej v moški energiji in to jim lahko povzroča kronični stres, zato morajo preiti v ljubečo žensko energijo. Ženske na jugu, denimo v Italiji, so veliko bolj v ženski energiji. One rečejo: 'Dragi, a bi lahko …,' in počakajo, da njen moški naredi, kar ga je prosila. S knjigo bi rada pomagala ženskam, da se povrnejo v žensko energijo in moški v moško.«

Po tridesetem letu začne moškim hormon testosteron upadati. K temu precej pripomore nezdravo življenje – stres, premalo spanja in gibanja, alkohol, nepravilna prehrana, prevelika teža, povišan krvni tlak, holesterol … »Vidni znaki pomanjkanja testosterona se začnejo pri moškem kazati med štiridesetim in petinpetdesetim letom starosti v obliki utrujenosti, težav z zbranostjo in spominom, povečanja maščobnih oblog okoli trebuha in debelosti, z izpadanjem las in izgubo dlak, moteno prebavo, pojavom hemoroidov, z zmanjšano željo po spolnosti, moteno erekcijo, nespečnostjo. Telesne spremembe pa vplivajo tudi na njihovo duševno počutje. Vse bolj so depresivni, apatični, razdražljivi, zaskrbljeni, tesnobni. Tako kot ženske v določenih letih začnejo prehajati v menopavzo, se moškim zgodi andropavza, ko se moška energija zaustavlja. Moški v takšnem stanju redko iščejo pomoč, zato se začnejo pogrezati. Knjiga pa je vodnik, kako si lahko pomagajo.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 19, 7. maj, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!