Ljudje

Neustrašni varuhi drobnice: Zaradi psov lahko mirno spimo

RENATA UCMAN
16. 8. 2023, 06.00
Deli članek:

Aleš Sedmak z bratom Andrejem poleg službe kmetuje na družinski kmetiji Sedmak v vasi Juršče, ki je obdana s prostranimi snežniškimi in javorniškimi gozdovi. V sobivanju z velikimi divjimi zvermi – volkovi in medvedi, ki jih je na tem območju v zadnjih letih še precej več, nadaljujeta tradicijo prednikov in vzrejata drobnico.

Šimen Zupančič
Aleš Sedmak z bratom kmetuje na družinski kmetiji. Vzrejata drobnico in pastirske pse pasme tornjak.

Pri čuvanju črede ovac in koz so jima poleg dveh srednjeazijskih ovčarjev v veliko pomoč pastirski psi pasme tornjak, zaradi katerih ponoči mirno spijo. Izjemne pastirske pse tornjake, ki se na čuvanje drobnice privajajo od malega, vzrejata tudi za druge drobničarske kmetije. Zaradi vse več pokolov drobnice po Sloveniji, o katerih so večkrat poročali tudi letos, je za pasje varuhe čedalje več zanimanja.

Pastirski pes bo za ovce in koze dal svoje življenje, saj so njegova družina

Njihova družinska kmetija je v objemu snežniških in javorniških gozdov, na območju z velikimi zvermi, v vasi Juršče, ki je deset kilometrov oddaljena od Pivke. Za tamkajšnjo pokrajino so značilna suha kraška tla, primerna za ekstenzivno kmetijstvo oziroma pašništvo. Njihova osnovna kmetijska dejavnost je vzreja drobnice, ovc in koz, imajo 130 odraslih živali. Vzrejajo pa tudi pastirske pse pasme tornjak. Na 70 let stari kmetiji Aleš Sedmak, diplomirani inženir strojništva, in brat Andrej, inženir gozdarstva in lovstva, s kmetovanjem nadaljujeta že kot tretja generacija. Poleg tega sta oba zaposlena.
»Strast do kmetovanja sva podedovala od svojih prednikov, starega očeta Toneta in očeta Stojana. Zdaj nadaljujeva s tradicijo in kulturo našega kraja. V kmetovanje vpeljujeva moderne pristope in tehnologije, ki nama omogočajo lažje opravljanje dvojne službe.«

Šimen Zupančič
Aleš Sedmak

Sobivajo z divjimi zvermi

Na njihovi kmetiji tako rekoč živijo skupaj z divjimi zvermi, vendar je danes marsikaj drugače kot nekdaj. »Odkar pomnim, naša kmetija leži v osrčju velikih zveri, volka in medveda. Vendar pri nas nikoli prej niso bile opažene tolikokrat, kot so danes. Na njihovo prisotnost smo se že navadili, poleg tega smo veliki ljubitelji teh mogočnih naravnih plenilcev. Kljub temu pa se glede njih nikoli nismo počutili tako negotove, kot danes.« 
Brata Sedmak se prav zaradi zaščite svoje drobnice posvečata vzreji pastirskih psov pasme tornjak. »Že od samih začetkov kmetovanja so na naši kmetiji uporabljali pastirske pse. Torej so bile zveri prisotne že takrat. A drugačno razumevanje kmetijstva in vpeljava novih pristopov pašništva sta nam omogočila, da v pašništvu pastir ni več nuja. To pomeni, da se danes živali lahko pasejo samostojno, v ograjenih pašnikih z električnim pastirjem. Pri nas je največji plenilec volk, ki pa ga ograja z električnim pastirjem ne ustavi! Zato je nujno, da imamo pri vzreji drobnice poleg električnega pastirja pastirske pse. Po drugi strani pa pri nas medveda, ki je vsejed in se večinoma prehranjuje s hrano rastlinskega izvora, ustavi že električni pastir.«

Šimen Zupančič
Aleš Sedmak

Tornjaki zaznajo plenilca na daljavo

Zaradi več razlogov sta se odločila, da je najbolje, da pastirske pse pasme tornjak vzrejata sama. »Po naravi sva raziskovalca in obenem inženirja, to pomeni, da rada raziskujeva, testirava in ustvarjava. Najin moto je, če želiš nekaj napraviti prav, to naredi sam. Tako smo se na kmetiji odločili za vzrejo pastirskih psov. Zdaj lahko sami pripravimo pastirskega psa na naše okolje in prostor. Poleg tega pridobivamo pomembne izkušnje za nadaljnji razvoj lastne delovne linije pastirskih psov.«

Imajo devet pastirskih psov, od tega sedem tornjakov in dva srednjeazijska ovčarja. Tornjaki so po naravi izredno čuječi in hitro, že na daljavo, zaznajo plenilca ter na to opozorijo z laježem. »Vendar to ni pasma, ki bi imela močno izraženo lastnost brezkompromisnega napada in mesarskega klanja. Zato imamo še dva srednjeazijska ovčarja, ki jima pravim alfa pasma. Po naravi so psi te pasme zelo pripadni in svoje premoženje ščitijo s svojim življenjem, lastno jim je, da napadejo plenilca, to je pri njih močno izraženo, kar zelo lepo sovpada s psi pasme tornjak. Kombinacija teh pasem z različnimi lastnostmi je zelo priročna in dobrodošla za vsakega rejca, ki bi rad najoptimalneje zaščitil svoje rejne živali. Obenem je treba poudariti, da je za učinkovitost vzreje pastirskega psa pomembno, da je čiste pasme, z rodovnikom. Pri tem je pomemben tudi kinološki pristop pri iskanju najboljše kombinacije samca in samice.«

 Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 33, 12. avgust, 2023.

Šimen Zupančič
Na kmetiji imajo devet pastirskih psov, od tega sedem tornjakov in dva srednjeazijska ovčarja, ki pred velikimi divjimi zvermi čuvajo čredo ovac in koz.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!