Zobni kamen

Ustni higieniki odsvetujejo, da bi ga čistili kar sami

T.D.
15. 6. 2024, 19.53
Deli članek:

Tvorbo zobnega kamna je mogoče obvladovati. Kako? Ob rednem ščetkanju in čiščenju pri ustnem higieniku bo zobnega kamna manj.

Dreamstime
K manjši tvorbi zobnega kamna pripomorejo tudi zdrava prehrana ter redni obiski ustnega higienika in zobozdravnika.

Nekateri imajo zobnega kamna res zelo malo ali skoraj nič, vendar to nima nič opraviti z »dobrimi geni«, ampak je rezultat rednega in natančnega čiščenja zob. Tvorbo zobnega kamna zmanjšajo tudi zdrava prehrana ter redni obiski ustnega higienika in zobozdravnika. K upočasnitvi nastajanja zobnega kamna pripomoreta še obvladovanje stresa in opustitev kajenja.

Največ kamna se nabira na izhodih žlez slinavk

Kamen je povsod, kjer je voda, bi lahko rekli. Vzrok za nastanek zobnega kamna je ob nezadostni ustni higieni tudi slina posameznika. Če slina vsebuje veliko kalcija in fosfatov, se bo zobni kamen tvoril hitreje. Zobni kamen se prepozna po kremastih do rumenkastih trdih oblogah na zobu nad dlesnijo. Ob dotiku jezika se ob veliki količini zobnega kamna začuti hrapavost. Zobnega kamna pod dlesnijo pa s prostim očesom ni opaziti. Zaradi skrite površine, ki omogoča bakterijam razkrajati tkivo, je zobni kamen pod dlesnijo rjave ali črne barve. Zaznamo ga lahko le s sondiranjem ali rentgenom.

Dreamstime
Zobni kamen je zelo trda struktura, ki je ne odstrani nobena tekočina.

Kako očistimo zobni kamen

Odsvetuje se, da bi zobni kamen posameznik čistil doma. Zobni kamen je namreč zelo trda struktura, ki je ne odstrani nobena tekočina. Čiščenje z ostrimi predmeti doma ne bo uspešno, temveč lahko poškoduje sklenino in dlesni. Zato velja resno opozorilo, naj tega nikar ne odstranjujemo sami. Zobni kamen lahko očistita le ustni higienik ali zobozdravnik s posebej za to namenjeno ultrazvočno napravo.

Preprost postopek odstranjevanja

Za odstranjevanje zobnega kamna uporabljamo ultrazvočne instrumente z različnimi nastavki, s katerimi odstranimo obloge na vseh zobnih površinah, v medzobnih prostorih in na dostopnih koreninskih površinah. Lahko ste brez skrbi! Če skrbite za redno in pravilno ustno higieno, je metoda odstranjevanja zobnega kamna preprosta, neboleča in zadostuje že en sam obisk higienikadvakrat na leto.

Dreamstime
Za hitro nastajanje zobnega kamna je najverjetneje kriva slaba ustna higiena.

Na koncu še peskanje zob

Končna faza odstranjevanja zobnega kamna je peskanje zob. To je metoda profesionalnega čiščenja, pri katerem z visokotlačnim curkom vode in prahu s površine zob hitro in učinkovito odstranimo mehke zobne obloge (zobni plak) in zabarvanost. To so rumeni, lahko tudi temni madeži na zobeh, ki so posledica pogostega kajenja, pitja kave, čajev in drugih temno obarvanih pijač, ki dolgotrajno puščajo madeže. Lahko pa so zobje zabarvani tudi zaradi kromogenih bakterij, to so sivočrna zabarvanja tik ob robu dlesni. Če te bakterije niso pravočasno odstranjene, se razširijo na preostali del zoba ali vse zobe. Peskanje zob je neinvaziven, varen in popolnoma neboleč postopek, ki ga ustni higienik opravi v petnajstih minutah. Zglajena površina zob ter redno in pravilno ščetkanje zob doma preprečujeta hitro oprijemanje zobnega plaka in s tem tvorbo zobnega kamna.