Dišeče

Bazilika, zelišče, ki izboljša vaš okus pa tudi zdravje

Z.F.
5. 8. 2018, 16.59
Deli članek:

Bazilika ni zgolj aromatična rastlina, ki jo uporabljamo kot dodatek k hrani, temveč tudi izjemno zdravilna rastlina, ki lahko odpravil številne težave. Pomaga pri prebavi, pljučnih obolenji in je odličen afrodiziak.

Revija Bodi Zdrava
Bazilika

Bazilika spada med starejše začimbe, saj jo pridelujemo in gojimo že več kot 3000 let. Izvira iz tropskih predelov Azije, a je danes razširjena po vsem svetu. Spoznamo jo po gladkih, nežnih listih na dotik, ki že ob rahlem trenju sprostijo močno aromo. Vonj je svež in morda celo nekoliko eksotičen, kot če bi pomešali vonj klinčkov in mete.

OKUS

Okus bazilike se od sorte do sorte nekoliko razlikuje. Navadna bazilika ima sladkasto pikantno aromo, s pridihom po klinčkih in janežu. Nekatere druge sorte imajo okus bolj limonast, nekatere celo poprast. Pri tretjih boste zaznali okus po meti in janežu.

KAJ UPORABLJAMO?

Pri baziliki najpogosteje uporabljamo liste. Sveži imajo največ eteričnih olj in spojin, sicer pa so odlični tudi zamrznjeni, nekoliko manj posušeni. Uporabni so tudi cvetni popki in cvetke. Te uporabljamo večinoma pri solatah ali za okraševanje jedi, precej manj pa za pripravo omak ali v zdravilne namene.

KJE JO UPORABLJAMO?

Gotovo velja za nepogrešljivo predvsem v sredozemski kuhinji. Odlična je v različnih omakah in je navadno spremljevalka paradižnika. Z njo bomo izboljšali okus piščanca, masla in tudi morskih sadežev (predvsem školjk in rakovičjega mesa). Ne pozabite nanjo pri pripravi testeninskih jedi in jagnjetine. Toda pri njeni uporabi bodite previdni. Zavedati se morate, da med kuhanjem zelo hitro izgubi svojo aromo, zato jo v začetku dodajte le za okus, da bo jed pravilno zadišala, pa dodajte baziliko tik pred koncem. Kuharji jo navadno natrgajo, lahko jo tudi sesekljate ali narežete na trakove, a se pri tem zavedajte, da bo hitro potemnela. Ne pozabite jo dodati pri pripravi jedi iz bučk, krompirja, mlade koruze, stročnic, pri serviranju predvsem mehkih sirov, paradižnika, pri solatah, picah, rižu …

ZDRAVILNE LASTNOSTI

Nepogrešljiva je za ljudi, ki jih pestijo želodčne in prebavne težave. Pomaga pri odpravljanju napenjanja, zato naj ne manjka pri pripravi stročnic. Pa tudi sicer jo dodajte jedem, ki so težke za prebavo, saj spodbuja delovanje želodca. Bazilika med drugim krepi tek, preprečuje črevesne krče, pomaga ljudem z blagimi depresijami in nervozami ter je odličen afrodiziak. Z njeno pomočjo zdravimo tudi glavobole in prehladna stanja ter afte v ustih. Domači zdravilci pravijo, da pripomore tudi k močnejšemu izločanju mleka pri doječih materah.