Gladka koža, sijoči lasje

V negovalne rituale vključite mala semena z velikim učinkom

T.D.
23. 10. 2021, 21.34
Deli članek:

Za lepoto ne potrebujemo veliko kozmetike in ličil, dovolj je že nekaj drobcenih semen. Znano je, da sezamova globinsko očistijo kožo, čija jo vlažijo, lanena vračajo lesk naglavnemu okrasju, bučna pa kožo nahranijo in zaščitijo. Preizkusimo jih v domačih pripravkih.

Dreamstime
Fotografija je simbolična.

SEZAM

Že dolgo vemo, da ima olje, ki ga pridobivamo iz sezamovih semen, lepotilno moč in ga zato uporablja tudi kozmetična industrija. Sezam je namreč bogat z antioksidanti in cinkom, ki je zelo pomemben gradnik kolagena, iz kože črpa strupe, jo očisti mozoljev in ogrcev ter briše pigmentne madeže. Več kot dovolj razlogov, da svoji vsakodnevni negi dodate domačo kozmetiko iz sezama in sezamovega olja.

Maska za sijočo kožo: V kožo v krožnih gibih vmasirajte sezamovo olje. Nato si zdrgnite obraz z riževo moko in ga umijte s toplo vodo. Splaknite ga še z mrzlo vodo, da zaprete pore.

Proti razpokani koži na petah: Po koncu poletja so naša stopala običajno v slabem stanju. Razpokano kožo na petah lahko obnovite s sezamom. Sezamovo olje vtrite v pete vsak večer pred spanjem, obujte si bombažne nogavice in zjutraj se boste zbudili z mehko kožo.

LANENO SEME

Laneno seme je vir maščobnih kislin omega 3, med katerimi je tudi alfa-linolenska kislina. Ta izboljšuje elastičnost kože, pospešuje njeno celjenje, če je poškodovana, in blagodejno deluje na kožna vnetja. Zato lanenega semena nikar samo ne uživajte, ampak jih, najlažje v obliki olja, vmešajte tudi v svoje domače lepotne pripravke.

Proti aknam in za lepe lase: Če vsak dan zaužijete žlico ali dve lanenih semen, bo vaša koža mlajša, polt pa bolj enakomerna. Laneno seme uravnava izločanje sebuma, maščobne snovi, ki jo proizvajajo žleze lojnice v koži, in tako varuje pred aknami. Na lasišču pa odpravlja prhljaj, preprečuje lomljenje las in plešavost ter krepi lase.

Piling: Zdrobljena lanena semena zmešajte z jogurtom in medom. S tem nežno zdrgnite kožo in pustite učinkovati deset minut. Sperite. Piling pomaga odstraniti odmrle kožne celice in poživlja kožo, da je videti svilena in bolj gladka.

ČIJA

Semena čija so tako imenovana superhrana. Polna so maščobnih kislin omega 3, beljakovin in vlaknin ter so odličen dodatek vsaki dieti. Lahko so tudi izvrstno lepotilno sredstvo! Olje iz semen čija je zelo vlažilno (semena lahko v sebi zadržijo desetkrat več vlage od svoje prostornine), hrani kožo in zavira staranje. Preizkusite naslednje lepotne recepte.

Vlažilna maska: Zmešajte žlico semen čija z dvema ali tremi žlicami kokosovega ali mandljevega olja. Pustite stati 20 minut, da semena ustvarijo gel. Nanesite na obraz in po desetih minutah odstranite z vlažno krpico.

Piling za obraz: Čajno žličko semen čija (lahko so zdrobljena ali cela) zmešajte s pol skodelice vode in čajno žličko medu. Počakajte nekaj minut, nato vtrite v obraz. Med pomaga koži zadrževati vlago, ki jo dobi od semen čija. Tak piling ima antibakterijske in čistilne lastnosti. Če mešanici dodate pred nanosom še malo zelenega čaja, pa bo koža kar zažarela.

BUČNA SEMENA

Bučna semena vsestransko koristijo koži in lasem. Zaradi protivnetnih lastnosti preprečujejo nastajanje mozoljev. Polna so antioksidantov, kot sta vitamina A in E, ki pomagata vlažiti kožo ter obnavljati kožne celice, dokazano upočasnjujejo staranje, zaradi vsebnosti biotina (vitamin B) pa ugodno vplivajo na zdravje las in nohtov.

Balzam za lase: V električnem mešalniku naredite pire iz polovice jabolka, ene žlice karitejevega masla, ene žlice bučnega olja in enega jajca. Mešanico porazdelite po umitih laseh in pustite učinkovati 20 minut. Temeljito sperite.

Čistilo za obraz: Zmešajte pol skodelice medu, eno žlico muškatnega oreščka, eno žlico bučnega olja in po želji še malo eteričnega olja čajevca. Pripravek sicer ne bo odstranil ličil, je pa idealen za jutranje čiščenje kože.