EuroBasket 2013: Hrvaška premagala Slovenijo

STA / A.M.
8. 9. 2013, 23.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

Slovenska košarkarska reprezentanca je doživela prvi poraz na evropskem prvenstvu v Celju. Po podaljšku jo je premagala Hrvaška s 76:74 (17:20, 35:41, 55:57, 65:65).

Krater Media Agency

Košarkarski spopad med Slovenijo in Hrvaško na evropskem košarkarskem prvenstvu sta si nocoj v Celju ogledala tudi premiera obeh držav, slovenska premierka Alenka Bratušek in njen hrvaški kolega Zoran Milanović. Izjav za javnost pred srečanjem nista dajala, prav tako niso predvidena po srečanju.

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Goran Dragić s 23 točkami, Domen Lorbek jih je dosegel 16, Zoran Dragić pa enajst.

Varovanci selektorja Božidarja Maljkovića bodo v zadnjem krogu predtekmovanja v skupini C igrali s Poljsko, ki še nima zmage na EP. Tekma bo v ponedeljek ob 21. uri.

6. Poljska           4  0  4  258:316   4

Kot so sporočili iz kabineta premierke, poteka srečanje predvsem v luči ogleda tekme v okviru evropskega košarkarskega prvenstva v Sloveniji. V ponedeljek si bo tekmo svoje reprezentance ogledal tudi črnogorski predsednik Milo Đukanović.

Današnjo tekmo pa si je ogledal tudi hrvaški minister za znanost, izobraževanje in šport Željko Jovanović. Pred tekmo je Celje obiskal z ministrom za izobraževanje, znanost in šport Jernejem Pikalom. Ustavila sta se tudi v navijaški coni, kjer sta izrazila pričakovanje po fair play vzdušju.

Slovenija je doživela prvi poraz na evropskem prvenstvu v Celju. V razburljivi tekmi jo je po podaljšku premagala Hrvaška. V zadnjem krogu predtekmovanja se bo slovenska reprezentanca v ponedeljek ob 21. uri pomerila s Poljsko.

Poraz proti sosedskemu rivalu je boleč in hkrati lahko zelo neugoden, če bo Hrvaška v zadnjem krogu premagala Češko. To bi namreč pomenilo, da bo Slovenija v drugi del v Stožice prenesla le dve točki.

Zares škoda, saj so bili varovanci na dobri poti, da tudi po četrtem krogu ostanejo neporaženi. Vodili so večji del srečanja, v 27. minuti s 57:45, v rednem delu pa so imeli tudi napad za zmago, ki ga Boštjan Nachbar ni uspešno zaključil.

Srečanje je imelo močan tekmovalni naboj, saj je bil to zelo verjetno obračun neposrednih tekmecev za napredovanje v drugi del. Rivalstvo in željo po uspehu je bilo čutiti in videti na obeh straneh, zato so se sodniki odločili za bolj rigurozno sojenje. Že v prvem polčasu sta ekipi skupaj izvedli več kot trideset prostih metov, vsaka pa je prejela po štirinajst osebnih napak.

V takšni taktični igri se je Slovenija dolgo časa dobro znašla. Hrvati so do zadnje četrtine vodili le enkrat, in še to povsem na začetku, večina preostalega časa je bila v znamenju junakov selektorja Božidarja Maljkovića. Prvo občutnejše vodstvo so dosegli na začetku druge četrtine, ko je po dveh zaporednih trojkah Domna Lorbka rezultat kazal 29:19.

Prvi odgovor Hrvaške je bil delni izid 10:0, tako da je tekma znova postala izenačena, a ne za dolgo, saj je Slovenija v nadaljevanje krenila zelo ambiciozno. V 24. minuti je imela 13 točk naskoka (50:37), v 27. pa še vedno dvanajst (57:45). Žal se je tu ustavilo, se pravi, Slovenija je v zadnjih dvanajstih minutah tekme dosegla vsega osem točk.

Vseeno je bila po zaslugi petih točk Eda Murića v zadnjih dveh minutah v igri za zmago. Za zadnji napad je imela tri sekunde: Boštjan Nachbar se je odkril na trojki, vendar njegov poskus ni našel cilja. V podaljšku so Hrvati hitro prišli do odločilne prednosti.

V minuti in dvajsetih sekundah so si nabrali sedem točk naskoka, ki so ga Slovenci sicer znižali na 71:73, vendar tri njihove trojke v podaljšku so bile preveč za preobrat ali nov podaljšek.

* Dvorana Arena Celje, gledalcev 5000, sodniki: Rocha (Portugalska), Rižik (Ukrajina), Milojević (Makedonija).
* Slovenija: Slokar 2, Balažič 2, Murić 7, Nachbar 6 (1:2), G. Dragić 23 (9:10), Z. Dragić 11 (4:7), Lorbek 16 (3:4), Vidmar 4 (2:2), Begić 3 (1:3).
* Hrvaška: Tomić 11 (5:9), Draper 2 (0:1), Bogdanović 24 (4:4), Šarić 3, Rudež 8 (2:2), Ukić 10 (1:3), Simon 6 (1:2), Markota 4 (2:2), Žorić 8 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 20:28, Hrvaška 17:25.
* Met za dve točki: Slovenija 15:43, Hrvaška 19:50.
* Met za tri točke: Slovenija 8:30 (Lorbek 3, G. Dragić 2, Murić, Z. Dragić, Nachbar), Hrvaška 7:21 (Bogdanović 2, Rudež 2, Šarić, Ukić, Simon).
* Skoki: Slovenija 53 (35 + 18), Hrvaška 50 (34 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 26, Hrvaška 25.