Union Olimpija - Krka 61:71

STA / J.P.
20. 5. 2013, 20.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

Košarkarji Krke so novi-stari državni prvaki. V finalu lige Telemach so z izidom 3:1 v zmagah premagali Union Olimpijo.

Mediaspeed
Četrti zaporedni naslov državnih prvakov

Košarkarji Krke so novi-stari državni prvaki. V finalu lige Telemach so premagali Union Olimpijo s 3:1 v zmagah. Četrto tekmo v dvorani Stožice so dobili z 71:61.

Za Novomeščane, ki so enako kot lani do naslova prišli na gostujočem parketu, je to četrta zaporedna zvezdica v državnem prvenstvu in šesta v zgodovini kluba.

Tekma v Stožicah je bila hkrati zadnji uradni nastop v karieri za velikana slovenske košarke Matjaža Smodiša. S številko osem, ki jo je nosil tudi, ko je Krka leta 2000 prišla do prvega naslova državnega prvaka, je zaključil izjemno bogato kariero, v kateri je med drugim prišel do treh naslovov evropskega prvaka, petih državnih v Rusiji in dveh v Italiji.

Smodiš je kariero zaključil na najlepši možni način, z naslovom in hkrati z nazivom najkoristnejšega igralca finala. Dosegel je točk 21 točk ob metu 5:6 za dve točki in 3:4 izza črte 6,75.

Krka je izkoristila drugo zaključno žogo. Potem ko v petek v domači dvorani ni uspela pomesti z Ljubljančani, tako da so ti znižali zaostanek v zmagah na 1:2, je tokrat zasluženo prišla do uspeha, saj je bila boljša praktično vseh štirideset minut.

Union Olimpija je vodila le v startu tekme, nato pa so varovanci Gašperja Potočnika prevzeli pobudo in z agresivno ter zavzeto igro nadzorovali potek dogodkov na parketu. V prvem polčasu so onemogočili vse glavne adute stratega Mira Alilovića in v 17. minuti prišli do najvišje prednosti 35:22.

Ob koncu prvega polčasa in na začetku drugega se je ta sicer stopila (40:40), a le za kratko, saj je Krka hitro dosegla delni izid 9:0 in zaključila tretji del igre z vodstvom 54:46. V zadnjem delu je zmago postavila pod vprašaj le enkrat - pri izidu 54:59 pet minut pred koncem, a znova ne za dolgo. V minuti in pol je imela znova enajst točk prednosti in odprto pot do zmage in zasluženega naslova.

* Dvorana Stožice, gledalcev 4000, sodniki: Petek (Maribor), Lovšin (Ljubljana), Majkič (Hrastnik).
* Union Olimpija: Prepelič 14 (6:6), Blažič 8 (6:6), Salin 14 (5:6), Bubnić 4, Perković 8 (2:2), Močnik 3 (1:2), Sulejmanović 2 (0:1), Omić 8 (6:10).
* Krka: Lorbek 6 (2:2), Vladović 9 (1:2), Rojc 3, Lalić 4, Smodiš 21 (2:4), Pavić 5 (1:2), Lučić 8, Klobučar 7 (5:6), Anderson 1 (1:2), Murić 7 (2:2).
* Prosti meti: Union Olimpija 26:33, Krka 14:20.
* Met za tri točke: Union Olimpija 3:18 (Prepelič 2, Salin), Krka 5:20 (Smodiš 3, Rojc, Murić).
* Osebne napake: Union Olimpija 24, Krka 31.
* Pet osebnih: Lalić (31.), Pavić (34.), Perković (40.).