Vrhunec leta 2025

Upad porabe zemeljskega plina, porast utekočinjega zemeljskega plina

A.S./STA
24. 2. 2024, 09.15
Deli članek:

Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG - Liquefied Natural Gas) doseglo vrhunec prihodnje leto.

Profimedia
Obrat za pridobivanje utekočinjenega zemeljskega plina v Turčiji.

Ruska invazija na Ukrajino, ki se je začela pred dvema letoma, je sprožila odmik evropskih držav od ruskega zemeljskega plina, dobavljenega po cevovodih, kar je povzročilo dvig cen LNG. Padec povpraševanja je Inštitut za energetsko ekonomiko in finančno analizo (IEEFA), ki je opravil raziskavo, med drugim pripisal energetski učinkovitosti, vplivu visokih cen na povpraševanje ter blagi zimi. IEEFA je predvideval, da se bo lani povpraševanje po LNG okrepilo, s čimer bi nadomestili ruski zemeljski plin, vendar je bilo evropsko povpraševanje v primerjavi z letom 2022 skoraj nespremenjeno, je inštitut med tednom objavil na svoji spletni strani.

Vseeno države hitijo z gradnjo nove LNG infrastrukture. Od februarja deluje osem novih uvoznih terminalov, medtem ko naj bi jih še nadaljnjih 13 začelo delovati do leta 2030. "To pomeni, da bi bila lahko skupna zmogljivost evropskih terminalov za LNG trikrat večja od pričakovanega povpraševanja po LNG do konca desetletja," ocenjujejo na inštitutu. Vodilna energetska analitičarka pri IEEFA Ana Maria Jaller-Makarewicz meni, da je evropski energetski sistem dve leti po začetku ruske invazije na Ukrajino bolj raznolik in odporen. Kriza pa je po njenem mnenju Evropo tudi spodbudila k nadaljnjemu zmanjševanju povpraševanja po plinu.

Če je Evropa uspela zmanjšati uvoz ruskega plina po ceveh, pa so se ruske pošiljke LNG povečale. "Med letoma 2021 in 2023 se je ruska dobava LNG v Evropo povečala za 11 odstotkov," so zapisali v poročilu in dodali, da je 80 odstotkov evropskega uvoza ruskega LNG šlo v Španijo, Francijo in Belgijo. Največ LNG se je sicer uvozilo iz ZDA, kar po mnenju mednarodne skupine predstavlja tveganje za novo odvisnost. Inštitut je ocenil še, da bo povpraševanje po LNG doseglo vrhunec leta 2025, in sicer zaradi nadaljnje uporabe sončne in vetrne energije, prehoda s plinskih kotlov na toplotne črpalke za ogrevanje domov in dodatnih ukrepov za učinkovito rabo energije.