Podporniki

ZDA v izraelskih pobojih civilistov v Gazi ne vidijo genocida

A.S./STA
4. 1. 2024, 19.46
Posodobljeno: 4. 1. 2024, 19.49
Deli članek:

ZDA so v sredo izrazile neodobravanje nad tožbo, ki jo je Južna Afrika vložila na Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu. V njej Izraelu očita kršenja konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti Palestincem v Gazi. Gibanje za pravice Palestincev medtem Slovenijo poziva, naj se tožbi pridruži.

Profimedia
Ruševine v Gazi, ubiti civilisti, ... Nič tako hudega, menijo v Washingtonu.

Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby je na novinarski konferenci tožbo označil za kontraproduktivno in neutemeljeno. Da ZDA v Gazi ne vidijo dejanj, ki bi jih lahko opisali kot genocidna, je v ločenem nastopu povedal govorec State Departmenta Matthew Miller.

Slovenska civilno-družbena iniciativa pa je danes v javnem pismu zunanjo ministrico Tanjo Fajon pozvala, naj se Slovenija nemudoma pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu. V pismu, ki ga je podpisalo več deset vidnejših državljanov iz različnih družbenih sfer, avtorji poudarjajo, da smo v Gazi priče izvrševanju genocida, torej "prav tega hudodelstva, za katerega se je tudi Republika Slovenija zaobljubila, da ga ne bo dopustila nikoli več". V besedilu, objavljenem na spletni strani gibanja, podpisniki ministrico pozivajo k ukrepanju, tako kot je to storila leta 2022, ko se je Slovenija kot intervenientka pridružila tožbi zoper Rusijo na podlagi konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

Pismo je podpisalo 65 ljudi, med drugim nekdanji minister za zunanje zadeve Ivo Vajgl, nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber, zgodovinar Božo Repe, pravnica Barbara Rajgelj, direktor Mirovnega inštituta Iztok Šori, antropologinja Svetlana Slapšak, ekonomist Bogomir Kovač, sociologa Rastko Močnik in Rudi Rizman ter filozof Rado Riha.

Južna Afrika je tožbo, v kateri Izraelu očita kršenja konvencije o genocidu, vložila v petek. V njej je med drugim navedla, da Izrael deluje s posebnim namenom uničenja Palestincev v Gazi kot del širše palestinske nacionalne, rasne in etnične skupine.

Tiskovni predstavnik izraelske vlade je v torek potrdil, da bo Izrael nastopil pred ICJ, da bi ovrgel te obtožbe.

V zadnjih 90 dneh je bilo v izraelskih silovitih napadih na Gazo skupaj ubitih 22.438 Palestincev. Še 57.614 ljudi je ranjenih, večinoma žensk in otrok. Ob tem pogrešajo še približno 7000 ljudi, ki so najverjetneje umrli, potem ko so ostali ujeti pod ruševinami.