Svet

Policistom 624 let za rešetkami zaradi pokola v zaporu

STA / J.P.
3. 8. 2013, 16.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Sodišče v Sao Paulu je danes 25 policistov zaradi sodelovanja v pokolu v zaporu Carandiru leta 1992 obsodilo na po 624 let zapora, kar pomeni, da bodo preostanek življenja preživeli za zapahi.

Wikipedia
Proces je bil razbit v štiri dele, v katerih ločeno sodijo policistom za smrti, ki so se zgodile v vsakem od štirih nadstropij zapora.

Kazen je določila sedemčlanska porota, sodnik pa jo je prebral danes zjutraj po lokalnem času. Gre sicer za drugi del procesa, v okviru katerega sodijo skupno 79 pripadnikom vojaške policije.

Policisti so bili spoznani za krive umorov 52 zapornikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 

Proces je bil razbit v štiri dele, v katerih ločeno sodijo policistom za smrti, ki so se zgodile v vsakem od štirih nadstropij zapora. Sojenje je steklo po več kot dveh desetletjih proceduralnih zapletov.

Policisti so 2. oktobra leta 1992 krvavo zatrli njihov upor, skupno je bilo pri tem ubitih 111 zapornikov. Poleg ubitih je bilo v akciji ranjenih še 87 zapornikov, medtem ko so jo vsi policisti odnesli brez poškodb.

Tožilci trdijo, da so bili zaporniki umorjeni, medtem ko se obramba sklicuje na samoobrambo. V prvem delu sojenja je bilo 23 policistov spoznanih za krive in obsojenih na 153 let v zaporu zaradi smrti 13 zapornikov.

Zapor Carandiru v brazilski zvezni državi Sao Paulo je imel v času pokola 8000 zapornikov in je bil največji zapor v Latinski Ameriki. Policisti so 2. oktobra leta 1992 krvavo zatrli njihov upor, skupno je bilo pri tem ubitih 111 zapornikov. Poleg ubitih je bilo v akciji ranjenih še 87 zapornikov, medtem ko so jo vsi policisti odnesli brez poškodb.

Leta 2001 je bil na 632 let zapora obsojen polkovnik Ubiratan Guimaraes, ki je takrat vodil policijsko akcijo. Na kazen se je pritožil in bil oproščen, leta 2006 pa so ga našli ustreljenega v stanovanju v Sao Paulu.