Svet

Usmrtili bodo nogometne huligane

STA
26. 1. 2013, 16.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Egiptovsko sodišče je danes na smrtno kazen obsodilo 21 nogometnih huliganov, ki jih je obtožnica bremenila povzročitve smrti 74 navijačev na stadionu v Port Saidu februarja lani. Po izreku obsodbe je v mestu izbruhnilo nasilje, v katerem je po zadnjih podatkih umrlo 26 ljudi, skoraj 300 pa je ranjenih.

Sodišče je danes izreklo obsodilne sodbe za 21 huliganov, ki so bili vpleteni v najhujšo tragedijo na stadionih v Egiptu. Skupno je sicer v tem primeru obtoženih 73 ljudi, sodišče bo o usodi preostalih 52 odločilo 9. marca

Današnje obsodba je prvi epilog dogajanja v Port Saidu februarja lani, ko so po tekmi med domačim Al Masrijem in kairskim klubom Al Ahli domači navijači vdrli na igrišče in tribune in začeli obračunavati z gostujočimi navijači, med katerimi je bilo tudi največ smrtnih žrtev. Med obtoženimi so tudi nekateri uradniki na stadionu in policisti, ki so dogajanje samo opazovali in niso pravočasno reagirali, vendar so danes kazni izrekli samo navijačem.

Medtem ko so v Kairu smrtne kazni za huligane pozdravili z odobravanjem, v Port Saidu menijo, da gre za političen in nepravičen proces. V tem mestu so tako izbruhnili nemiri, v katerih je po zadnjih podatkih življenje izgubilo 26 ljudi, od tega vsaj dva policista. 277 ljudi jih je bilo ranjenih.

Nemiri so izbruhnili v neposredni bližini zapora, v katerem so zaprti obsojeni navijači. Tega so sorodniki obsojenih po razglasitvi sodbe napadli ter se spopadli z varnostnim osebjem. Nekateri so celo uporabili avtomatsko orožje, medtem ko je policija odgovorila s solzivcem.

Nad protestnike so poslali tudi oklepna vozila, spopadi pa so se razširili na ulice okoli zapora. Vlada je v mesto napotila vojsko, ki naj bi skrbela za "mir in stabilnost" ter zavarovala javne stavbe, besni Egipčani pa so napadli tudi dve policijski postaji v Port Saidu.

Na drugi strani je bilo tako znotraj kot zunaj sodišča v Kairu slišati predvsem vzklike veselja. Sorodniki ubitih so za medije pojasnjevali, da so zadovoljni z razsodbo, nekateri pa so izpostavljali, da bi morali biti kaznovani tudi tisti, ki so nasilje načrtovali. Številni Egipčani namreč verjamejo, da je izbruh narekovala policija ali podporniki odstavljenega predsednika Hosnija Mubaraka.

Do novih izbruhov nasilja prihaja dan zatem, ko je ob drugi obletnici začetka množičnih protestov proti Mubaraku v več mestih prišlo do spopadov protestnikov s policijo. Po navedbah ministrstva za zdravstvo je bilo poškodovanih najmanj 456 ljudi, sedem pa je bilo ubitih. Skupno so nemiri izbruhnili v 12 egiptovskih pokrajinah.

Še posebej vroče je bilo v Suezu, kjer je v petek zvečer posredovala tudi vojska in uporabila tudi oklepnike. Nasilje je izbruhnilo tudi v Kairu, kjer se je na znamenitem trgu Tahrir zbralo več tisoč ljudi. V bližini pa je prišlo do niza posamičnih spopadov s policijo. Demonstranti so se odpravili tudi pred predsedniško palačo v predmestju Kaira, kjer jih je policija pregnala s solzivcem.