Koalicija na Brdu

Plačni sistem bo "popolnoma drugačen"! "Če bomo dali vse za plače, bo zmanjkalo denarja za druge investicije"

G.G./STA
1. 2. 2023, 11.16
Posodobljeno: 1. 2. 2023, 11.32
Deli članek:

Vlada ima danes na sporedu razpravo o reformi plačnega sistema.

Sašo Švigelj
Koalicija ima pred sabo zahtevno razpravo o reformi plačnega sistema.

Sašo Švigelj
Minister za finance Klemen Boštjančič.

"Nadaljujemo z dvema točkama, najprej plačni sistem, ne bom ga več imenoval enotni, ker bo ta popolnoma drugačen, druga točka pa, kako narediti preboj na področju stanovanjske politike," je ob prihodu na vrh koalicije dejal premier Robert Golob.

Ob pomislekih o vzdržnosti javnih financ za takšne podvige je pred novinarje stopil tudi minister za finance Klemen Boštjančič in poudaril, da napovedanih reform nikakor ne vidi kot zahteve, temveč kot "vrsto ukrepov, da posamezne podsisteme naredimo bolj učinkovite". O tem, ali že imajo analize, koliko bodo napovedane reforme stale državo, pa je dejal: "Nekaj že, marsikaj pa bomo še naredili."

Vodja poslancev Svobode Borut Sajovic pa je izrazil prepričanje, da lahko sedanja vladna koalicija predlaga in izpelje dobre rešitve, ki jih država potrebuje. Po njegovih besedah so pred 14 dnevi postavili dobra izhodišča za zdravstveno reformo, pričakuje, da bo podobno danes pri razpravi reformi sistema plač v javnem sektorju. Ključna pri tem bosta analiza in pregled stanja, nato pa odločni ukrepi.

Sašo Švigelj
Premier Robert Golob in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

"Jasno pa je, da morajo biti zadeve finančno vzdržne, če bomo dali vse za plače, bo zmanjkalo denarja za druge investicije," je ob tem še opozoril Sajovic. Ob tem sam poziva vse udeležene pri pripravi reform k realnemu razmisleku, oceni in sprejemanju ukrepov. "Sprejeti moramo nekaj, kar ni treba, da je všečno, ampak mora biti dobro za državo naprej," je dejal in dodal: "Če bo plačna reforma zastavljena odločno, potem bo v naslednjem desetletju vsem v Sloveniji lažje."

Izhodišča reforme plačnega sistema sicer nestrpno pričakujejo zlasti sindikati javnega sektorja. V zadnjih tednih se namreč vrstijo zahteve vse več skupin javnega sektorja po zvišanju plač in napovedi zaostrovanja sindikalnih aktivnosti. Vladi ob tem očitajo tudi, da problematiko plač rešuje parcialno le pri nekaterih poklicnih skupinah.

Po do sedaj znanih informacijah se z reformo plačnega sistema obeta oblikovanje posameznih plačnih stebrov ob skupnih temeljih, med katerimi je ministrica že navedla plačno lestvico in dodatke, kot je recimo dodatek za delovno dobo, ki morajo biti enaki, ne glede na to, v katerem stebru se bo zaposleni nahajal.

Sašo Švigelj
Prihod premierja Roberta Goloba.