Pred lokalnimi volitvami

Videmski župan skriva, komu je prodal zemljišče, ki ga spreminja v zazidljivo

Primož Cirman, Tomaž Modic
5. 10. 2022, 16.11
Deli članek:

V občini Videm, ki jo vodi nekdanji poslanec SDS Branko Marinič, tik pred lokalnimi volitvami hitijo s prodajo zemljišč, ki jih bodo po zamenjavi lastnika spremenili v zazidljiva.

Mojca Zemljarič / Štajerski tednik
V občini Videm, ki jo vodi Branko Marinič (na fotografiji), so prodali obsežna kmetijska zemljišča, še preden bi jih s spremembo občinskega načrta spremenili v zazidljiva in jim s tem občutno zvišali vrednost.

Občino Videm, ki leži na južnem obrobju Dravskega polja, od leta 2018 vodi Branko Marinič, nekdanji poslanec SDS, ki je odstopil s položaja po pravnomočni obsodbi zaradi goljufanja na izpitu iz nemščine. Tik pred koncem prvega mandata se je njegova ekipa odločila za prodajo občinske »srebrnine«. Gre za obsežna zemljišča, ki so namenjena gradnji obrtne cone. Toda posel spremljajo očitki o podmizni in (pre)poceni prodaji zemljišč vnaprej izbranim kupcem. V središču zgodbe je osem hektarjev veliko območje v vasi Draženci, kjer so bile nekoč prašičje farme. Do lani je bilo v lasti Perutnine Ptuj, ki ima v neposredni bližini še vedno distribucijski center krmil. Nato je družba zemljišča prodala občini Videm, pred tem pa porušila vse objekte. Župan Marinič je ob nakupu poudarjal, da so zemljišča za občino strateškega pomena. Že nekaj mesecev pozneje se jih je odločil prodati.

Prodajajo zemljišča, ki bodo kmalu vredna nekajkrat več

V središču zgodbe je osem hektarjev veliko območje v vasi Draženci, kjer so bile nekoč prašičje farme. Do lani je bilo v lasti Perutnine Ptuj, ki ima v neposredni bližini še vedno distribucijski center krmil. Nato je družba zemljišča prodala Občini Videm, pred tem pa porušila vse objekte. Župan Marinič je ob nakupu poudarjal, da so zemljišča za občino strateškega pomena. Že nekaj mesecev pozneje se jih je odločil prodati.

Že takrat so nas prebivalci Vidma opozorili, da želi občina zemljišča prodati po krepko prenizki ceni. Uradno so namreč še vedno namenjena zgolj kmetijski proizvodnji, zato bi občina po oceni iz letošnjega proračuna zanje skupaj iztržila 800.000 evrov, torej 10 evrov na kvadratni meter. Toda pozor: V Vidmu prav zdaj spreminjajo občinski prostorski načrt, po katerem bodo zemljišča predvidoma namenjena proizvodni dejavnosti. Njihova vrednost na kvadratni meter zato, glede na primerljive posle, zrasla na najmanj 30 evrov, če ne celo na 40 do 50 evrov. Konec junija letos je Občina Videm objavila javno zbiranje ponudb za prodajo zemljišč v Dražencih. Izklicna cena je znašala okoli deset evrov na kvadratni meter. Kmalu zatem je za zemljišča našla kupce, a jih ne želi razkriti – četudi je po naših informacijah z njimi že podpisala pogodbe o nakupu. »Občina Videm je izpeljala postopek javnega zbiranja ponudb. Prejeli smo ponudbe sedmih različnih ponudnikov. Vse ponudbe so bile popolne in višje od izhodiščnih vrednosti, določenih v skladu s cenilnim poročilom. Vsa zemljišča, ki so bila predmet prodaje, so bila oddana najvišjim (najugodnejšim) ponudnikom, s katerimi je Občina Videm sklenila kupoprodajne pogodbe. Pogodbe so bile sklenjene s tremi ponudniki,« so pojasnili. Na dodatna vprašanja o tem, kdo so ponudniki, se niso več odzvali.

Google
Zemljišča, ki jih je prodala občina.

Google
Zemljišča od bliže

Z občinske strani izginila dokumentacija

Toda na občini so potrdili, da bi se lahko kmalu spremenila namembnost zemljišč. »V okviru sprejemanja dopolnitve trenutno veljavnemu občinskemu prostorskemu načrtu obstaja pobuda za spremembo namenske rabe iz območja IK (površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo, ki so namenjene kmetijskim stavbam za intenzivno pridelavo rastlin ali vzrejo živali) v območje IG (gospodarske cone),« so pojasnili. Ko smo pred tedni začeli preverjati okoliščine prodaje občinskih zemljišč, so s spletne strani občine Videm izginili zapisniki sej občinskega odbora, novice o javnih razpisih in vsi preostali dokumenti o poslu. Kljub temu, da na občini Videm skrivajo imena kupcev, nam je enega od njih uspelo najti. To je gradbeno podjetje Bolkop s Ptuja, ki je postalo lastnik več kot petih hektarjev, torej večine zemljišč.

»Drži, z občino smo že podpisali pogodbo in ji nakazali kupnino. Zemljišča smo kupili za lastne potrebe, saj smo v prostorski stiski. V okolici pa ni nobene primerne cone,« nam je v ponedeljek povedal Aleksander Bolcar, direktor in solastnik Bolkopa. To podjetje je za Perutnino Ptuj, prejšnjo lastnico zemljišč, porušilo obstoječe objekte.

Občina Videm
S spletne strani je izginila vsa dokumentacija, tudi o razpisu za prodajo zemljišč v Dražencih.

Kupec najel posojilo, čaka na spremembo namembnosti

Bolcar je potrdil, da so za zemljišča plačali le malce več od izklicne cene. »Ni bila tako nizka cena,« je poudaril. »Občini je v interesu, da se na tem območju uredi nova obrtna cona. Vendar lahko do spremembe namembnosti mine še več let, ali pa do nje sploh ne pride,« je dodal. Očitno pa verjame, da se bo to zgodilo v bližnji prihodnosti, saj si je njegovo podjetje večino denarja za nakup zemljišč, 470.000 evrov, izposodilo pri banki. Kdo so kupci preostalih zemljišč, ki bodo s prihajajočo spremembo namembnosti zaslužili več sto tisoč evrov, je skrivnost. V 17-članskem občinskem svetu ima sicer trdno večino stranka SDS z zavezniki. Stranka ima sedem svetnikov, Slovenska ljudska stranka (SLS) tri in Nova Slovenija (NSi) enega. Direktor občinske uprave je Mirko Šimenko, soprog poslanke SDS in predsednice občinskega odbora stranke Suzane Lep Šimenko. Je nekdanji kriminalist, ki je na Policijski upravi Maribor vodil skupino za ekstremno nasilje in terorizem. Leta 2015 je prišel v takrat državno Novo KBM, kjer je prevzel vodenje sektorja za fizično in informacijsko varnost. V banko naj bi ga pripeljal izvršni direktor Primož Britovšek, bivši uslužbenec Sove, ki je veljal za zaupnika pokojnega Aleša Hauca, nekdanjega predsednika uprave Nove KBM.